español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Iberoamerický týden 2022

Ve dnech 9. - 15. května 2022 uspořádalo MZV ČR ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes Iberoamerický týden 2022. Mimo jiné se jej na vysoké úrovni zúčastnili zástupci Mexika, Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu.

Cílem týdenní akce je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Hlavní akcí Iberoamerického týdne byla mezinárodní konference „Česká republika a Iberoamerika – podpora rozvoje, prosperity a demokracie“. Konference byla rozdělena do tří bloků (vždy se zaměřením na Latinskou Ameriku a Karibik ve vztahu k ČR/ EU/ Evropě): první blok se týkal politických otázek, druhý blok ekonomické a obchodní spolupráce (nové výzvy v zahraničním obchodě, ekonomické diplomacii atd.) a třetí blok kulturní a akademické oblasti a veřejné diplomacii.

Během konference vystoupila s videozdravicí ministryně hospodářství Mexika Tatiana Clouthier, náměstkyně guatemalského MZV Ava Atzum Arévalo de Moscoso, za Honduras se jí zúčastnila delegace vedená Marií Alejandrou Zelaya Rosales vrchní ředitelkou pro zahraniční politiku MZV a Salvador byl zastoupen velvyslankyní v Berlíně s akreditaci pro ČR Florencií Vilanova von Oehsen. Na konferenci vystoupila řada dalších hostů z iberoamerických zemí a představitelů ČR.

Kromě již zmíněné mezinárodní konference program Iberoamerického týdne obsahoval kulturní a společenské akce pořádané velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a také dalšími zúčastněnými institucemi, jako jsou obchodní komory, kulturní centra, univerzity atd.