español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Neznámý autor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mexiko poprvé v historii vyhlásilo tendr na těžbu plynu a ropy z nekonvenčních zdrojů

Mexická vláda vyhlásila první tendr na těžbu ropy a plynu (včetně břidlicového) z nekonvenčních zdrojů pomocí frakování, jehož výsledky budou oznámeny v září letošního roku. Mexiko se snaží využít svůj potenciál (je zemí se 6. největšími nekonvenčními zásobami na světě), a snížit tak svou závislost na dovozu ropných produktů a plynu, a to především z USA. Přestože vládní představitelé zdůrazňují, že zákonný rámec je odpovídající, experti upozorňují na jeho nedostatky a vyjadřují své obavy o dopady hydraulického štěpení na životní prostředí i místní obyvatelstvo.

Mexický ministr energetiky Pedro Joaquín Coldwell 1. března 2018 oznámil nový tendr (Ronda 3.3) na těžbu ropy a plynu (včetně břidlicového). Tentokrát se jedná o těžbu z nekonvenčních zdrojů, a to vůbec poprvé v historii země. Dříve monopolní státní společnost Pemex v minulosti sice již provedla několik průzkumných vrtů, avšak pomocí hydraulického štěpení se zatím ještě netěžilo. Prezentace zájemců se uskuteční 3. srpna a výsledky tendru budou zveřejněny 5. září letošního roku. Očekávané investice by mohly dosáhnout až 2,3 mld. dolarů v případě uplatnění všech 9 zón. Zároveň se počítá s vytvořením 23 tis. přímých a nepřímých pracovních míst v průběhu čtyřicetileté životnosti těžebních projektů.

Aktuálně nabízená ropná pole se nacházejí v zóně Cuenca de Burgos ve státu Tamaulipas a jejich celková rozloha je 2700 kilometrů čtverečních. Podle slov ministra energetiky se očekává, že v této oblasti bude možné vytěžit třikrát více ropy a plynu než v 46 oblastech, které byly uplatněny v předchozích tendrech týkajících se pozemní těžby. Jedná se o zásoby ve výši 53 mil. barelů z konvenčních zdrojů a 1,162 mld. barelů z nekonvenčních. V plánu je v dalších měsících nabídnout k frakování i další oblasti. Coldwell připomněl, že 53 % mexických ropných zásob se nacházejí v nekonvenčních nalezištích (aktuální oblast představuje pouze 4 % veškerých zásob) a že Mexiko je na 6. místě na světě v objemu zdrojů tohoto typu.  

Mexiko v současné době ve velkém množství importuje plyn z USA (v roce 2017 bylo 84 % spotřebovaného plynu dovezeno), který je získáván právě z nekonvenčních zdrojů, a stoupá i dovoz ropných produktů. Podle odhadů ministerstva energetiky objem břidlicového plynu nacházejícího se v Cuenca de Burgos odpovídá množství, které Mexiko doveze v následujících 40 letech. Coldwell zdůraznil, že Mexiko si musí vybrat mezi obrovskou závislostí na dovozu a zodpovědným využíváním vlastních zdrojů.

Kritika zákonného rámce a obavy o životní prostředí

Hydraulické štěpení vyvolává v Mexiku stejně jako v ostatních zemích diskuse o vlivu této metody na životní prostředí. Své pochyby o nedostatečném zákonném zakotvení použití této praktiky vyjádřili odborníci z akademické sféry. Experti Mexické národní autonomní univerzity (UNAM) upozornili na to, že regulace frakování byla schválena pouze v podobě norem, nikoliv zákona, což znemožňuje potrestat ty, kteří by daná pravidla porušili. Podle specialistů je nutné jasně určit zákonný způsob provádění veškerých aktivit souvisejících s tímto způsobem těžby (přeprava chemických substancí, jejich skladování, použití, využívání vodních zdrojů atd.).

Různé organizace a odborníci na životní prostředí kritizují vypsání tendru na těžbu z nekonvenčních zdrojů bez předchozí celospolečenské diskuse o možných dopadech tohoto způsobu získávání ropy a plynu. Vládní představitelé se kritice brání a poukazují na to, že se inspirovali podobnými procesy v zahraničí a ve spolupráci s experty a zástupci občanské společnosti zorganizovali řadu setkání a vzali v potaz připomínky, které dostali. Považují výsledek své práce v posledních letech za dostatečný k tomu, aby bylo ochráněno jak životní prostředí, tak místní obyvatelstvo, a ujistili, že federální i státní vlády budou na přípravu těžby i její průběh bedlivě dohlížet. Zatím není jasné, co se stane se 158 komunitami, které sídlí na území nabízeném v tomto tendru. Z nedávno zveřejněného hodnocení Fraser Institute totiž vyplývá, že právě spory o půdu a s místním obyvatelstvem jsou faktorem, který nejvíce přispívá k negativnímu hodnocení Mexika mezi investory v těžebním sektoru.  

Podrobnější informace k tendrům, které Mexiko vyhlásilo:

https://rondasmexico.gob.mx/

 

Autoři: Pavel Šára, asistent, Eva Tadlíková, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Mexiku