español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Kubánek představil českého kandidáta na funkci generálního tajemníka OECD

Velvyslanec Zdeněk Kubánek představil dne 18. září 2020 náměstkyni mexického ministra zahraničních věcí Marthě Delgado kandidáta České republiky na funkci generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Vladimíra Dlouhého. Během jednání velvyslanec vyzdvihl kvality kandidáta a jeho priority ve fungování OECD v příštích letech, a požádal mexickou stranu o jeho podporu.

Vladimír Dlouhý v současné době působí jako prezident Hospodářské komory České republiky a jako viceprezident Evropské asociace obchodních a průmyslových komor. V minulosti zastával pozici místopředsedy a ministra hospodářství Federální vlády ČSFR a ministra průmyslu a obchodu vlády České republiky.

OECD je mezinárodní organizace sdružující 37 rozvinutých ekonomik světa a slouží jako fórum, kde jednotlivé vlády mohou sdílet zkušenosti z realizace vládních politik, hledat řešení společných problémů a koordinovat domácí i zahraniční politiku. Podílí se na vytváření mezinárodních standardů v oblasti ekonomiky, sociální politiky a životního prostředí. ČR vstoupila do OECD 21. prosince 1995 jako první ze zemí z regionu střední a východní Evropy. Mezi úspěchy členství České republiky v OECD patří například místopředsednictví ministerského zasedání Rady OECD v letech 2005 a 2015 nebo předsednictví České republiky v Rozpočtovém výboru OECD mezi lety 2017 až 2020.

Oficiální proces výběru nového generálního tajemníka OECD byl zahájen 1. září 2020 a bude ukončen na jaře 2021. Nový generální tajemník převezme řízení organizace v červnu 2021 a měl by ji vykonávat do 31. května 2026.

V příloze naleznete tiskovou zprávu v angličtině.

Tisková zpráva kandidatura DG OECD ENG (DOCX, 15 KB)