español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První kámen nového Instituto Morelos, zničeného zemětřesením, položil i velvyslanec Kubánek

Dne 29. 6. 2019 byl položen základní kámen školy Instituto Morelos v městně Jojutla, zničené zemětřesením v r. 2017. Na stavbu nového komplexu budov, projektovaného studenty univerzity UAM, přispěla i Česká republika skrze svůj program humanitární pomoci. Slavnostního ceremoniálu se kromě starosty města zúčastnili i další činitelé, například zástupci tchaj-wanské nadace Tzu-Chi, která rovněž výrazně finančně přispívá na obnovu školy.

Poté, co centrální částí Mexika otřáslo zemětřesení v září 2017, Česká republika hledala možnosti poskytnutí humanitární pomoci nejvíce zasaženým lokalitám. Jako jednu z nich identifikovala region okolo města Jojutla de Juárez, asi 150 km od hlavního města. Velká část Jojutly byla poškozena či rovnou srovnána se zemí. Jednou z kompletně zničených budov byla i škola Instituto Morelos. „Škola od zemětřesení funguje v provizorních, nevyhovujících prostorách a žáci tedy nemají vhodné podmínky pro studium,“ komentoval velvyslanec Zdeněk Kubánek důvody poskytnutí humanitární pomoci právě této škole.

Dne 29. 6. 2019, tedy po necelých dvou letech projektování nového objektu studenty architektury prestižní mexické univerzity UAM a získávání stavebního povolení, proběhl slavnostní ceremoniál položení základního kamene nové školy na okraji města Jojutla. Události se kromě velvyslance Kubánka zúčastnili i Juan Ángel Flores Bustamante, starosta města Jojutla, Armando Cheng, vedoucí ekonomicko-kulturní kanceláře Tchaj-wanu, a zástupci nadace Tzu-Chi, jež se také bude podílet na stavbě školy nemalým finančním příspěvkem. Ve svém projevu velvyslanec Kubánek uvedl, že „naše pomoc škole je nejen vyjádřením blízkých vztahů České republiky a Mexika, ale i závazkem pro žáky, aby využili moderního zázemí, rozvinuli svůj talent a dosáhli takové budoucnosti, po níž touží.“

Galerie


Základní kámen Instituto Morelos