español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (C) 2019 @daphne.aphoto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt u pomníku T. G. Masaryka

Dne 9.3.2019 ZÚ Mexiko ve spolupráci s Asociací T.G. Masaryka zorganizoval tradiční pietní akt kladení květin u pomníku T.G. Masaryka u příležitosti jeho 169. narozenin. Akce se zúčastnilo více než 40 lidí z řad krajanské komunity, zástupců školy República Checoslovaca a městské čtvrti Miguel Hidalgo. Přítomen byl i vedoucí zastoupení úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v Mexiku Jan Jařab.

Zástupce velvyslance L. Hrúz na úvod přivítal hosty, Velvyslance ČR v Mexiku Z. Kubánka a ředitele mezinárodního odboru městské čtvrti Miguel Hidalgo Dr. Emilia Cárdenase Elorduy a poděkoval přítomným za účast. Poté pěvecký sbor „Lidice“, vedený pí. Ednou Gómez, přednesl českou a mexickou hymnu. Následoval projev velvyslance Kubánka, který krátce shrnul význam T.G.M. pro vznik Československa, od jehož vzniku loni uplynulo 100 let. Přítomné pozdravil i Dr. Cárdenas, který připomněl, že se narodil v den vyhlazení Lidic. Právě T.G. Masaryk a připomínka lidické tragédie naše země spojuje, protože Mexiko bylo jednou z prvních zemí, která nazvala čtvrť San Jerónimo jménem Lidice, pouhých několik měsíců po tragické události.

Dalším krokem bylo položení květin, jednu za Velvyslanectví ČR a vedení čtvrti Miguel Hidalgo, další pak za Velvyslanectví SR, Asociaci T.G.M. a školu República Checoslovaca. Na závěr sbor „Lidice“ zazpíval několik národních písní, které měl rád T.G. Masaryk.

Galerie


TGM 2019