español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SE México
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupce náměstka Marek Svoboda jednal v Mexiku o prohloubení obchodní spolupráce

Zástupce náměstka a ředitel odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Svoboda uskutečnil na okraji regionální porady severoamerického obchodního týmu v hlavním městě Mexika dne 2. března 2022 konzultace na Ministerstvu hospodářství Mexika. Sešel se i s obchodním ředitelem společnosti CEMEX, předním světovým výrobcem stavebních materiálů a významným investorem v ČR.

V rozhovoru s náměstkyní pro zahraniční obchod na Ministerstvu hospodářství Mexika Luz María de la Mora Marek Svoboda uvedl, že Mexiko je naším druhým největším obchodním partnerem na západní polokouli, hned za USA. Obrat vzájemného obchodu se pohybuje kolem 30 miliard korun ročně (1,7 mld. USD). V rámci rozhovoru ji informoval o prioritách českého předsednictví Rady EU, přičemž jedním z důležitých bodů je právě podpis modernizované Globální dohody mezi Evropskou unií a Mexikem. Dále se shodli, že kromě tradičního obchodu bychom rádi rozvíjeli i spolupráci v oblasti vědy a inovací. Na závěr jednání ji pozval k návštěvě ČR během Iberoamerického týdne v květnu 2022.

Sešel se i s obchodním ředitelem společnosti CEMEX, José Manuelem Bulasem, předním světovým výrobcem stavebních materiálů a významným investorem v ČR. Jednali o připravovaných společných akcích a rozvoji investic CEMEXu v ČR.

Jednání se zúčastnili i vedoucí oddělení Amerik Ministerstva průmyslu Jan Chmelík a obchodu a za českou ambasádu velvyslanec Zdeněk Kubánek a vedoucí obchodní sekce Zuzana Stiborová.