español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dirección General de Comunicación Universitaria UAEMéx y los organizadores
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Martin Palouš přednášel na mexických univerzitách

Ve dnech 25.-27. dubna 2022 se na vybraných mexických univerzitách uskutečnila série akademických přednášek doc. RNDr. Martina Palouše, Ph.D., disidenta, bývalého velvyslance ČR v USA a stálého představitele při OSN, a současného ředitele programu Václava Havla pro lidská práva a demokracii na Floridské mezinárodní univerzitě (FIU). Martin Palouš na univerzitách vystoupil se svými přednáškami nazvanými „Česká republika a její zahraniční politika v oblasti lidských práv – historické zkušenosti a jejich využití v současnosti“ a „Svědectví držitele historické paměti o klíčových událostech 20. a 21. století“.

Sérii přednášek M. Palouš započal návštěvou Mexické národní autonomní univerzity (UNAM), kde jeho přednáška zahájila 18. ročník meziuniverzitního setkání oboru evropských studií. V návazném bloku téhož dne vystoupil také v části zaměřené na aktuální dění na Ukrajině. Další dny pak M. Palouš přednášel na Autonomní univerzitě státu Hidalgo (UAEH), kde se setkal s vedením univerzity v čele s rektorem A. Pontigem, a na Autonomní univerzitě státu Mexiko (UAEMex), se kterou má Velvyslanectví ČR v Mexiku dlouhodobě dobrou spolupráci díky české krajance Z. Erdösové působící na této univerzitě jako akademická pracovnice.

Během přednášek se posluchači z řad studentů a akademiků seznámili především s historickou a kulturní identitou ČR a důležitými milníky v české moderní historii. Tématem byl také rozpad socialistického bloku a zkušenosti z přechodu z totalitních režimů k pluralitním demokratickým systémům, či současné globální výzvy a role OSN. V neposlední řadě pak došlo i na aktuální otázky, zejména konflikt na Ukrajině a pohled české zahraniční politiky na tuto problematiku. Na všechny přednášky navazovaly živé diskuse, ze kterých bylo patrné, že posluchači mají o přednášená témata opravdový zájem a dění na evropském kontinentu jim není lhostejné.

Přednášky Martin Palouš

Přednášky Martin Palouš

Přednášky Martin Palouš

Přednášky Martin Palouš

Přednášky Martin Palouš

Přednášky Martin Palouš