español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

III. Den vědy a inovací ČR - Mexiko

Při příležitosti návštěvy delegace z mexického státu Jalisco v ČR se uskutečnil III. Den vědy a inovací ČR - Mexiko. V rámci půldenní konference se představil inovační ekosystém mexického státu Jalisco, který je pro svou rozsáhlou síť univerzit, výzkumných center i dlouhodobou státní podporu VVI považován za „Silicon Valley“ Mexika, ale i šířeji Latinské Ameriky.

Během akce se mexická strana seznámila s přednostmi českých vládních programů, akademické a výzkumné sítě, i byznysového prostředí. Setkali se se zástupci Ministerstva zahraničí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva školství, CzechInvestu, Technologické agentury, Akademie věd, Magistrátu hl. města Prahy i Svazu průmyslu a dopravy ČR či Středočeského inovačního centra. Během panelové diskuse účastníci identifikovali hlavní oblasti společného zájmu a projevili zájem o konkrétní výzkumné projekty.

Aktuální návštěva z jednoho z federálních států Mexika, Jalisca, zaměřená zejména na oblast IT a biotechnologií, navazuje na technologickou misi zástupců české státní správy, výzkumných center a podnikatelů v červnu 2019 do Mexika, která dialog s vládou Jalisca otevřela. Delegace představila hospodářské priority země a hlavní oblasti vhodné pro zahraniční spolupráci. Seznámila účastníky také s vládními programy jako je Otevřená inovační platforma (Plataforma Abierta de Innovación; PLAi), nabízející vzdělávací a inovační programy, nebo Síť inovačních center (Red de Centros de Innovación, REDi) nabízejících zázemí start-upům a inovativním projektům i ze zahraničí.

Stát Jalisco s hlavním městem Guadalajara je jedním ze tří ekonomicky, společensky i politicky nejvýznamnějších center Mexika. Silný průmysl a progresivní segment menších a středně velkých podniků dělá z Jalisca jeden z nejrozvinutějších regionů země. Hlavní sektory hospodářství jsou obchod, zpracovatelský průmysl, zejména elektronika, ale i tradiční zemědělství a potravinářství (Jalisco je coby hlavní producent modré agáve kolébkou tequily). 

Prezentace státu Jalisco (PDF, 4 MB)

Prezentace CzechInvest (PDF, 2 MB)

Prezentace TA ČR (PDF, 2 MB)

Prezentace Red Global MX (PDF, 3 MB)