español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt u příležitosti 77. výročí vypálení Lidic

České velvyslanectví v Mexiku uspořádalo na den 77. výročí vypálení Lidic pietní akt, a to na náměstí Lidice ve čtvrti La Magdalena Contreras, společně se starostkou této čtvrti a krajanskou Asociací T. G. Masaryka, za přítomnosti diplomatů a zástupců školy San Jerónimo Lidice s  pěveckým sborem. Velvyslanec Kubánek ve svém projevu zdůraznil, že je důležité, aby si lidé připomínali lidickou tragédii, a to i mladá generace. Dále vystoupila i starostka čtvrti a 3 přítomné ženy s křestním jménem „Lidice“. Nakonec proběhl slavnostní akt vztyčení vlajek a položení věnců u památníku tragédie.

Dne 10. června 2019 uspořádalo české velvyslanectví v Mexiku ve spolupráci s Asociací T. G. Masaryka a vedením čtvrti La Magdalena Contreras tradiční pietní akt u příležitosti 77. výročí Lidické tragédie. Akce se uskutečnila jako každý rok na náměstí Lidice ve zmíněné čtvrti. Kromě starostky  La Magdalena Contreras Patricie Ortiz Couturier se jej zúčastnili i velvyslanci Maďarska, Slovenska, Nicaraguy a Evropské unie, i další diplomaté z diplomatického sboru. Přítomni byli i zástupci základní školy San Jerómino Lidice, pěvecký sbor bývalých žáků této školy a policejní kapela. Díky aktivitě předsedkyně Asociace T. G. M. Edny Gómez se pietního aktu zúčastnily i 3 mexické ženy, které se jmenují Lidice. Celkem se akce zúčastnilo na 100 osob.

S úvodním projevem vystoupil velvyslanec Kubánek, kde  shrnul události, které vedly k vypálení Lidic, a zdůraznil, že pro Česko je velmi důležité, že v tak vzdálené zemi jako je Mexiko si občané připomínají lidickou tragédii. Dále poděkoval vedení La Magdalena Contreras za péči o náměstí a památník a vyjádřil naději, že i mladá generace si bude tragické události v Lidicích nadále připomínat.

Poté vystoupila starostka Patricia Ortiz Couturier, která vyjádřila hrdost nad tím, že její čtvrť nese jméno Lidice a má na svém území náměstí a památník, které připomínají lidickou tragédii.

Zajímavým bodem pietního aktu bylo i vystoupení 3 žen, které mají ve svém jméně Lidice. Každá z nich krátce pohovořila o důvodech, které jejich rodiče vedly k tomu, aby jim dali jméno malé české obce, zničené gestapem.

Poté proběhl slavnostní akt vztyčení vlajek a velvyslanec Z. Kubánek spolu se starostkou Patricií Ortiz Couturier položili věnce u památníku Lidic. Pěvecký sbor Lidice na závěr zazpíval několik českých písní.

Na ukončení pietní akce proběhl v prostorách nedaleké Vysoké vojenské školy slavnostní přípitek s představiteli La Magdalena Contreras a pozvanými hosty, kde mohli přítomní ochutnat české pivo Czechvar a připít si číší vína.

Galerie


77. výročí vypálení Lidic / 77 años desde la destrucción del pueblo Lidice