español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování motorovým vozidlem po Mexiku

Cestování motorovým vozidlem po Mexiku

Hlavní tahy jsou silnice s kvalitním povrchem, obvyklé je placení mýtného. V hlavním městě a okolí je nutné počítat s výrazně vyšší hustotou provozu. Síť čerpacích stanic monopolního Pemexu je hustá. Vozidlo je dobré nechávat na hlídaných parkovištích.
Rozhodně doporučujeme cestovat se zvýšenou opatrností a předvídavostí. V Mexiku platí často odlišná dopravní pravidla od ČR (pozor např. na přednost na kruhových objezdech, přednost má vozidlo uvnitř objezdu!!!) a navíc velmi často nejsou žádná pravidla dodržována domorodci. Není neobvyklé potkat vozidla v protisměru či na dálnici neosvětleného cyklistu/motocyklistu jedoucího v protisměru či přebíhajícího chodce. Byly zaznamenány případy přepadení dokonce i na těchto placených hlavních tazích (fingované nehody či zranění, vytlačení auta ze silnice).

a)      vlastní vozidlo (automobil, motocykl)

V případě, že hodláte používat v Mexiku vlastní vozidlo registrované v jiném státě (USA, Kanada), je nutné si před vstupem vyřídit povolení k dočasnému dovozu vozidla (permiso de importación temporal del vehículo).

Žádost je možné podat následovně:

  • přes internet na http://www.banjercito.com.mx
  • na mexických konzulátech v zahraničí (USA, Kanada)
  • na hraničních přechodech v pobočkách Banjercita (modul CIITEV- Control de Importación e Internación de Temporal de Vehículos)

Vyřízení žádosti při podání na konzulátech a hraničních přechodech proběhne v den podání žádosti.

V případě, že se rozhodnete do Mexika s vozidlem cestovat i bez výše zmíněného povolení, hrozí dle informací poskytnutých mexickým celním úřadem zabavení vozidla.

b)      pronajaté vozidlo (automobil, motocykl)

Je možno využít nabídek autopůjčoven např. Hertz, Europcar, Budget

Podle aktuálních informací (květen 2014) nelze s vozidlem z půjčovny cestovat do států na jih od Mexika (Belize, Guatemala), pouze na sever do USA.

V případě užívání vozidla z autopůjčovny upozorňujeme na zvýšené riziko vykradení vozidla.

Naše velvyslanectví obdrželo v poslední době několik oznámení českých občanů o vykradení vozidla z půjčovny, vozidla byla zaparkována před restauracemi, obchody a u pláží. Vozidlo obvykle zůstane na místě, ukradena jsou zavazadla a osobní věci uložené ve vozidle.

Obecně nedoporučujeme vozem cestovat podél hranic s Guatemalou vzhledem k tomu, že se v této oblasti pohybují ilegální migranti a pašeráci drog a proto je bezpečnostní situace v této oblasti špatná. Vozy z půjčovny jsou častěji přepádávány.