español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak minimalizovat nepříjemnosti při cestování

Zásady pro cestování po Latinské Americe

Pečlivě si uschovejte ústřižek migračního formuláře, který dostanete při migrační kontrole po přistání v Mexiku. Tento ústřižek po Vás bude při odletu opět vyžadován. Pokud ústřižek neodevzdáte, hrozí pokuta, či komplikace při odletu.

Sledujte svá zavazadla na letišti. Nepřijímejte balíčky od neznámých osob.

Doklady neukládejte do zavazadel, která nemáte neustále pod kontrolou (např. která budou naložena na střechu autobusu nebo do nákladového prostoru). Kabelky a příruční zavazadla nenechávejte v autobuse na zastávkách ani na opěradlech židlí v restauracích (a to ani když na židli sedíte!).

Na zastávkách dohlížejte na to, že Vaše zavazadlo nebylo omylem nebo úmyslně vyloženo zatímco Vy pokračujete v cestě.

Uložte si peněženku na bezpečné místo (např. do hotelového trezoru) a noste pouze peníze, které potřebujete na denní výdaje, a ne více než jednu kreditní kartu. Je také vhodné pořídit si fotokopii vašeho pasu. Pas si můžete nechat uložený v hotelovém sejfu. Doporučujeme také uložit si před cestou naskenovanou kopii pasu do Vaší e-mailové schránky.

Nenoste šperky (ponechte je doma či v hotelovém trezoru). Pořiďte si levné hodinky. Dávejte pozor na svou peněženku, především v davu.

Buďte velmi opatrní na své fotoaparáty a videokamery. Doporučuje se nenosit je stále viditelně a vyhnout se jejich použití v místech, která se zdají nebezpečná.

Vyvarujte se používání mobilního telefonu či počítače na ulici, hrozí nebezpečí krádeže.

Při použití taxi, zvláště v noci, dávejte přednost taxi před hotelem nebo u turisticky frekventovaných míst. V hotelu rádi poskytnou kontakt na bezpečnou taxislužbu. Vždy trvejte na zapnutí taxametru a zeptejte se na přibližnou cenu předem. 

Vyhýbejte se opuštěným místům. Snažte se chodit s doprovodem, vycházky v noci raději omezte.

Při výběru peněz z bankomatu je doporučeno mít doprovod. Vypadá-li bankomat podezřele, neprovádějte výběr.

Pro vlastní bezpečí nekonzumujte alkoholické nápoje na veřejných místech.V Mexiku i v dalších zemích je konzumace alkoholických nápojů na veřejných místech přestupkem a můžete být sankcionováni.

Vyvarujte se držení zakázaných látek – drogy atd. Policie je v těchto případech velmi striktní.

V případě přepadení doporučujeme neklást odpor.

Doporučujeme registrovat se v systému DROZD.

V případě potíží můžete volat pohotovostní službu Velvyslanectví ČR v Mexiku, kontakt naleznete zde.

Pokud budete využívat služeb místních obyvatel, které jsou nabízeny na ulici (např. čištění bot, malby portrétů, pletení náramků, atd.), doporučujeme domluvit si cenu předem.

Uvědomte si prosím, že v Latinské Americe je oficiálním jazykem španělština a v případě jakéhokoliv problému (aut. nehoda, Vaše okradení, přepadení, napadení, obvinění ze spáchání trestného činu, uvěznění apod.) s Vámi bude na policii i u soudu jednáno v tomto jazyce. Zvažte proto, zda Vaše finanční možnosti odpovídají i případným výdajům za tlumočníka či překladatele spisového materiálu. Dovolujeme si upozornit, že velvyslanectví je schopno poskytovat pouze jazykovou „první pomoc“ při jednání na policii či u soudu, ale není v jeho silách vykonávat neustálý dohled a zajišťovat za Vás základní komunikaci s policií, soudem a právníky, jestliže neovládáte španělský jazyk a nedisponujete finančními prostředky k úhradě tlumočníka či překladatele. Velvyslanectví ČR v Mexiku bohužel nedisponuje finančními prostředky k uhrazení Vašich účtů za právní služby advokátů či tlumočnické služby.

Aktualizace 21. 09. 2015