česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení a podmínky vstupu na/z území Filipín (COVID-19)

Filipíny se od března 2020 nacházejí z důvodu šíření pandemie Covid-19 ve stavu kalamity (State of Calamity), který je nyní platný do 12. září 2021. Vzhledem k omezeným možnostem filipínského zdravotnictví uplatňuje od začátku epidemie filipínská vláda přísná karanténní opatření, jejichž povaha se liší podle oblastí a míry nákazy Covid-19.  V současnosti je 30 denní bezvízový pobyt pro české občany přerušen a vstup pro cizince na území Filipín je až a výjimky značně omezen.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestovat z ČR na Filipíny v současné době není možné, neboť Filipíny zakázaly pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících, a po dobu tohoto zákazu je pozastavena platnost všech již vydaných víz (kromě diplomatických). Osoby s povoleným vstupem na území Filipín mohou přiletět na Filipíny pouze repatriačním nebo nepravidelným charterovým.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

V současnosti je 30 denní bezvízový pobyt na Filipínách za účelem turismu pro české občany přerušen. Vstup cizincům je striktně omezen a na území Filipín mohou vstoupit pouze:

- filipínští občané

- rodinní příslušníci (manželé, manželky a děti) filipínských občanů (s platným vízem)

- akreditovaní úředníci zahraniční vlády a mezinárodních organizací (s platným diplomatickým vízem)

- zahraniční letecká posádka

Od 1.11.2020 je povolen vstup do země i pro následující držitele platných víz:

immigration.gov.ph

immigration.gov.ph

Aktuální prohlášení Imigračního úřadu Filipín ze dne 24.4.2020 naleznete na webových stránkách: http://immigration.gov.ph/images/News/2020_Yr/04_Apr/2020Apr24_Press.pdf 

Všichni příchozí cestující musí po příletu vyplnit formulář "Health Declaration Form", "Affidavit of Undertaking" a "Case Investigation Form", který před příletem vyplňte online zde:

https://e-cif.redcross.com.ph/

Tranzit přes Filipíny je možný, je však důležité si předem ověřit podmínky vstupu na Filipíny a omezení z jiných zemích a potvrdit s leteckou společností.

Velvyslanectví nadále rozhodně doporučuje nekupovat letenky na komerční lety z ČR na Filipíny, dokud nepadne jasné rozhodnutí ze strany kompetentních orgánů o obnovení pravidelné mezinárodní letecké přepravy osob a možnosti jejich vstupu na území Filipín.

 

Letecké spoje

Přehled aktualizovaných informací IATA k omezením vstupu do jednotlivých zemí naleznete zde.

Dne 2. 2. 2020 byly do odvolání zakázány přílety návštěvníků z ČLR, Hongkongu a Macaa, včetně cizinců, kteří v posledních 14 dnech před svým příletem pobývali v pevninské Číně. Fakticky tak bylo přerušeno letecké spojení mezi Filipínami a Čínou, neboť letecké společnosti zajišťující toto spojení zrušily své letecké spoje. Cesty přes ČLR, Hongkong a Macao nejsou tedy možné.

S platností od 16.3.2020 je požadováno od cizinců, kteří pobývali během posledních 14 dní v Itálii nebo v Iránu potvrzení od lékaře vydáno nejpozději 48 hodin před vstupem do země.  Všechny tyto osoby jsou povinny podrobit se 14 denní karanténě. Výjimkou jsou filipínští občané, jejich rodinní příslušníci a filipínští rezidenti.

Úřady Filipínské republiky na své území dále nevpustí cizince, kteří pobývali v některých provinciích Korejské republiky. Jedná se zejména o provincii Severní Gyeonsang nebo Gyeongbuk, včetně okresů Daegu a Cheondo. Filipínské úřady zatím neupřesnily, jakým způsobem budou tento zákaz vymáhat, lze však předpokládat, že český občan, který v těchto korejských oblastech před příletem na Filipíny pobýval, nebude na území Filipín vpuštěn. Letecká doprava mezi Filipínami a Jižní Koreou tímto opatřením není dotčena.

