español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR čestným hostem na Univerzitním knižním veletrhu státu Hidalgo

Ve dnech 23. srpna až 1. září byla Česká republika čestným hostem 26. ročníku Univerzitního knižního veletrhu

Ve dnech 23. srpna až 1. září byla Česká republika čestným hostem 26. ročníku Univerzitního knižního veletrhu (Feria Universitaria del Libro - FUL), pořádaného Autonomní Univerzitou státu Hidalgo (UAEH) v hlavním městě Pachuca. FUL je největší kulturní akcí, která se každoročně koná v tomto regionu vzdáleném cca 110 km od hlavního města. Kromě podpory zájmu mládeže o četbu si klade za cíl především přinést kulturu blíže k širokému publiku hlavního města Hidalga. Vlastní program FUL zahrnoval více než 220 kulturních akcí - kromě prezentací knih, debat s autory, filmových představení a  koncertů a také více než 30 kulturních akcí zaměřených výhradně na dětské publikum.

Velvyslanectví ČR instalovalo v mezinárodním pavilonu FUL stánek s českou literaturou, kde byla zastoupena zejména díla českých autorů, které se nám podařilo získat ve španělských překladech (K. Čapek, J. Hašek, J. Škvorecký, K. Legátová, V. Havel, F. Kafka,  M. Kundera, N. Frýd, J. Seifert či V. Holan), dále pak dětská literatura a prezentační publikace, věnované významným českým osobnostem uměleckého i politického života. Na ploše téměř poloviny pavilonu pak byla umístěna vlastní autorská výstava ZÚ Mexiko ve španělštině „Česká republika v srdci Evropy“, jejíchž třicet textových a obrazových panelů o rozměrech 122 x 244 cm má za cíl především seznámit mexické publikum se starší i novodobou historií českých zemí, s českou kulturou a jejími představiteli, s významnými českými osobnostmi, s architektonickými a přírodními krásami ČR, ale také s českou gastronomií a se zvyky spojenými s každodenním životem dnešních Čechů. Výstavu a knižní stánek doplnil rovněž stánek s prezentací tradičních českých produktů, skla, bižuterie a také české kuchyně.

Stálou přítomnost ČR v mezinárodním pavilonu FUL doprovázely další akce, které se uskutečnily v prostorách FUL i na dalších kulturních scénách města Pachuca:

·         Přednášky českého historika a hispanisty prof. PhDr. Pavla Štěpánka na téma „Románské a gotické iluminované rukopisy v zemích Koruny české“ a Česká grafika – výstavy, knihy a literatura. Norbert Frýd.“

·         Prezentace knihy spisovatele a novináře Norberta Frýda „Císařovna“ česko-mexickou spisovatelka a překladatelkou paní Glorií Čejka, s přispěním prof. P. Štěpánka.

·         Veřejná čtení z děl M. Kundery a J. Haška a pravidelná čtení pro děti.

·         Koncerty z díla A. Dvořáka pro violoncello a klavír v podání českého violoncellisty Jana Žaluda a kubánské klavíristky Sandry Cepero a mistrovské lekce obou umělců na místní konzervatoři.

·         Koncert české hudby v podání symfonického orchestru UAEH s violoncellistou J. Žaludem jako sólistou.

·         Den české kuchyně v hlavní restauraci FUL. 

Velvyslanectví ČR dále uspořádalo miniturné  violoncellisty Jana Žaluda a klavíristky Sandry Cepero mimo scény FUL. Oba umělci se představili na koncertech v Centro Cultural Mexiquense Bicentenario v Texcoco a na Autonomní Metropolitní Univerzitě v hlavním městě.