español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Mexiku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ustavení Skupiny přátel Mexiko - Česká republika

Dne 11. 12. 2019 proběhl v Poslanecké sněmovně Kongresu Mexika slavnostní akt ustanovení Skupiny přátel Mexiko – ČR. Delegaci ZÚ vedl velvyslanec Zdeněk Kubánek, doprovázel jej zástupce vedoucího zastupitelského úřadu Ludevít Hrúz a vedoucí konzulárního oddělení Zdeňka Šubrová.

Samotného formálního aktu ustavení Skupiny přátel se zúčastnila předsedkyně Skupiny Claudia Yáñez spolu s oběma místopředsedkyněmi Claudií Pérez Rodríguez a Cecílií Patrón Laviada, přítomni byli i další členové Skupiny přátel. Předsedkyně je z vládnoucí strany MORENA, velké zastoupení má i opoziční strana PAN. Kromě poslanců se akce zúčastnil i zástupce guvernéra státu Colima, odkud je předsedkyně Claudia Yáñez.

Ta na úvod přivítala velvyslance Zdeňka Kubánka a v krátkém projevu shrnula aktuální bilaterální vztahy obou zemí. Vyzdvihla možnosti spolupráce v oblasti životního prostředí, dopravě a dalších sektorech ekonomiky, ocenila i kulturní výměnu a spolupráci univerzit. Skupina se bude snažit přispět ke zlepšení spolupráce ve všech oblastech, přispět k tomu by měla i plánovaná návštěva ČR v příštím roce.

Velvyslanec Z. Kubánek poděkoval za ustavení skupiny a vyjádřil přesvědčení, že její práce přispěje ke zlepšení vzájemných vztahů. Zopakoval pozvání pro členy Skupiny do ČR, kde budou přijati svými protějšky, a bude jim připraven zajímavý program. Obě země mají co nabídnout, o tom svědčí objem vzájemného obchodu, který přesahuje 1,6 mld. USD. ČR by mohla pomoci s řešením zpracování odpadových vod, zajištěním pitné vody, v energetice atd. Podporujeme urychlené uzavření Globální dohody, která by měla přispět k dalšímu rozvoji spolupráce jak v ekonomické, tak i kulturní nebo vědeckotechnické oblasti. ČR je připravena Globální dohodu okamžitě ratifikovat.

Poté Claudia Yáñez spolu se Zdeňkem Kubánkem podepsali ustavující listinu, čímž byla její činnost oficiálně zahájena. Zdeněk Kubánek pak podepsal pamětní knihu a došlo k výměně darů. Tím byl slavnostní akt ukončen.

 

Galerie


Ustavení Skupiny přátel MX - ČR