česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra obrany na Filipínách

Podpora českých firem a účast na největším zbrojním veletrhu ADAS 2016 a setkání s velením filipínských ozbrojených sil byly hlavním cílem pracovní návštěvy náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty v Manile. Kladení věnce u památníku česko(slovenských) dobrovolníků, kteří položili své životy v době japonské okupace Filipín za 2. světové války pak připomnělo pozapomenutou historii česko-filipínských vztahů.
 

Ve dnech 27.-30. září 2016 uskutečnil pracovní návštěvu Filipín náměstek ministra obrany České republiky Tomáš Kuchta. Cílem cesty byla účast na obranném veletrhu ADAS, lobbying ve prospěch českých firem aktivních na Filipínách, jednání o podpisu memoranda o porozumění mezi oběma ministerstvy obrany. V průběhu návštěvy proběhla také první jednání s nově jmenovaným ministrem národní obrany Filipín Delfinem Lorenzanou.

2/3

2/3

Dále se náměstek Kuchta sešel též s novým vrchním velitelem Filipínské národní policie (Philippine National Police) Ronaldem de la Rosou, náměstkem generálního ředitele Bezpečnostní rady státu kontraadmirálem Vicente Agdamagem, velitelem Government Arsenal generálmajorem Jonathanem Martirem,  výkonným viceprezidentem Národní univerzity obrany Filipín (National Defense College of the Philippines) brigádním generálem Rolandem Jungcem a velitelem Centra na kontrolu munice Ozbrojených sil Filipín generálem Gerry Amantem.

Na závěr cesty náměstek navštívil místa spojená s působením Čechů za 2. světové války a zorganizoval ze strany MO ČR vůbec první vzpomínkovou akci na padlé české dobrovolníky za japonské invaze na Filipínách.

3/3

3/3

 Cestu náměstka Kuchty ocenila i většina hlavních filipínských deníků, kde zaujalo především poukázání na společný osud filipínských vojáků a českých dobrovolníků na poloostrově Bataanu a ostrůvku Corregidor. Akce se ukázala jako výrazně pozitivní krok nejen vůči veřejnosti, ale otevírá dveře i u představitelů armády a ministerstva obrany, z nichž řada měla předky, kteří se těchto bojů také účastnili.

Na počest návštěvy náměstka uspořádal velvyslanec ČR na Filipínách Jaroslav Olša, jr. recepci za účasti osobností spojených s obranným sektorem, vybraných velvyslanců členských států EU na Filipínách, vojenských přidělenců USA a Austrálie, českých podnikatelů a komunity v Manile.

Foto Jan Vytopil