česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování na Filipíny a návratu do ČR

Filipíny se od března 2020 nacházejí z důvodu šíření pandemie Covid-19 ve stavu kalamity (State of Calamity), který je nyní platný do 12. září 2022. Vzhledem k omezeným možnostem filipínského zdravotnictví uplatňovala od začátku epidemie filipínská vláda přísná karanténní opatření, jejichž povaha se liší podle oblastí a míry nákazy Covid-19. 
S platností od 10. února 2022 nicméně byla obnovena možnost cest na Filipíny za turistickým a obchodním účelem pro české občany, kteří jsou plně očkováni, mají národní očkovací certifikát, mají negativní RT-PCR nebo laboratorně provedený antigenní test, přičemž testováni mohou být nejdříve 48 hodin před odletem v případě testu RT-PCR nebo nejdříve 24 hodin před odletem v případě laboratorního antigenního testu, mají dostatečně platný cestovní pas a mají požadované cestovní pojištění (viz informace níže).
Upozorňujeme, že filipínské úřady mohou zavést dočasná přísnější opatření znemožňující příjezdy cizinců a v některých případech i vlastních občanů pobývajících v dotčených zemích, v případě zhoršení pandemické situace v těchto zemích.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ FILIPÍN:

OČKOVANÉ OSOBY

S platností od 10. února 2022 se Filipíny částečně otevírají pro zahraniční plně očkované bezvízové turisty, včetně turistů z České republiky. Cestovat bezvízově je možné za turistickým nebo obchodním účelem. 

Na základě rozhodnutí filipínského krizového štábu (IATF) č. 160 ze dne 3. února 2022  - Resolution No. 160B (PDF, 161 KB) of the Inter-Agency Task Force for the Management of Emerging Infectious Diseases - se s platností od 10. února 2022 Filipíny otevírají pro příjezdy plně očkovaných zahraničních turistů ze zemí, jejichž občané nepotřebují k cestám na Filipíny víza. 

Z části A výše uvedeného rozhodnutí filipínského krizového štábu vyplývá, že na Filipíny mohou přijíždět cizinci, kteří pochází z bezvízových zemí, tedy ze zemí, které jsou uvedeny jako bezvízové ve filipínském Exekutivním příkazu č. 408 z roku 1960, ve znění pozdějších předpisů - Executive Order No. 408 (s. 1960). Česká republika je na tomto seznamu.

Tito cizinci musí být držiteli cestovních pasu, jejichž platnost je delší než 6 měsíců (počítáno od data vstupu na Filipíny) a musí také předložit ke kontrole zpáteční letenku.

Musí mít rovněž očkovací certifikát, který je uznaný dle pravidel filipínského krizového štábu (IATF). Pro české občany se jedná o národní očkovací certifikát potvrzující očkování proti Covid-19 (hledí se na doklad první a druhé dávky očkování). Musí mít rovněž cestovní pojištění, které pokrývá rovněž onemocnění Covid-19, přičemž pojistné krytí musí být minimálně na částku 35.000,- USD.  

Děti mladší 12 let mají výjimku z požadavku plného očkování. Děti starší 12 let musí být plně očkovány.

Dle těchto pravidel, musí cizinec předložit na letišti negativní RT-PCR nebo antigenní test (zajištěný laboratorně) test, přičemž testován může cestující být nejdříve 48 hodin před odletem ze země původu v případě testu RT- PCR (resp. ze země odkud zahájil cestu) nebo 24 hodin před odletem ze země v případě laboratorního antigen testu. Dále musí předložit národní očkovací certifikát (Česká republika a Filipíny si vzájemně uznávají národní očkovací certifikáty, viz dále). Pokud během cesty na Filipíny při přestupu vystoupí z tranzitu, nebude takový cizinec na území Filipín vpuštěn.

Po příjezdu má cestující povinnost sedm dnů sledovat svůj zdravotní stav s důrazem na příznaky Covid-19. Filipínské úřady však po plně očkovaných cizincích s uznávaným očkovacím certifikátem, kteří měli negativní RT-PCR test krátce před odletem (viz výše) nevyžaduje povinnou karanténu. V případě symptomů má povinnost obrátit se na místní úřad veřejné správy (local government unit - LGU).

Na děti mladší 12 let, které nemohly být očkovány, se uplatní stejná pravidla jako na jejich rodiče.

Seznam zemí, s nimiž si Filipíny vzájemně uznávají očkovací certifikáty lze nalézt na facebookovém účtu filipínského Imigračního úřadu a také přiloženém Seznamu zemí uznávajících filipínský vakcinační certifikát VaxCertPH (PDF, 73 KB). Česká republika je na tomto seznamu. Aktuální seznam zemí, jejichž očkovací certifikáty jsou uznávané na Filipínách, je možné také nalézt na webové stránce filipínského ministerstva turistiky.

Podrobné informace lze nalézt na facebookové stránce Filipínského imigračního úřadu (BoI), např. infografiku ohledně příjezdů na Filipíny.

