español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert kytarového virtuoza Vladislava Bláhy při příležitosti státního svátku

Kdy: 17.11.2015 18:30 - 19:30, Kde: Velvyslanectví ČR v Mexiku

Dne 17. listopadu u příležitosti státního svátku vystoupil v prostorách Velvyslanectví ČR v Mexiku v 18:30 hod. vynikající český kytarový virtuoz Vladislav Bláha.

Vladislav Bláha je jediný český kytarista, jenž se svým recitálem vystoupil v Carnegie Hall v New Yorku (17. 11. 2014). Prestižním anglickým časopisem Music Opinion byl po svém koncertě v Londýně označen za jednoho z nejlepších českých kytaristů, německý tisk jej po recitálu na festivalu v Iserlohn nazval„ vůdčím českým kytaristou. Je vítězem 4 soutěží: Markneukirchen, Německo, Esztergom, Maďarsko, Volos, Řecko a Kutná Hora a obdržel bronzovou medaili v soutěži Radio France v Paříži.

Koncerty: vystupoval sólově a jako sólista s orchestrem v řadě světových  metropolí: Londýn /mj. i v Royal Festival Hall a Conway Hall/, Tokio, Řím, Paříž, Berlín, New York, Jakarta, Havana, Buenos Aires, Los Angeles, Lima, Caracas, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Curych, Brusel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoj, ad., dosud ve 40 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (9 x), kde se stal  Čestným občanem města Dallasu. Tisk oceňuje jeho bohatství hudebního výrazu, brilantní virtuositu a stylovou čistotu hry. V jeho repertoáru jsou skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr J.Rodriga, M.M.Ponceho, A.Vivaldiho, K.Kohouta, A.Tučapského. 28 skladatelů ze 16 zemí mu věnovalo skladby, mj. i J.W.Duarte, J.Cardosso, N.Koshkin, F.Kleynjans, A.Tučapský, M.Štědroň, J.Morel, M.Tesař.

Mimo sólové činnosti spolupravuje s předními umělci: duo s Irenou Budweiserovou (zpěv), duo s houslemi (P.Šporcl /J. Svěcený / J. Novotný).) Duo Terpsichore /kytara + cimbál/, Duo Guitaccord /kytara + J. Zámečník, bajan/  Brněnské instrumentální trio (kytara + J.Novotný, housle, J. Zámečník, bajan).

Vladislav Bláha je docentem JAMU, profesorem Konzervatoře Brno a externím profesorem Univerzity Guanajuato, Mexiko. Vede mistrovské kursy na univerzitách a hudebních školách v USA (8x), v Mexiku (6 x), v Rakousku, v Německu a řadě festivalů. Je ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO a předsedou České kytarové společnosti. Je zván do mezinárodních porot prestižních soutěží (Benicasim, Mottola, Gorizia, Tychy,…). Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

Po studiu na Konzervatoři Brno absolvoval VŠ studium  na Hochschule f.Musik F.Liszt, Weimar, Německo u R. Zimmera, doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě a v roce 2009 habilitoval na docenta JAMU. Své umění zdokonalil na stážích u významných osobností:J.W.Duarte,Londýn,u G.Crosskey,Royal Northern College, Manchester, C.Cotsiolis  a A.Carlevaro.

Jeho nahrávky zahrnují 7 samostatných CD, dalších 6 CD v duu a ve spolupráci s dalšími umělci, dále pro TV a rozhlas zemí Evropy, USA, Kuby, Mexika, Peru, Vietnamu, Venezuely, Indonézie, Argentiny ad.

Vladislav Bláha

Vladislav Bláha

DISKOGRAFIE

1. LP PANTON, CD ROTON: KONCERTY PRO KYTARU A ORCHESTR - M. M. PONCE & K. KOHOUT

2. CD/MC ROTON: BLÁHA PLAYS SUITES BY BACH (BWV 995) &  WEISS (I a XIV)

3. CD PEHY: ŠPANĚLSKÁ KYTARA (DE FALLA, ALBENIZ, RODRIGO, GRANADOS, LLOBET)

4. CD PEHY: ČESKÉ KYTAROVÉ SKLADBY (TUČAPSKÝ,RAK,ŠTĚDROŇ,EBEN,JANÁČEK,TESAŘ, ZÁMEČNÍK)

5. CD ROTON,RT003-2131:CITHARA POETICA (ŠTĚDROŇ,NOVÁK,KOŠKIN,TESAŘ, KLEYJANS)

6. CD PíVOX , SV 104, Skladby M.Štědroně– Vladislav Bláha v duu s I.Bitovou, Z. Lapčíkovou, ad. 7.

7. CD ROTON:GUITACCORD,kytara&bajan(J.Zámečník):Piazolla,Janáček,Martinů,Dyens,Štědroň,ad. 

8. CD ROTON 004-2131: J. W. DUARTE GUITAR WORKS, vč.skladby  Moraviana, věnované  V.Bláhovi)