español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (c) 2019 Velvyslanectví ČR v Mexiku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt Masaryk

Dne 30. 10. byla v mexicko-izraelském kulturním institutu, za přítomnosti velvyslance Kubánka, zahájena výstava malířky Lenky Holíkové s názvem "Projekt Masaryk". Jedná se o portréty T. G. Masaryka, nakreslené na základě představ a domněnek Mexičanů, s nimiž výtvarnice vedla rozhovory. Slavnostního zahájení se zúčastnilo téměř 50 návštěvníků. 

V malebných prostorách mexicko-izraelského kulturního institutu v Mexico City byla dne 30. října 2019 slavnostně zahájena výstava s názvem „Projekt Masaryk“. Je to výběrová ukázka kreseb s odkazem na Tomáše Garriguea Masaryka, který je významnou osobností nejen pro nás Čechy, ale i pro svět. Talentovaná umělkyně Lenka Holíková se v Projektu Masaryk snažila vytvořit obrazy Masaryka z vnímání lidí, na základě toho, co si pod jeho jménem představí. 

Na zahájení se sešlo téměř 50 zájemců, včetně velvyslance Kubánka, který při slavnostním zahájení konstatoval: „Přátelské vazby mezi Českem a Mexikem sahají již do počátku 20. století, což dokládá i fakt, že odkaz na prvního československého prezidenta můžeme v Mexiku najít již v roce 1936, kdy byla mexickým prezidentem Lázarem Cárdenasem přejmenována jedna z hlavních mexických tříd ‚Avenida Hacienda‘ na ‚Avenida Presidente Masaryk‘.“ Na této ulici v luxusní čtvrti Polanco stojí i socha T. G. Masaryka, kterou česká vláda v roce 2000 Mexiku věnovala, přičemž stejnou sochu lze nalézt i na Pražském hradě. 

Výstavu lze shlédnout v Instituto Cultural Mexico Israel (República de El Salvador 41, 06080 Cuahtémoc, CDMX) od pondělí do pátku mezi 10,00 a 17,00. 

 

Galerie


Výstava projekt Masaryk