español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Belize: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

VSTUP NA ÚZEMÍ BELIZE

Belize sice částečně již otevřelo hranice pro turisty, ovšem Vstup je umožněn jen pro turisty s rezervací certifikovaných hotelů (tzv. Gold Standard Accomodation) a transportů a pro turisty disponující speciálním zdravotním pojištěním belizské vlády v ceně 18 USD na 21 dní (lze zakoupit případně i při příjezdu do země). Vláda Belize také doporučuje užívat pouze certifikované turistické služby (Tourism Safe Corridor).

OČKOVANÉ OSOBY

Belize uznává očkovací průkazy s uznanými vakcínami (Pfizer, Johnson, AstraZeneca), cestující je pak zproštěn povinnosti prokázat se PCR či antigenním testem při vstupu do země. 

TESTOVANÉ OSOBY

Vstup do země letecky i odlet z ní je možný pro neočkované cestující jen s PCR testem ne starším než 96 h, případně s antigenním testem Abbot Panbio, SD Biosensor či Sofia ne starším než 48 h před příletem. Pokud cestující test nepředloží, musí povinně podstoupit rychlý test na letišti (cena je 50 USD na osobu, platba pouze v hotovosti).

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Země neuznává protilátky po prodělání nemoci.

DĚTI

Od výše uvedeného testu se upouští pouze u cestujících mladších 5 let. 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Vláda požaduje, aby si cestující stáhli aplikaci Belize Health do svého mobilního zařízení a vyplnili požadované informace do 72 hodin od letu cestujícího do Belize (https://www.covid19.bz/travel-health-app/). Po vyplnění formuláře v aplikaci by si cestující měli pořídit snímek svého jedinečného ID a QR kódu, aby jej mohli ukázat zdravotnickému úředníkovi při příjezdu do Belize. I přesto však může být cestující náhodně vybrán pro sekundární testování.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Upozorňujeme na existující a každým dnem se měnící opatření omezení pozemní dopravy v oblastech - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi.

Opatření jsou postupně rušena, nicméně stále platí omezený provoz restaurací, barů, hotelů, obchodů apod. vstup do kulturníchpamátek je taktéž omezen, doporučujeme vždy se předem informovat. Ve veřejných dopravních prostředcích a ve vnitřních prostorech je vyžadována rouška.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě, že při vstupu či během pobytu bude mít cestovatel pozitivní výsledek testu na Covid, je povinen se na vlastní náklady ubytovat po dobu 10 dnů ve vládou určeném karanténním hotelu - proto doporučujeme mít s sebou kvalitní cestovní pojištění a počítat s neplánovanými výlohami i možnou časovou prodlevou.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Belize včetně preventivních opatření, kontaktů na příslušné kliniky i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://www.covid19.bz/

Bližší informace k podmínkám vstupu zahraničních turistů lze nalézt např. na speciálním webu k bezpečnému cestování: Health and Safety - Travel Belize

Pokud potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, můžete se obrátit na některé z veřejných testovacích míst ve městech San Pedro, Belize City, San Ignacio a Plasencia nebo využít služeb soukromých poskytovatelů - rámcový seznam viz.:

 COVID-19 Testing for Travelers in Belize - Where to Book (belizing.com)

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky pro návrat do ČR lze nalézt na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .