česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro vstup do Mikronésie

 

Zastupitelský úřad ČR v Manile doporučuje občanům ČR, aby si před plánovanou cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Celní a devizové předpisy

Oficiální měnou je americký dolar (USD). Do země je možné bezcelně dovézt 2 litry alkoholu (pouze pro osoby starší 21 let) a 600 cigaret nebo 454 g tabáku. Očkování nebo certifikace se vyžaduje pouze od cestovatelů, kteří přijíždějí z infekčních oblastí. Dovoz rostlin a zvířat musí být schválen už před příjezdem a zvířata musí být umístěna do karantény. Dovoz regulovaných látek nebo zbraní je přísně zakázán.

Dokumenty

Cestovní pas musí být platný minimálně 120 dní po plánovaném opuštění země. Držitelé cestovních dokladů EU (vč. ČR) nepotřebují pro vstup do země víza. Ve FSM mohou pobývat v bezvízovém režimu po dobu maximálně 90 dnů v rámci každých šesti měsíců. Každý návštěvník musí doložit dostatek finančních prostředků a zajištěnou zpáteční či následující dopravu. Při cestě letadlem je na palubě rozdávána imigrační karta, kterou je nutné při příletu vyplněnou předložit imigračním úředníkům.

Při odletu se platí odletová daň ve výši 20 USD (Yap, Pohnpei, Kosrae a Chuuk).

Víza - režim vstupu

Držitelé cestovních dokladů ČR (EU) nepotřebují pro vstup do země víza. Ve FSM mohou pobývat v bezvízovém režimu po dobu maximálně 90 dnů v rámci každých šesti měsíců.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

FSM přesahuje dvě časová pásma. Yap a Chuuk jsou 10 hodin před GMT; Pohnpei a Kosrae jsou GMT +11 hodin.

Cesta do FSM je určitě nezapomenutelným zážitkem, ale logistika je komplikovaná, cestu si proto naplánujte několik měsíců předem. Pro podrobnější informace kontaktujte cestovní kanceláře a hotely. Informace můžete nalézt na http://www.visit-micronesia.fm Kontakty naleznete po zvolení jednotlivého státu, který plánujete navštívit.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Na každém ze čtyř hlavních ostrovů Mikronésie je k dispozici nemocniční zařízení. Dále je v zemi několik soukromých klinik. Kvalita zdravotní péče se velmi různí. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů. Na Yap, Chuuk a Pohnpei se nacházejí i dekompresní komory pro potápěče. Úroveň zařízení i péče se stejně jako v případě zdravotnických zařízení velmi různí. Vzhledem k velikosti země jsou lékařská zařízení jen velmi základní, veškeré složitější případy se řeší v nemocnicích v Honolulu či na Guamu. Pohotovostní číslo je 911. Kontakty na zdravotnická zdravotnictví v jednotlivých státech naleznete zde: http://www.visit-micronesia.fm/guide/general.html

 

 

 

zpět na podmínky pro vstup