Veškeré platné rezoluce vydávané filipínským Meziresortním krizovým štábem pro Covid-19 (tzv. IATF) lze nalézt zde.

TESTOVANÉ OSOBY

Filipíny nestanovily žádná pravidla s úlevami pro testované osoby z hlediska příjezdů na Filipíny. Pouze plně očkovaní čeští občané, kteří splní výše uvedená pravidla, mohou přijet na Filipíny.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Filipíny nestanovily žádná pravidla s úlevami pro osoby s prodělaným onemocněním Covid-19. Pouze plně očkovaní čeští občané, kteří splní výše uvedená pravidla, mohou přijet na Filipíny.

DĚTI

Děti mladší 12 let mohou přijet na Filipíny neočkované. Děti starší 12 let musí být plně očkované, přičemž nestačí test nebo potvrzení o prodělané nemoci Covid-19.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Všichni cestující, kteří přijíždí na Filipíny, mají povinnost registrovat se ve filipínském příjezdovém formuláři, takzvaném One Health Pass.

PODMÍNKY V MÍSTĚ

Na Filipínách nejsou stanovena ochranná opatření jednotně pro celou zemi. Ochranná opatření se liší region od regionu, provincie od provincie a město od města. Filipínský krizový štáb (IATF - Inter Agency Task Force) stanovuje konkrétní ochranná opatření v závislosti na vývoji pandemie pro jednotlivé správní celky.

Vstupovat do restaurací, nákupních center atd, je možné pouze na základě vyplnění registračního formuláře (on-line nebo písemně) a na základě předložení očkovacího certifikátu. Tato pravidla se mění v závislosti na vývoji pandemie a některé restaurace, obchodní galerie atd., je nevyžadují.

Pro cestování v rámci Filipín se používá několik aplikací, které jsou podmínkou cestování. Jedná se o aplikace S-Pass, dále Traze a Stay Safe. Jednotlivé filipínské provincie si rovněž stanovují různé podmínky pro příjezd, některé vyžadují použití výše uvedených aplikací, některé mají vlastní systém pro registraci příjezdů.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě nákazy Covid-19 doporučujeme izolaci doma, 7 až 10 dnů, v souladu s pravidly filipínského Ministerstva zdravotnictví, izolaci 7 dnů v případě, že se jedná o mírný nebo asymptomatický průběh a český občan je očkován, 10 dnů v případě, že se jedná o středně těžký průběh a vždy také v případě, že český občan ještě nebyl očkován. Přijíždějící cizinec má povinnost informovat o tom, že má symptomy Covid-19 místní úřad veřejné správy (local government unit - LGU). V nutném případě doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc. Filipínské úřady však doporučují primárně zůstat v izolaci doma, pokud není nutná pomoc lékaře. Doma doporučujeme zůstat do doby, dokud nezmizí příznaky Covid-19.

TRANZIT

Tranzit přes území Filipín je možný pouze v případě, že cestující přestupuje na stejném terminálu, na který přiletěl.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zdravotnictví Filipín

Pobočka Světové zdravotnické organizace na Filipínách

Zastupitelský úřad v Manile doporučuje občanům České republiky, aby nás v případě potřeby kontaktovali prostřednictvím emailu  na manila@embassy.mzv.cz případně na karantenamanila@gmail.com.

Pohotovostní telefonní linka: +63 918 990 5778

Pro případné aktuální informace doporučujeme sledovat také webovou a facebookovou stránku Czech Embassy Manila a registrovat se v databázi DROZD. Před případnou cestou do zahraničí doporučujeme českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

PODROBNÉ INFORMACE

Letecké spoje

Přehled aktualizovaných informací IATA k omezením vstupu do jednotlivých zemí naleznete zde.

Momentálně jsou dostupné lety z Manily do Prahy pouze se standardním 1 přestupem, např. se společností Qatar Airways  přes Doha, Korean Airway přes Incheon, Gulf Air přes Bahrajn, Turkish Airlines přes Istanbul, Emirates přes Dubaj nebo Etihad Airways přes Abu Dhabi. Dále je možnost letu s KLM přes Amsterdam do Prahy (technická zastávka v Bangkoku). Tranzit přes Hongkong, Tchaj-wan a Singapur je možný. Před nákupem letenky si ověřte přímo s leteckou společností, zda letenky v prodeji mají i potvrzené lety.

Informace o akreditovaných laboratořích, kde je možné zajistit si test RT-PCR, lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Filipín.

Informace o očkování proti Covid-19 na Filipínách je možné rovněž nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Filipín.

Vakcinační místa na Filipínách je možné nalézt na této webové stránce. "Bakuna" ve filipínštině znamená vakcína

2. PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Informace k podmínkám návratu do ČR naleznete v článku Přehled podmínek návratu do České republiky

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19.

Přehled podmínek ke vstupu do jednotlivých států a území při cestě do zahraničí

 

přílohy

Vzor - Lékařské potvrzení o výsledku testu PCR 434 KB PDF (Acrobat dokument) 25.4.2020

Seznamu zemí uznávajících filipínský vakcinační... 72 KB PDF (Acrobat dokument) 31.1.2022