español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Mexiku / Embajada de la República Checa en méxico
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanci zemí V4 přednášeli studentům

Universidad Autónoma v Querétaru, která je v rámci Mexika považována za prestižní vysokoškolskou instituci, hostila přednášku velvyslanců zemí uskupení V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) pro studenty i akademiky se specializací na politologii a mezinárodní vztahy. Takřka plný přednáškový sál se tak dozvěděl o základní zahraničně-politické orientaci zemí, o jejich kultuře i ekonomice.

Český velvyslanec Zdeněk Kubánek ve svém příspěvku shrnul historii Česka, přiblížil jeho kulturní dědictví, a poté se zaměřil na základní principy české zahraniční politiky. Největší část příspěvku byla věnována ekonomické situaci ČR včetně jejího postavení v mezinárodním obchodu, se zaměřením na vztahy mezi ČR a Mexikem.

Na závěr přednášky proběhla živá diskuse, ve které se přítomní studenti zajímali například o postoj zemí V4 k migrační otázce v Evropě nebo o problematiku Brexitu. Z úrovně dotazů bylo patrné, že se posluchači na přednášku připravili a že je pro ně Střední Evropa opravdu zajímavým tématem.

Ve shodném formátu se v příštích měsících plánují obdobné přednášky na Panamerické univerzitě v hlavním městě a na Institutu CIDE (Centro de Investigación y Docencia Económicas).