česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Varování před nákazou virem Zika

Ministerstvo zahraničních věcí ČR uvádí základní informace o viru zika, který se v současné době vyskytuje v mnoha státech světa. Základním zdrojem informací pro cestovatele je portál Světové zdravotnické organizace (WHO), která situaci celosvětově monitoruje a informace průběžně aktualizuje.

Virus se  nejčastěji přenáší bodnutím komára rodu Aedes a způsobuje horečku zika, mikrocefalii a onemocnění Guillain-Barré syndromem. Vzhledem k mikrocefalii představuje virus zika vysoké riziko zejména pro těhotné ženy, jejichž plodu může způsobit těžkou vývojovou poruchu.

Inkubační doba nemoci je obvykle několik dní. Mezi nejčastější symptomy patří malátnost, kožní vyrážka, bolest hlavy, svalů a kloubů, případně záněty spojivek. Nemoc trvá 2 až 7 dní, nemá zpravidla těžký průběh a nevyžaduje zvláštní léčbu.

Proti onemocnění v současné době neexistuje vakcína. Jediným preventivním opatřením je ochrana před komářím bodnutím (repelenty, vhodné oblečení, moskytiéry).

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovatelům dodržovat shora uvedená preventivní opatření a sledovat aktuální informace na stránkách WHO. Těhotným ženám se doporučuje necestovat do oblastí s výskytem viru. V případech podezření na onemocnění způsobené virem zika doporučuje MZV ČR vyšetření na specializovaném lékařském pracovišti.

Aktuální informace WHO k výskytu viru zika naleznete zde