3. DOPRAVA:

Jediným momentálně funkčním mezinárodním letištěm na Filipínách je letiště NAIA v Manile. Momentálně nejsou dostupné žádné lety z Manily do Prahy pouze se standardním 1 přestupem, je třeba letět do Frankfurtu, Mnichova nebo Vídně (či jiných evropských měst), např. se společností Qatar Airways  přes Doha, Korean Airway přes Incheon, Gulf Air přes Bahrajn, Emirates přes Dubaj nebo Etihad Airways přes Abu Dhabi. Dále je možnost letu s KLM přes Amsterdam do Prahy (technická zastávka v Bangkoku). Problémem je stále malý počet dostupných letů a vysoké částky. Letadla mohou být plná do 65 % max. kapacity. Tranzit přes Hongkong, Tchaj-wan a Singapur jen možný. Před nákupem letenky si ověřte přímo s leteckou společností, zda letenky v prodeji mají i potvrzené lety.

Všichni Filipínci navracející se do země (pozn. v zahraničí pracuje cca 10 % populace Filipín, tj. kolem 11 mil. osob) mají povinnost podstoupit povinnou 14denní karanténu ve státních zařízeních, která však kapacitně nedostačují, počet osob přilétajících na mezinárodní letiště NAIA v Manile je proto omezen na 400 - 600 osob denně.

Letecká i námořní doprava osob mezi filipínskými ostrovy byla v průběhu měsíce června 2020 částečně obnovena v oblastech s nižní formou komunitní karantény GCQ (General Community Quarantine) nebo v ještě volnější variantě "MGCQ" (Modified-General Community Quarantine).   Postupný plán obnovení vnitrostátních leteckých spojů se stále mění (obnovení linek Philippine Airlines a Cebu Pacific doporučujeme sledovat na jejich Facebookových stránkách).

4. OPATŘENÍ:

Filipíny se nadále nacházejí ve stavu kalamity. Filipínský prezident Duterte prodloužil trvání tzv. „Všeobecné komunitní karantény“ (GCQ) v Manile, Batangas, Iloilo City, Bacolod City, Tacloban City, Iligan City a Lanao del Sur nejméně do 30.11.2020.  Zbývající oblasti Filipín (zejména odlehlejší a rurální ostrovy) se nacházejí již v mírnější „Modifikované - Obecné komunitní karanténě“ (MGCQ), která je dočasným přechodem k úplnému opuštění komunitní karantény, tzv. New Normal. Jednotlivé barangaye (nejmenší správní celky na úrovni samosprávy) však mají pravomoc dle situace v místě vyhlásit jiný stupeň karantény, což se v mnoha oblastech děje (např. v řadě oblastí MGCQ barangaye vyhlásily GCQ či dokonce dočasně ECQ). Prezident hodlá ponechat uzavřené školy pro prezenční studium až do možnosti celoplošného očkování proti Covid-19.

Filipínám se stále nedaří zplošťovat křivku nákazy i přes dlouho trvající komunitní karanténu. K 7.9. 2020 bylo pozitivně testováno na Covid-19 celkem 238 727 osob. Momentálně je na Filipínách schopno testovat na Covid-19 celkem  52 zařízení. Lůžkové kapacity jsou momentálně využité z cca 41 %. Podle WHO bude nákaza několikanásobně vyšší z důvodu stále omezeného testování, nezapočítávání nakažených ve věznicích a detenčních zařízeních, dostupnosti dat jen od 2/3 testovacích zařízení a zpoždění při zveřejňování a validaci výsledků testů ze strany MZd PH.

V souladu s Memorandem Ministerstva zdravotnictví Filipín č. 2020-0200 ze dne 1. 5. 2020, jsou všichni cizinci (s výjimkou diplomatů), kteří přilétají na Filipíny, zařazeni do jedné ze dvou skupin - striktní karanténa ("Stringent Quarantine") nebo povinná karanténa ("Mandatory Quarantine"), a to na základě 1. oblasti, ze které přilétají (podle aktuálně platného seznamu WHO rizikových zemích na Covid-19) a 2. skenování tělesné teploty.  Obě skupiny podstoupí 14 denní karanténu dle následujících podmínek.

