español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace tří výstav v Zacatecas

V pondělí 9. prosince byly v Kulturním centru města Zacatecas slavnostně otevřeny 3 výstavy přibližující významné události v historii naší země. Akce se zúčastnili za ZÚ Mexiko velvyslanec Zdeněk Kubánek a zástupce vedoucího zastupitelského úřadu Ludevít Hrúz. Akci byl přítomen také starosta města Ulises Mejía, který byl doprovázen radními pro kulturu, turistický ruch, ředitelem mezinárodního odboru atd. Přítomni byli i pozvaní zástupci univerzit, které mají zájem o spolupráci s českými institucemi.

Starosta na úvod poděkoval za možnost představit výstavy širokému publiku a ocenil spolupráci s Českou republikou. V letošním roce se v Zacatecas představilo v březnu jazzové Otto Hejnic Trio, v říjnu pak měli velký úspěch v městském divadle Fernando Calderón pianista Ivo Kahánek a Trio Guarneri. Kromě toho se v říjnu zúčastnilo divadelního festivalu i Černé divadlo Jiřího Srnce.

Z. Kubánek poté krátce seznámil přítomné s obsahem expozicí, které znamenají pro český národ významné milníky v historii. Výstavy „30 let Sametové revoluce“ a „15 let od vstupu do EU“ byly v říjnu vystaveny v prostorách Poslanecké sněmovny Kongresu Mexika, výstava „500 let tolaru“ pak téměř 3 měsíce v Národním numismatickém muzeu v hlavním městě. Informoval je i o přijetí pozvání jako čestného hosta hornického veletrhu RIM, který se bude konat v hlavním městě Zacatecas v červnu 2020.

Poté přítomní funkcionáři přestřihli slavnostní pásku a společně si prohlédli výstavy. Následovala číše vína, jíž se kromě funkcionářů města a státu Zacatecas zúčastnili i zástupci institucí, majících zájem o spolupráci s ČR.

Galerie


Inaugurace výstav v Zacatecas