česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Lidé z Filipín Zdeňka Thomy v Litoměřicích

Výstavní prostory Hradu Litoměřice patří od tohoto týdne až do konce srpna Filipínám. Za účasti filipínského velvyslance v ČR Victoriana M. Lecarosa, českého velvyslance na Filipínách Jaroslava Olši, jr., starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče a řady dalších hostů se totiž uskutečnila vernisáž výstavy, kterou její autor - pražský fotograf a autor dvou desítek fotografických a cestopisných knih Zdeněk Thoma - nazval „Lidé z Filipín“.

(l-p): velvyslanec Lecaros, fotograf Thoma, starosta Chlupáč a velvyslanec Olša, jr. foto Hrad Litoměřice

(l-p): velvyslanec Lecaros, fotograf Thoma, starosta Chlupáč a velvyslanec Olša, jr.
foto Hrad Litoměřice

Jde o výstavu téměř historickou,“ zahájil s úsměvem vernisáž autor snímků. Na mysli měl fakt, že zhruba šest desítek černobílých fotografií vzniklo před 39 lety, kdy pro nás exotickou zemi poprvé navštívil a zamiloval si tamní přírodu i obyvatele. „Filipíny jsou zemí velkých kontrastů, oslnivého bohatství, ale i chudoby. Zemí kvetoucí tropické přírody občas pustošenou ničivými tajfuny a výbuchy sopek. Zemí přívětivých lidí exotické krásy s povahou, v níž se snoubí vznětlivost a snivost Malajců se španělskou hrdostí a americkou podnikavostí. A v neposlední řadě jsou zemí úsměvů,“ charakterizuje atmosféru, kterou přibližuje prostřednictvím v hradu vystavených fotografií, Zdeněk Thoma.

„Řekl bych, že spousta hlavně těch rybářských vesniček, jak je zde vidíme, zůstala nezměněna. Ale taková Manila dnes vypadá úplně jinak,“ konstatoval velvyslanec Jaroslav Olša, jr. poté, co si snímky prohlédl. Ladislav Chlupáč zase zavzpomínal na lidi usměvavé, šťastné a pohostinné. S takovými se dle svých slov setkal před lety v místech, kam zavítal. Patřily mezi ně i města Calamba a Dapitan, které spojuje přátelství s Litoměřicemi, jež jsou místem častých návštěv filipínských turistů. Je tomu tak díky dávnému přátelství litoměřického středoškolského profesora Ferdinanda Blumentritta a filipínského národního hrdiny José Rizala.


Výstava je do konce srpna v Hradu Litoměřice (www.hradlitomerice.cz) volně přístupná každý den v týdnu od 9 do 17 hodin. Zakončí ji 30. srpna od 17 hodin přednáška s názvem „Nejen po stopách José Rizala a kmene Ifugao“, kterou provede slovem i obrazem litoměřická cestovatelka Jana Štefaniková.