Striktní karanténa (Stringent Quarantine):

- povinné absolvování PCR testu u jedné z registrovaných laboratořích na Filipínách

- zůstat v jednom z vládních facilitačních zařízení určeného pro tyto účely, než bude znám výsledek PCR testu

- držitelé víza typu 9e mohou tuto dobu pobývat v jednom z hotelových zařízeních určených místními úřady na vlastní náklady

- pokud bude výsledek testu PCR negativní, lze poté ve 14denní karanténě pokračovat v domácím prostředí

Povinná karanténa (Mandatory Quarantine):

- při příletu bude proveden rychlotest na COVID-19

- podstoupení 14denní karantény ve vládním facilitačním zařízení určeného pro tyto účely

- držitelé víza typu 9e podstoupí PCR test na vlastní náklady a poté mohou pobývat v jednom z hotelových zařízeních určených místními úřady na vlastní náklady do obdržení výsledku testu

- držitelé víza typu 9e mohou v případě negativního PCR testu pokračovat ve 14denní karanténě v domácím prostředí

Cizinci, kteří jsou si ochotni sami hradit veškeré náklady a stravu během karantény, mohou trávit karanténu v jednom z hotelových zařízeních určených místními úřady. Diplomaté jsou z povinnosti státní karantény vyjmuti.

O seznam těchto hotelů můžete požádat zastupitelský úřad na emailu karantenamanila@gmail.com

 

TESTOVÁNÍ CIZINCŮ NA FILIPÍNÁCH

Testování COVID-19 pro cizince na území Filipínách má následující podmínky:

1) cizinec, jehož výsledku testu na Covid-19 je pozitivní a byl testován ve státní nemocnici, nebude platit poplatky za testování a péči v nemocnici

2) cizinec, jehož výsledku testu na Covid-19 je negativní a byl testován ve státní nemocnici, bude platit poplatky za testování a péči v nemocnici (ve spolupráci s jeho platným cestovním pojištěním)

3) cizinec, bez závislosti na výsledku testu na Covid-19 a byl ošetřen/ testován v soukromé nemocnici, bude platit poplatky za testování a péči v nemocnici (ve spolupráci s jeho platným cestovním pojištěním)

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Dosud uvízlé české občany na filipínských ostrovech informujeme, že otázkami pomoci s repatriací cizinců z filipínských ostrovů jsou pověřeny pobočky Ministerstva cestovního ruchu - tzv. Provincial Tourism Offices:

- Provincial Tourism office na ostrově Cebu: +63 917 304 2613, Ms. Marti Lester Ybanez/ Roland Tabunag Provincial Tourism Office in Cebu Tel: 0943 827 9027/ 0917 843 7984

- Provincial Tourism office na ostrově Bohol: (038) 501 0143, Ms. Josephine Cabarrus Provincial Tourism Office of Bohol Tel 038.501.3666/ 0928 521 0232 email: boholtourismoffice@yahoo.com, boholtourismoffice@gmail.com

- Provincial Tourism office na ostrově Dumaguete: +63 917 460 5590, Ms. Myla Bromo Abellana Negros Oriental Tourism Office Tel: 035 225185/ 0917 460 5590

- Provincial Tourism office na ostrově Siquijor:  Mr. Cle burn Paglinawan,, +63 917 635 1027 , 035 3442088/ 0917 635 1027 email: tsiq.mail@gmail.com 

- Provincial Tourism office v Iloilo: Ms. Cristine Mansinares, (0977) 820 4901

- Provincial Tourism office na ostrově Boracay: Ms. Cristine Mansinares, tel. +63 977 820 4901, tinmansinares@gmail.com 

- Provincial Tourism office na ostrově Siargao: + 63 919 997 4049

- Provincial Tourism office v El Nido: Mr. Arvid Acosta, tel. +63 917 841 7771

I na jiných ostrovech laskavě vyhledávejte turistické kanceláře (tourism office), které by měly být pověřeny shromažďováním informací o uvízlých zahraničních turistech.      

Další důležité odkazy:

https://www.doh.gov.ph/

https://www.who.int/philippines

MZV na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Zastupitelský úřad v Manile doporučuje občanům České republiky, kteří mají platná dlouhodobá víza a nemohou se na Filipíny vrátit, aby nás kontaktovali prostřednictvím emailu  na karantenamanila@mzv.cz nebo manila@embassy.mzv.cz .

Pohotovostní linka: +63 918 990 5778

Pro případné aktuální informace doporučujeme sledovat také facebookovou stránku Czech Embassy Manila a registrovat se v databázi DROZD.

přílohy

Vzor - Lékařské potvrzení o výsledku testu PCR 434 KB PDF (Acrobat dokument) 25.4.2020