česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstka M. Tlapu přijali dva filipínští ministři

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa navštívil ve dnech 16. - 18. dubna 2018 Manilu. Hlavním tématem návštěvy bylo posílení bilaterálních vztahů ČR s Filipínami a podpora ekonomických projektů, které na Filipínách realizuje velvyslanectví v Manile a české firmy.
 

Během návštěvy byl náměstek Tlapa v doprovodu ředitele odboru Asie a Tichomoří Martina Klepetka přijat  ministrem dopravy Arthurem Tugadem, ministrem obchodu a průmyslu Ramonem Lopezem a sešel se s náměstkem ministra zahraničních věcí pro mezinárodní ekonomickou spolupráci Manuelem Teehankeem.

Na kulatém stole o ekonomických a investičních příležitostech mezi ČR a Filipínami a o podpoře exportu v regionu, který uspořádala filipínská Agentura pro podporu investic, náměstek Tlapa uvedl: „Zaměřme se na příležitosti, které se českému a filipínskému byznysu otvírají díky uzavření Dohody o ekonomické spolupráci, o jejíž ratifikaci nás k našemu velkému potěšení filipínská strana během mé návštěvy informovala. Věřím, že v letošním roce by mohlo proběhnout první zasedání Smíšeného ekonomického výboru mezi ČR a Filipínami“.

Těžiště vztahů s Filipínami leží v oblasti ekonomické a obchodní spolupráce, prosazování dobrého jména ČR mezi širokou veřejností prostřednictvím kulturních aktivit a dále školských a rozvojových projektů. Nedílnou součástí je spolupráce s partnery v rámci EU, která s Filipínami uzavřela v lednu 2018 rámcové Dohodu o vzájemné spolupráci (PCA).

V letošním roce by se ČR měla poprvé oficiálně účastnit největšího zbrojařského veletrhu na Filipínách ADAS 2018, což bude zajímavým impulsem pro české firmy na Filipínách již působící nebo mající o tento trh zájem,“ doplnil náměstek Tlapa k možnostem obchodní spolupráce ČR a Filipín.

Náměstek Tlapa také se svými filipínskými partnery hovořil o rozhodnutí české vlády rozšířit vydávání zaměstnaneckých karet pro Filipínce o 1000 ročně a o modalitách tzv. „režimu Filipíny“, který bude spuštěn na konci května 2018.

Náměstek Martin Tlapa dále předal medaili MZV za záslužnou spolupráci a propagaci českého kulturního dědictví řediteli Národního muzea Filipín Jeremy Barnsovi a jeho náměstkyni Aně Labrador. Česká delegace při té příležitosti shlédla stálou expozici o prvních českých misionářích na Filipínách, která je součástí nově otevíraného Muzea přírodních věd, a aktuální výstavu art protis filipínského národního umělce Federica Aguilara Alcuaze, který dovedl k dokonalosti na Moravě vynalezenou unikátní techniku netkané tapisérie.

 

přílohy

Náměstek M. Tlapa v Manile