español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění k podmínkám vstupu a pobytu v Mexiku

Pro podmínky pro vstup do Mexika a informace pro cesty a pobyt klikněte zde.(Dostanete se do kapitoly konzulárních informací na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz)

 

Velvyslanectví ČR v Mexiku upozorňuje turisty a cestovatele, že při příletu nebo příjezdu do Mexika je naprosto nezbytné získat razítko migrační kontroly do cestovního pasu a na hraniční průvodku (Forma migratoria multiple), jejíž formulář je na hranici k dispozici (případně je rozdán již v letadle).

Občané ČR mohou na území Mexika pobývat bez víza až 180 dní, za předpokladu, že mají v pase a na hraniční průvodce vstupní razítko. Část hraniční průvodky, která je při vstupu do země cestovateli vrácena, je vyžadována při kontrolách ve vnitrozemí a poté odebrána při odjezdu ze země.

Turisté jsou při příjezdu do Mexika povinni zaplatit tzv. turistickou taxu (D.N.I. = "Derecho de No Inmigrante"), aktuálně ve výši 295,- MXN. V případě cestování letadlem do Mexika bývá tato taxa zahrnuta do ceny letenky. V případě, že turista, který přiletěl do Mexika, cestuje dále z Mexika silniční dopravou do sousední země a pak se opět stejným způsobem vrací do Mexika, na hranicích je mu spolu s novou hraniční průvodkou předána nová poukázka na zaplacení turistické taxy. Turistická taxa se musí platit při každém příjezdu do Mexika (při cestování letadlem je zahrnuta v ceně příletové letenky - viz výše). Výjimku z "dvojího" placení turistické taxy tvoří poznávací okruh tzv. mayská cesta (Ruta Maya), kdy turisté přiletí do Mexika a dále pokračují silniční dopravou do Guatemaly a Belize a vracejí se zpět do Mexika. V tomto případě se turistická taxa znovu neplatí, ale jen za podmínky, že turista se před cestou do Guatemaly a Belize dostaví do úřadovny Národního migračního institutu (INM = Instituto Nacional de Migración)a zde požádá o dvojí vstup na stejnou hraniční průvodku. Pak mu nebude zbývající díl při výjezdu do sousední země na hranicích odebrán, nebude vyplňovat novou hraniční průvodku při návratu a nebude znovu muset platit turistickou taxu.
Pozn.: Za účelem vyřízení bezplatného dvojího vstupu na stejnou hraniční průvodku do Mexika ("Ruta Maya") doporučujeme se obracet na úřadovnu Národního migračního institutu v hl. m. Mexiku, Av. Ejército Nacional 862, Polanco, přepážka pro turisty.

Vzhledem k narůstajícímu počtu odcizení nebo ztráty cestovního pasu a hraniční průvodky doporučujeme českým turistům, aby tyto případy ihned hlásili místní policii se žádostí o vyhotovení policejního protokolu o odcizení/ztrátě.

V případě ztráty/odcizení českého cestovního dokladu postupujte podle informací na našich stránkách.

V případě odcizení/ztráty pouze hraniční průvodky je turista povinen se dostavit na nejbližší pobočku Národního migračního institutu a požádat o nové povolení k pobytu ve Spojených státech mexických. Úřadu je třeba předložit kopii datové stránky pasu, kopii stránky, kde je razítko potvrzující datum vstupu do Mexika a kopii letenky. Za vydání nového povolení se platí poplatek ve výši 295,- MXN. Hraniční průvodka je mexickými migračními orgány při odletu ze země striktně vyžadována (podle průvodky se kontroluje doba celkového pobytu v zemi); v případě nepředložení této průvodky je cestovatel vykázán z přepravního prostoru a není mu do něj umožněn vstup až do doby, kdy provede výše uvedené činnosti (což může znamenat i ztrátu Vašeho letu). Pokud na Vaší cestě Mexikem nenarazíte na pobočku Národního migračního institutu, doporučujeme Vám dostavit se den před plánovaným odletem (či alespoň v dostatečném předstihu v den plánovaného odletu) do kanceláře Národního migračního institutu na mezinárodním letišti Benito Juarez v Mexico City (Terminál 1, u vchodu č. 9, v pracovní dny otevřeno 7-22h, víkendy a svátky 8-20h)s výše uvedenými kopiemi a penězi a požádat o nové povolení k pobytu. Poplatek se platí v blízké bance. Prosím nespoléhejte na to, že když jde o poslední den Vašeho pobytu, někdo nad Vaší situací "přimhouří oči a nechá Vás odletět", migrační úředníci jsou přísní a průvodku budou vyžadovat!

