česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení a podmínky vstupu na/z území Filipín (COVID-19)

Filipíny se od března 2020 nacházejí z důvodu šíření pandemie Covid-19 ve stavu kalamity (State of Calamity), který je nyní platný do 12. září 2021. Vzhledem k omezeným možnostem filipínského zdravotnictví uplatňuje od začátku epidemie filipínská vláda přísná karanténní opatření, jejichž povaha se liší podle oblastí a míry nákazy Covid-19.  V současnosti je 30 denní bezvízový pobyt pro české občany přerušen a vstup pro cizince na území Filipín je až na výjimky značně omezen. Filipínské úřady také příležitostně zavádějí krátkodobá přísnější opatření znemožňující příjezdy cizinců, viz dále.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 17 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Více informací je možné nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.  

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jehož výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Vycestovat z ČR na Filipíny v současné době obecně není možné, neboť Filipíny až na několik málo výjimek (viz dále) zakázaly příjezdy cizinců. Viz detailní informace níže v bodu 2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT.

https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 1. května 2021 mohou na Filipíny přijíždět cizinci, tedy i čeští občané, kteří mají platná víza. Filipínské úřady povolují jen velmi málo výjimek na příjezdy cizinců a zejména turisté nemohou nadále na Filipíny přijíždět. Hlavním důvodem takto přísných opatření je snaha zamezit zavlečení dalších variant Covid-19 na Filipíny. Filipínské úřady momentálně uplatňují kvótu na denní přílety na Filipíny 1500 osob, což vede letecké společnosti k omezování letů na Filipíny.

Držitelé platných víz 9(a) musí mít před příjezdem vydánu výjimku (entry exemption document), aby mohli vstoupit na území Filipín. Cizinci musí po příletu na 10 dnů do státní karantény (karanténní zařízení zřízené filipínskými orgány), poté musí být ještě další 4 dny v domácí karanténě.

Podrobné informace lze nalézt na facebookové stránce Filipínského imigračního úřadu (BoI), např. infografiku ohledně příjezdů na Filipíny.

Veškeré platné rezoluce vydávané filipínským Meziresortním krizovým štábem pro Covid-19 (tzv. IATF) lze nalézt zde.

Na území Filipín mohou momentálně vstoupit pouze:

- filipínští občané

- cizinci-rodinní příslušníci (manželé, manželky a děti) filipínských občanů (s platným vízem)

- akreditovaní úředníci zahraniční vlády a mezinárodních organizací s platným diplomatickým vízem - 9 (e)

- zahraniční letecká posádka

- státní příslušníci jiných zemí, kteří jsou držiteli speciálních víz "Resident Retiree's (SRRV)"

- držitelé některých dalších víz, viz odkazy výše

 Velvyslanectví nadále rozhodně nedoporučuje kupovat letenky na komerční lety z ČR na Filipíny, dokud nepadne jasné rozhodnutí ze strany kompetentních orgánů týkající se možnosti vstupu cizinců na území Filipín.

Letecké spoje

Přehled aktualizovaných informací IATA k omezením vstupu do jednotlivých zemí naleznete zde.

Tranzit přes území Filipín není možný.

3. DOPRAVA:

Momentálně jsou dostupné lety z Manily do Prahy pouze se standardním 1 přestupem, např. se společností Qatar Airways  přes Doha, Korean Airway přes Incheon, Gulf Air přes Bahrajn, Turkish Airlines přes Istanbul, Emirates přes Dubaj nebo Etihad Airways přes Abu Dhabi. Dále je možnost letu s KLM přes Amsterdam do Prahy (technická zastávka v Bangkoku). Tranzit přes Hongkong, Tchaj-wan a Singapur je možný. Před nákupem letenky si ověřte přímo s leteckou společností, zda letenky v prodeji mají i potvrzené lety.

4. OPATŘENÍ:

Filipíny se nadále nacházejí ve stavu kalamity a jednotlivé provincie a města v různých formách komunitní karantény, např. Metro Manila se nachází v tzv. GCQ - General Community Quarantine, některé oblasti pak v mírnější „Modifikované - Obecné komunitní karanténě“ (MGCQ), která je dočasným přechodem k úplnému opuštění komunitní karantény, tzv. New Normal. Jednotlivé barangaje (nejmenší správní celky na úrovni samosprávy) však mají pravomoc dle situace v místě vyhlásit vlastní stupeň karantény, což se v mnoha oblastech děje. Prezident hodlá ponechat uzavřené školy pro prezenční studium až do okamžiku proočkovanosti populace.  Děti a mládež do 18 let a senioři nad 65 let nadále od března 2020 mají omezený pohyb v celé zemi vycházet z domu. Zákaz vycházení platí v době 20:00 - 4:00.

Filipínská vláda má v plánu proočkovat 70 mil. dospělých osob, objednává 178 mil. dávek vakcín (tj. s rezervou pro 92 mil. osob). Od 3.6.2021 byla zkrácena karanténa při příletu na Filipíny pro osoby, které byly plně naočkovány na Filipínách ze 14 na 7 dnů. Očkování podstoupená v zahraničí místní úřady neuznávají cizincům ani velkému množství Filipínců pracujících v zahraničí.

Informace o akreditovaných laboratořích, kde je možné zajistit si test RT-PCR, lze nalézt zde.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Filipín

Pobočka Světové zdravotnické organizace na Filipínách

 

MZV na svém webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Zastupitelský úřad v Manile doporučuje občanům České republiky, kteří mají platná dlouhodobá víza a nemohou se na Filipíny vrátit, aby nás kontaktovali prostřednictvím emailu  na manila@embassy.mzv.cz případně na karantenamanila@mzv.cz.

Pohotovostní telefonní linka: +63 918 990 5778

Pro případné aktuální informace doporučujeme sledovat také facebookovou stránku Czech Embassy Manila a registrovat se v databázi DROZD.

přílohy

Vzor - Lékařské potvrzení o výsledku testu PCR 434 KB PDF (Acrobat dokument) 25.4.2020