español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní promítání mexického "trezorového" filmu "La Sombra del Caudillo"

Dne 20. srpna 2015 ve večerních hodinách se diplomatka ZÚ Mexiko Petra Krejčová zúčastnila na pozvání organizátorů slavnostního promítání mexického filmu „La Sombra del Caudillo“ (režie: Julio Bracho) z roku 1960 (v češtině pod názvem Stín diktátora).

Promítání bylo uspořádáno k 70. výročí založení Odborové organizace technických a manuálních pracovníků ve filmovém průmyslu (STyM) a k 55. výročí vzniku filmu. Promítání se zúčastnili vedoucí funkcionáři STyM, generální ředitelka kinematografické sekce Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) María Guadalupe Ferrer Andrade, profesoři z fakulty kinematografie UNAM, herci a dcera režiséra filmu Diana Bracho, která obdržela jako dar kopii plakátu z premiéry filmu, která se uskutečnila v červnu 1960 na Filmovém festivalu v Karlových Varech, a kde si film odnesl zvláštní cenu poroty. Oficiální premiéra nejdiskutovanějšího mexického filmu se konala na domácí půdě z důvodu cenzury až 25. října 1990 a dnes film „La Sombra del Caudillo“ patří ke klenotům zlatého fondu mexické kinematografie.

Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Martína Luise Guzmána z roku 1929, jejíž děj je ostrou kritikou „caudillismu“ v porevolučním Mexiku a jeho čelních představitelů – prezidentů Mexika Álvara Obregóna a Plutarca Elíase Callese ve 20. letech 20. století. Kniha vyšla u nakladatelství v Madridu a v Mexiku byla řadu let zakázána.