V případě překročení povoleného pobytu se také platí pokuta, jejíž výše je vypočítávána dle doby nelegálního pobytu. Vymáhání těchto pokut je velmi striktní a v případě, že turista nedisponuje příslušnou částkou, je zadržen v migračních zařízeních až do splacení. Upozorňujeme naše občany, že zastupitelský úřad tyto pokuty nehradí ani na ně nepůjčuje, turista je povinen (případně prostřednictvím velvyslanectví) si příslušné finanční prostředky obstarat z ČR (např. službou Western Union).

Pro potřeby zahraničních turistů zřídila vláda hlavního města Mexika D.F. specializované policejní stanice na následujících adresách:

Zona Centro, ulice Victoria č. 76, Col. Centro (mezi ulicemi Luis Moya a Revillagigedo), Delegación Cuauhtemoc, tel. 53 46 87 20

Zona Rosa, ulice Amberes č. 54 roh s ulicí Londres, Delegación Cuauhtemoc, tel. 53 45 53 99

Reforma, ulice Paseo de la Reforma č. 42, Delegación Cuauhtemoc, tel. 53 46 87 73

 

Za účelem poskytnutí neodkladné první pomoci zahraniční turisty zdarma ošetří ve státních zdravotnických zařízeních na adresách:

Hospital Xoco, roh ulice Avenida Mexico Coyoacan a Calle Bruno Traven, Col. General Anaya, Delegación Benito Juárez, C.P. 03340, tel. 56 88 91 31

Hospital Balbuena, roh ulice Calzada Cecilio Robelo a Calle Sur No. 103, Col. Aeronáutica Militar, Delegación Venustiano Carranza, C.P. 15900, tel. 56 88 91 31

Hospital La Villa, ulice Avenida San Juan de Aragón No. 285, Col. Granjas Modernas, Del. Gustavo A. Madero, C.P. 07460, tel. 55 57 88 67

Hospital Belisario Domínguez, ulice Avenida Tlahuac No. 4866, roh s ulicí Zacatlán de las Manzanas, Col. San Lorenzo Tezonco, Delegación Iztapalapa, C.P. 09790, tel. 58 50 00 01 a 58 50 00 00 linka 1002

 

- Další užitečné informace a adresy webových stránek mexických úřadů aj. hledejte v "Souhrnné teritoriální informaci" v kapitole Obchod a ekonomika webových stránek Velvyslanectví ČR v Mexiku

- Pro aktuální informace o počasí v Mexiku klikněte zde.

- Webová stránka Velvyslanectví Mexika v Praze:
https://embamex.sre.gob.mx/republicacheca/index.php/es/

- Aktuální devizový kurz mexické měny (nové mexické peso = MXN):
https://eurokurz.cz/kurzy/MXN-peso-mexiko/

- Politika, sport, hudba, letecke spojeni, turistika, jídlo, život, umění, historie, životní prostředí aj.:
www.mexonline.com (Mexico Online)
http://mexconnect.com (Mexico Connect)
www.planeta.com (Eco Travels)
www.trace-sc.com (Mexico Channel)
www.turista.com.mx/ (Todo el Turismo)

- Informace o sopečné činnosti, o Popocatépetlu a osobách, které tam utrpěly úraz:
http://www.cenapred.unam.mx

- Informace o české organizaci La Strada ČR, o.p.s. - prevence obchodu se ženami: SOS a INFOlinka: +420-2-22717171, http://www.ecn.cz/lastrada

V MEXIKU NEDOPORUČUJEME STOPOVAT.

DLE MÍSTNÍCH ZÁKONŮ JE TRESTNÉ VEŘEJNĚ NA ULICI KONZUMOVAT ALKOHOL A VYKONÁVAT TĚLESNÉ POTŘEBY (TRESTÁNO POKUTOU A ZADRŽENÍM).

POKUD UZAVŘETE VE SPOJENÝCH STÁTECH MEXICKÝCH SŇATEK, NEZAPOMEŇTE SI VŽDY VYŘÍDIT APOSTILNÍ DOLOŽKU NA MEXICKÝ ODDACÍ LIST.

Podle mexických federálních zákonů je přísně zakázáno ve volné přírodě sbírat kaktusy, lovit chráněné živočichy (leguány, želvy, opice, ptáky včetně papoušků apod.) a lámat mořské korály! Porušení zákona je trestáno odnětím svobody!

Při koupání v moři doporučujeme maximální opatrnost! Pozor na spodní proudy! Nekoupat se na osamělých místech!

Cestujete-li individuálně, zakupte si dobrého průvodce!

Dovoz věcí považovaných za součást zavazadel (tedy bez cla) najdete na stránkách mexické Celní správy.

Při jakýchkoli problémech či nejasnostech se můžete obrátit na naše velvyslanectví, telefonní čísla naleznete v sekci O velvyslanectví.