česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro vstup na Nauru

 

Zastupitelský úřad ČR v Manile doporučuje občanům ČR, aby si před plánovanou cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Celní a devizové předpisy

Na Nauru se používá australský dolar (AUD), platba jinými měnami není možná a v zemi v současné době není žádné zařízení, kde lze směnit jiné měny.

Do země je možné bezcelně dovézt 2 lahve alkoholu (pouze pro osoby starší 21 let) a 200 cigaret nebo 500g tabáku (pouze osoby nad 18 let). Je zakázán dovoz narkotik, zbraní, munice a pornografických materiálů. Přírodní artefakty nesmějí být vyváženy bez povolení.

Bližší informace o dovozu zvířat do ČR naleznete zde.

Dokumenty

Je zapotřebí mít cestovní pas platný alespoň 3 měsíce od data vstupu na území Nauru, dostatek finančních prostředků, zpáteční letenku a rezervaci ubytování.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Nauru je stát rozkládající se pouze na jediném ostrově o velikosti 21 čtverečních kilometrů.
Na ostrově žije přibližně 11.300 obyvatel.
Hlavním městem je Yaren.
Úředními jazyky jsou angličtina a naurština.
Telefonní kód země je 674.
Elektrické napětí je 240V, 50Hz.
V zemi se používá metrický systém.

Země není zaměřena na turistický ruch a nemá pro něj rozvinutou dostatečnou infrastrukturu. Celý ostrov obepínají pláže s korálovými útesy, ale mimo pláž a úzkou oblasti za ní, kde je tropická zeleň, je celé vnitrozemí ostrova zaměřeno na důlní těžbu, což tento ostrov nečiní pro turisty příliš atraktivním.

Spojení do země zajišťuje místní letecká společnost Nauru Airlines, jejíž hlavní destinací kromě sousedních ostrovů, je Brisbane v Austrálii: http://www.nauruairlines.com.au/

Na ostrově neexistuje hromadná doprava. Úroveň vozovek je ve městě i mimo něj dobrá.
Na Nauru se jezdí vlevo. Kolem celého ostrova vede jedna zpevněná silnice o délce 19km. Cesty do vnitrozemí jsou však nezpevněny. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. V noci je třeba dbát zvýšené opatrnosti na chodce i domácí zvířata.

V zemi je nízká úroveň kriminality.

Víza - režim vstupu

Zastupitelský úřad ČR v Manile doporučuje občanům ČR, aby si před plánovanou cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Držitelé cestovní dokladů ČR potřebují k návštěvě Nauru vízum. O vízum lze požádat na konzulátu Nauru, kontakty naleznete zde: http://www.nauruairlines.com.au/before-you-fly/visa-requirements/ Turistické vízum se vydává na maximální dobu pobytu 30 dnů. Je potřeba mít cestovní pas platný alespoň 3 měsíce od data vstupu na území Nauru, dostatek finančních prostředků, zpáteční letenku a rezervaci ubytování.

Dle Ministerstva zahraničních věcí a obchodu Republiky Nauru cestovatelé, kteří na Nauru stráví pouze několik hodin v tranzitním prostoru letiště, na Nauru však nestráví déle než den a nepřenocují, nepotřebují vízum, pokud mají navazující letenku - touto praxí se ale nauruské imigrační orgány neřídí a je téměř jisté, že cestujícímu nebude povolen vstup na palubu letadla směřujícího na Nauru.

Při odletu se platí odletová daň ve výši 50 australských dolarů (AUD).

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

V zemi je kvalitní zdravotní péče pouze pro běžné zdravotní problémy. Závažnější případy je nutno řešit transportem do Austrálie. Na Nauru jsou dvě nemocnice: Nauru Phosphate Corporation Hospital a Nauru General Hospital. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů. Vzhledem k velikosti země jsou lékařská zařízení jen velmi základní, veškeré složitější případy je třeba řešit v Austrálii.

Pohotovostní čísla jsou následující: 110 (policie), 111 (rychlá záchranná služba), 112 (hasiči). Telefonní kód země je (+674).

 

 

zpět na podmínky pro vstup