español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: techcrunch.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Zdeněk Kubánek vidí v pandemii i příležitosti pro české firmy

Přestože celkové dopady pandemie COVID-19 na ekonomiku jsou negativní, vidí v ní český velvyslanec v Mexiku Zdeněk Kubánek i příležitosti pro české firmy.  „Ve většině zemí světa došlo k pozastavování výroby, narušení dodavatelských řetězců, klesl apetit pro nové investice. Některá odvětví ale využila situace a zaznamenala výrazný růstJedná se o internetový obchod, IT obory obecně, finanční služby, ale i zdravotnictví. V případě Mexika se navzdory situaci dařilo také těžebnímu průmyslu a zemědělství,“ řekl v rozhovoru pro Mexico Business. Celý článek v anglickém jazyce k dispozici zde. 

Světová ekonomika zaznamenala nejhlubší kolaps v historii, kdy některé ekonomické činnosti utrpěly výrazný pokles. České společnosti byly rovněž ovlivněny prudkým poklesem poptávky a narušením dodavatelských řetězců.  Česká ambasáda v Mexiku se proto snaží hledat řešení, která by zmírnila negativní dopady na české exportéry. Jedná se např. o nový nástroj PROPEA, který pomáhá českých podnikatelům při vstupu na mexický trh, nebo facilitace kontaktů s mexickými protějšky formou on-line videokonferencí či e-PROPEDů. 

Na druhou stranu ale mnoho českých podnikatelů dokázalo využít tuto kritickou situaci jako příležitost a některá průmyslová odvětví zaznamenala výrazný nárůst. Jedná se o internetový obchod, IT obory obecně, finanční služby, ale i zdravotnictví. V případě Mexika se navzdory situaci dařilo také těžebnímu průmyslu a zemědělství. V rozhovoru velvyslanec Kubánek zmínil např. českou společnost LINET, předního světového dodavatele nemocničních lůžek, který prakticky zdvojnásobil svoji výrobu, aby dokázal uspokojit potřeby zdravotnictví vyvolané pandemií COVID-19, a to i v Mexiku.  

Při řešení pandemie COVID-19 jsou zásadní nové technologie a inovativní řešení. Vlády i společnost jsou pod obrovským tlakem, aby více využívaly nové technologie. V oblasti veřejné je velkým tématem, v ČR i v Mexiku, digitalizace veřejné správy, a to od řešení otevřených dat a registrů, až po komplexní úpravu např. digitalizace zdravotnictví či vzdělávání. A to je jistě příležitost pro české firmy. Technologická spolupráce se nabízí nejen v tradičních odvětvích, jako je silný automobilový průmysl, ale právě také v oblasti průmyslu 4.0, inovacích a nových technologiích, které patří mezi siná témata bilaterálních vztahů. „Potenciál pro užší spolupráci vidím také v bezpečnostním a leteckém sektoru,“ uvedl Zdeněk Kubánek. 

V rozhovoru velvyslanec Kubánek také poukázal na fakt, že některé české společnosti spolupracují s mexickými firmami nebo rozšiřují svoji přítomnost do Mexika pro možnost expanze trh USA, který je díky Dohodě o volném obchodu USMCA z Mexika jednodušší. Jako příklad takové firmy uvedl společnost mmcité, která vyrábí svůj designový nábytek ve městě Guadalajara v Mexiku, odkud zásobuje nejen mexický, ale i americký trh.