česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva náměstka M. Smolka v Manile

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek navštívil Filipíny ve dnech 9. – 11. dubna 2018. Cílem návštěvy bylo informovat filipínské partnery o rozhodnutí české vlády navýšit počet zaměstnaneckých karet pro Filipínce o 1000 ročně a projednat podrobnosti systému nabírání žádostí o zaměstnanecké karty.
 

Náměstek ministra zahraničních věcí pro vízové a konzulární otázky JUDr. Martin Smolek společně s ředitelem vízového odboru MZV Mgr. Davidem Novým během svého dvoudenního pobytu v Manile jednali s náměstkem ministra práce a zaměstnanosti Filipín C. A. Lagunzadem III, zástupcem ředitele Filipínského úřadu pro zahraniční zaměstnávání (POEA) Bernardem Olaliou.

Náměstek M. Smolek informoval filipínské partnery o rekordně nízké nezaměstnanosti v ČR a vysvětlil, proč byly vybrány právě Filipíny (a Mongolsko) do tzv. „režimu Filipíny“,  o kterém rozhodla vláda ČR svým usnesením č. 79  ze dne 31. ledna 2018 a na jehož základě bude zastupitelský úřad ČR v Manile nabírat o 1000 žádostí o práci více (dosud se jednalo o cca 300 žádostí ročně).

Náměstek C. A. Lagunzad III. informoval, že v zahraničí pracuje 10 mil. ze 100 mil. filipínské populace, vláda proto velmi bedlivě reguluje podmínky, za kterých filipínští občané pracují. Filipínská vláda má zájem o návrat Filipínců do vlasti po ukončení jejich pracovního poměru v zahraničí, aby ve vlasti využili své nově nabyté zkušenosti.

Pracovníci Filipínského úřadu pro zahraniční zaměstnávání (POEA) představili fungování svého úřadu a seznámili českou delegaci o procesu, kterým musí filipínský uchazeč o práci v zahraničí u POEA projít, aby získal tzv. „Overseas Employment Certificate“, který slouží jako povolení k vycestování ze země.

Obě strany se shodly na zájmu o legální, regulovanou migraci a případném navýšení kvóty, v případě, že se program ujme k oboustranné spokojenosti. 

Dne 11. dubna 2018 si náměstek M. Smolek, ředitel D. Nový a konzulka V. Hirzel prohlédli Vízové centrum outsourcingové  firmy VFS Global a setkali se s generálním manažerem, Jesalem Anadou a regionálním vedoucím pro severní Asii, Atulem Lallem.

Náměstek M. Smolek dále během své návštěvy poskytnul rozhovor filipínskému deníku Manila Bulletin a předal medaili MZV ČR za podporu česko-filipínských vztahů panu Wilfredo Manalangovi, řediteli Fondu na podporu filipínské kinematografie.

Galerie


Náměstek M. Smolek v Manile