česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec akreditován ve Federativních státech Mikronésie

Federativní státy Mikronésie jsou třetí ze čtyř nezávislých států oblasti, ve kterých je akreditován český velvyslanec v Manile.
 
 

Dne 22. března 2016 předal velvyslanec ČR v Manile Jaroslav Olša, jr. v Palikiru ve státě Pohnpei (dříve Ponape) jako historicky třetí český zástupce pověřovací listiny prezidentu Federativních států Mikronésie (FSM) Peteru M. Christianovi. Neformálního aktu v jednacím sále vlády FSM se zúčastnila většina ministrů, mezi nimi ministr zahraničních věcí a dva ze tří jeho náměstků. Nově zvolený prezident Christian, který je v zemi nejdéle působícím politikem (do parlamentu FSM byl zvolen už při jeho inauguraci v roce 1979), se při přijetí velvyslance zaměřil na tři témata - klimatická změna a s tím spojená otázka české elektrárny Prunéřov, rozšíření spolupráce FSM s evropskými zeměmi a jeho první osobní setkání s Česk(oslovensk)em.

 


Velvyslanec se dále sešel s ministrem zahraničních věcí FSM Lorinem S. Robertem, který je výjimečnou postavou diplomacie FSM, neboť svou kariéru započal těsně po nezávislosti jako stážista na právě založeném velvyslanectví FSM ve Washingtonu a působil prakticky ve všech funkcích diplomatické služby a jako ministr respektive náměstek ministra působil pro tři prezidenty.

Při setkání s ředitelem Úřadu Národního archivu, kulturních záležitostí a zachování historických památek Rufinem Mauriciem se velvyslanec zajímal o současnou situaci v oblasti ochrany kulturního dědictví, neboť na letošním zasedání UNESCO v Istanbulu bude projednáván status památky UNESCO pro ruiny města Nan Madol, nejvýznamnější historické památky Mikronésie skládající se z 93 megalitických staveb na umělých ostrůvcích u pobřeží ostrova Pohnpei pocházejících zejména z 12.-15. století.


V návaznosti na toto setkání velvyslanec navštívil také největší vzdělávací instituci země, College of Micronesia, kde si prohlédl velmi dobře vedenou odbornou knihovnu publikací o regionu a do sbírky publikací věnoval výtisk populární knihy M. Stingla o Nan Madolu a památkách Mikronésie. Současně také dohodl předání knižního daru knih českých autorů a o Česku v angličtině (stejně jako na Palau a Marshallových ostrovech) při své příští návštěvě FSM.  

V průběhu krátkého pobytu na Pohnpei velvyslanec také hovořil s velvyslancem Austrálie Georgem Fraserem a velvyslankyní Spojených států Dorií Rosenovou, navštívil také ministerstvo školství a setkal se s místními podnikateli.

 


 

Vlajky ČR a FSM před Úřadem prezidenta v Palikiru