español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Mexiku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika poskytne další pomoc pro obnovu zničeného Instituto Morelos

Dne 8. srpna 2019 podepsal zástupce vedoucího zastupitelského úřadu p. L. Hrúz dodatek smlouvy se školou Instituto Morelos o poskytnutí částky 650.000 Kč na stavbu nové školy. Celkem tak Česká republika poskytla Instituto Morelos již 3.000.000 Kč.

Ničivé zemětřesení, které otřáslo v roce 2017 centrální částí Mexika, zničilo mnoho škol a kulturních institucí. Česká republika okamžitě reagovala poskytnutím částky ve výši 3.000.000 Kč (cca 2,6 mil. MXN) na rekonstrukci vzdělávacích zařízení. Částka ve výši 2,350.000 Kč byla poskytnuta v září 2018 škole Instituto Morelos v Jojutle, která byla zemětřesením kompletně zničena. Na konci června 2019 tak mohl velvyslanec Zdeněk Kubánek za účasti starosty města a biskupa Cuernavacy položit základní kámen nového Instituto Morelos (https://www.mzv.cz/mexico/cz/kultura_a_skolstvi/prvni_kamen_noveho_instituto_morelos.html). U této příležitosti prohlásil: „Nepomáháme pouze obětem zemětřesení z roku 2017 zde v Jojutle, ale i jejich budoucím generacím, kterým se dostane v nové škole kvalitního vzdělání.“

Zbývajících 650.000 Kč pak mělo být použito na rekonstrukci školy República Checoslovaquia v hlavním městě. Vzhledem k byrokratickým průtahům však bylo nakonec rozhodnuto poskytnout tuto částku též škole Instituto Morelos. Dne 8. srpna 2019 se zástupce českého velvyslance v Mexiku p. Ludevít Hrúz setkal s představiteli školy, aby společně podepsali smlouvu, ve které se Česká republika zavázala k poskytnutí dalších finančních prostředků ve výši 650.000 Kč na stavbu Institutu. Díky tomu by se měl naplnit celkový cíl, jímž není pouze vrátit neutěšenou situaci žáků do stavu před přírodní katastrofou, ale vytvořit jim ještě kvalitnější podmínky ke studiu.