español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní inaugurace restaurované plastiky Tři Grácie v Mexiku

Dne 12. 10. 2012 uspořádalo občanské sdružení Patronát Cesty přátelství (Patronato de la Ruta de la Amistad) ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Mexiku slavnostní inauguraci restaurované a nově přemístěné plastiky českého sochaře Miloslava Chlupáče Tři Grácie

Slavnostní inaugurace restaurované plastiky Tři Grácie v Mexiku

Dne 12. 10. 2012 uspořádalo občanské sdružení Patronát Cesty přátelství (Patronato de la Ruta de la Amistad) ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Mexiku  slavnostní inauguraci restaurované a nově přemístěné plastiky českého sochaře Miloslava Chlupáče Tři Grácie.

Plastika je součástí výjimečné sbírky celkem 22 skulptur, které při příležitosti XIX. olympijských her, konaných v roce 1968, darovaly Mexiku vybrané země světa, mezi nimi i tehdejší Československo. Série výtvarných děl, nazvaná Cesta přátelství, byla po léta umístěna na trase dlouhé cca 17 km, nacházející se podél jedné ze dvou hlavních městských dopravních tepen, tzv. „Periferico“. V roce 2009 však byla zahájena stavba druhého patra zmíněného okruhu, čímž se bohužel dostalo do přímého ohrožení 10 z celkových 22 skulptur, mezi nimi i Tři Grácie. Druhé patro z větší části zakrylo výhled na dílo a jeho konstrukce se ocitla ve vzdálenosti pouhých 60 cm od sousoší.

 Díky iniciativě sdružení Patronát Cesty přátelství, které se již od roku 1996 stará o údržbu tohoto kulturního dědictví, a za deklarované podpory Velvyslanectví ČR v Mexiku, byly Tři Grácie (a také některé další skulptury) převezeny ze svého původního místa do restaurátorské dílny, během tří měsíců zrestaurovány a následně umístěny na nové místo v blízkosti bývalé olympijské vesnice a Univerzitního města na jihu hlavního města.

Během slavnostní inaugurace byla do vnitřku plastiky vložena časová schránka, která obsahuje fotodokumentaci z průběhu restaurátorských prací a z přemístění díla, původní dopis autora plastiky a rovněž poselství velvyslance ČR v Mexiku J. Havlíka budoucím generacím, napsaný ve španělském a českém jazyce na - k tomuto účelu zvláště vyrobeném - papíře, který by měl odolat plynutí času. Na slavnostní inauguraci a vložení časové schránky pak ve večerních hodinách navázala masová akce – cyklistický peloton startující v Univerzitním městě, který měl své zastávky u jednotlivých skulptur. U Tří Grácií obdrželo cca 400 účastníků pelotonu od pracovníků Velvyslanectví ČR pamětní razítko do účastnického „pasu“ a nejrychlejší ze závodníků rovněž drobné upomínkové předměty se symboly ČR.