česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové kvóty pro zaměstnaneckou migraci

Vláda České republiky rozhodla o navýšení kvót pro cílenou ekonomickou migraci a rozhodla s účinností od 1. ledna 2021 o zvýšení maximálního počtu žádostí o zaměstnanecké karty, o které je v rámci vládního programu cílené ekonomické migrace kvalifikovaný zaměstnanec možné požádat na Filipínách na 2000 žádostí ročně.
 

Vláda České republiky rozhodla, s účinností od 1. ledna 2021 v rámci potřeby zajištění pracovních sil pro český trh práce a na to navazující koncept cílené ekonomické migrace, o zvýšení kvót na příjem žádostí o zaměstnanecké karty z Filipín pro český zastupitelský úřad v Manile, a to novelizací Nařízení vlády č. 220/2019 Sb. ze dne 14. prosince 2021.

Pro Velvyslanectví České republiky v Manile byla nově stanovena roční kvóta 2000 žádostí o zaměstnanecké karty v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec.

Dosavadní kvóty 100 žádostí ročně pro ostatní zaměstnanecké karty a kvóta 100 žádostí vysoce kvalifikovaných zaměstnanců a klíčového a vědeckého personálu zůstávají nezměněny. Vysoce kvalifikovaní pracovníci žádají o modré karty, klíčový a vědecký personál může žádat o modré karty, o kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance anebo o dlouhodobé vízum za účelem podnikání.

Ačkoliv je novelizace Nařízení vlády č. 220/2019 Sb. účinná od 1. ledna 2021, zvýšení kvóty pro přijetí žádostí o zaměstnanecké karty v rámci vládního programu kvalifikovaný zaměstnanec bude realizováno nejdříve od 1. března 2021. Důvodem posunutí implementace je potřeba zajištění adekvátního technického a personálního posílení českého zastupitelského úřadu v Manile pro zpracovávání zvýšeného počtu nabíraných žádostí. Nezbytné kroky k zajištění realizace tohoto navýšení nyní probíhají.

Všechny výše uvedené kvóty jsou nepřekročitelné, tj. zastupitelský úřad nesmí přijmout více žádostí, než jak je stanoveno nařízením vlády.

Kvóty budou rovnoměrně rozděleny do 12-ti měsíců. Způsob objednávání termínů k podání žádostí bude zveřejněn na webových stránkách zastupitelského úřadu.