español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (c) Embajada Checa / České velvyslanectví
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání diplomů za Výtvarnou soutěž Lidice 2018

Dne 17. prosince 2018 proběhlo v prostorách zimní zahrady ZÚ Mexiko slavnostní předání diplomů Mezinárodní dětské výstavy Lidice 2018. Akce se zúčastnili kromě tří oceněných dětí i jejich učitelé a početní rodinní příslušníci, celkem to bylo téměř 20 lidí. 

Sra. Gomez con los alumnos galardonados / Pí. Gomézová a ocenění žáci

Sra. Gomez con los alumnos galardonados / Pí. Gomézová a ocenění žáci

Na úvod přivítal hosty zástupce velvyslance p. Ludevít Hrúz, který oceněným dětem poděkoval za snahu a stejně tak poděkoval i přítomným učitelům, kteří děti motivovali k účasti v soutěži. Poté předal slovo předsedkyni Asociace T.G. Masaryka pí. Edně Gómezové, která Lidice mnohokrát osobně navštívila a je čestným občanem obce. pí. Gomézová přítomné seznámila s historickým kontextem vypálení Lidic a vyprávěla o svých osobních zážitcích ze setkání s přeživšími dětmi. Vysvětlila jim i význam mezinárodních výstav dětské kresby a popsala systém výběru zaslaných prací. V krátké filmové ukázce pak mohly děti vidět expozice děl v lidické galerii.

Poté proběhlo samotné předání medailí a diplomů, se kterými výherci obdrželi i soupravy pastelek nebo českých čokolád.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (MDVV Lidice) byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli v Česku, ale doslova v celém světě. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně více než 25 000 velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších až 80 států světa.