español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Kubánek pro magazín Stratósfera: "Atraktivita ČR? Technologická tradice a inovace."

Bilaterální obchod mezi Českou republikou a Mexikem a potenciál pro jeho rozvoj byly hlavními tématy rozhovoru velvyslance ČR v Mexiku Zdeňka Kubánka pro ekonomický magazín Stratósfera. Rozhovor byl zarámován letošními oslavami 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Mexikem. 

Velvyslanec Zdeněk Kubánek poskytl rozhovor pro únorové číslo mexického ekonomického magazínu Stratósfera. Mluví v něm zejména o potenciálu pro rozvoj bilaterální obchodní výměny mj. v oblasti inovací a pokročilých technologií: "Pandemie COVID-19 byla i impulsem pro nové technologie, kreativní řešení a inovace, které jsou nezbytné pro udržitelný ekonomický růst." 

Mexiko je pro ČR nejvýznamnější obchodní partner v regionu Latinské Ameriky a po USA nejdůležitějším na celém kontinentě. Více jak polovina obratu a polovina vývozu s regionem Latinské Ameriky připadá právě na Mexiko. Mexický trh vnímá ČR jako bránu na trh USA a Kanady díky dohodě o volném obchodu USMCA i do zemí Jižní Ameriky. Vzájemný obchod má konstantní rostoucí trend, a to včetně pandemií poznamenaného roku 2020. 

Velvyslanec v rozhovoru čtenáře také informoval o českých firmách působících v Mexiku a o službách i připravovaných projektech ambasády v oblasti ekonomické diplomacie.