česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR poskytla evakuační stany a hygienická zařízení pro čtyři filipínská města

Organizace ACCORD úspěšně ukončila projekt humanitární pomoci ČR na Filipínách z r. 2019, v jehož rámci čtyři filipínská města obdržela sady evakuačních stanů a karanténních a hygienických zařízení, a tím posílila svou připravenost na přírodní katastrofy.

Humanitární projekt s názvem„Improving Preparedness Capacities of Communities and Local Governments by Enhancing Shelter Conditions and WASH Facilities in the Selected Evacuation Sites“ realizovala filipínská nezisková organizace ACCORD Incorporated z prostředků ČR určených na humanitární pomoc v r. 2019 ve výši 3 mil. Kč v termínu říjen 2019 – srpen 2020.

Projekt byl realizován ve čtyřech filipínských městech: Navotas a Malabon (obě části širší konglomerace Metro Manila), Cebu City a Cagayan de Oro. Cílem projektu bylo posílit připravenost vybraných městských částí s velkým podílem chudinské populace žijící ve slumech na přírodní či člověkem způsobené katastrofy (záplavy, požáry, zemětřesení, ale nově i koronavirová pandemie) prostřednictvím poskytnutí evakuačních stanů, přenosných hygienických zařízení, toalet atd.

V rámci projektu poskytla ČR vybraných čtyřem filipínským městům následující:

  • 100 evakuačních stanů o velikosti 3x3 m

  • 4 sady přepážkových stanových městeček (každá sada obsahuje cca 26 jednotek), které v případě potřeby umožňují výstavbu evakuačních center např. na parkovištích, ve velkých halách, parcích atd.

  • 1 komunitní karanténní zařízení

  • 36 izolačních jednotek pro potřeby prevence šíření Covid-19

  • 10 latrín

  • 4 sprchové zařízení

  • 19 přenosných zařízení na mytí rukou

  • 150 hygienických sad

  • Webináře o zřizování evakuačních center a zařízení WASH pro téměř 500 účastníků

 

Z projektu má nebo bude mít prospěch v nadcházejících dvou letech 240 tis. osob (48 tis. rodin).

Evakuační stany, poskytnuté z humanitární pomoci ČR, jen během implementace projektu využilo přes 500 osob po požárech v Malabonu a Cagayan de Oro a během pandemie Covid-19 v Navotas.

V případě potřeby jsou místní samosprávy připraveny zapůjčit evakuační materiál jiným městům, které mohou být postiženy přírodní či jinou katastrofou a mohou potřebovat dočasné přístřešky pro své občany.

Tento projekt významně přispěl k boji místních samospráv proti šíření Covid-19, neboť evakuační stany byly a jsou využívány jako karanténní a izolační zařízení pro osoby podezřelé z šíření Covid-19.

 

Finanční prostředky alokované na projekt z programu humanitární pomoci ČR byly efektivně a transparentně využity. Projektu se podařilo do velké míry zviditelnit ČR jak u orgánů centrální správy (MZV, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo sociálních věcí a rozvoje atd.), tak u dílčích samospráv a zejména u samotných filipínských občanů uvržených do tíživé situace, kterým český projekt umožnil získání dočasného přístřešku včetně přístupu k hygienickým zařízením.

Galerie


Czech Humanitarian Aid of evacuation shelters and facilities WASH