español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Belize: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Země se od 20.12.2020 do odvolání opět de facto uzavřela turistům, do země a z ní je umožněn pohyb pouze na základě speciálního povolení Ministerstva zahraničí, Ministerstva zdravotnictví a Imigračního úřadu Belize. Stále je přerušena námořní turistika (okružní plavby smějí přistávat jen v urgentních případech), pro vstup rezidentů, občanů Belize a vlastníků nemovitostí je třeba splnit řadu podmínek včetně negativního testu PCR ne staršího 72 hodin - blíže viz příslušné webové stránky (viz níže). Pokud je certifikát starší 72 hodin, mohou cestující podstoupit rychlý test na letišti (cena je 50 USD na cestujícího).

Vláda Belize také požaduje, aby si cestující stáhli aplikaci Belize Health do svého mobilního zařízení a vyplnili požadované informace do 72 hodin od letu cestujícího do Belize (https://www.covid19.bz/travel-health-app/). Po vyplnění formuláře v aplikaci by si cestující měli pořídit snímek svého jedinečného ID a QR kódu, aby jej mohli ukázat zdravotnickému úředníkovi při příjezdu do Belize. I přesto však může být cestující náhodně vybrán pro sekundární testování.

Kdo poruší zákaz a pokusí se vstoupit či zemi opustit bez povolení, bude podroben povinné 14tidenní karanténě a 6 měsícům vězení. Pro získání příslušného povolení opustit zemi je třeba zaslat žádost na níže uvedené mailové adresy (v angličtině) s upřesněním následujících údajů: datová stránka pasu, cíl cesty, datum cesty, případně negativní test, pokud je požadován.

director@ins.gov.bz    protocol@mfa.gov.bz     dhs@health.gov.bz


3. DOPRAVA:
 

Všechny pozemní a námořní přístavy jsou uzavřeny. Upozorňujeme na existující a každým dnem se měnící opatření omezení pozemní dopravy v oblastech - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou stále neprodyšně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


4. OPATŘENÍ:

V zemi platí nouzový stav s nočním zákazem vycházení (pro dospělé od 20:00 do 5:00 a pro mladší 16 let od 18:00 do 5:00), je povinné nošení roušek, sociální rozestup, omezený počet sdružování (max. 10 osob s 2metrovou vzdáleností a pouze pro případ pohřbu, svatby, mše) a je omezena činnost většiny sektorů ekonomiky.
Stále platí uzavření barů, klubů a kasín, restaurace fungují omezeně - pouze výdej jídel. Vláda doporučuje zvýšenou hygienickou prevenci a žádá, aby lidé pečlivě monitorovali svůj zdravotní stav a v případě potíží okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Belize včetně preventivních opatření, kontaktů na příslušné kliniky i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://www.covid19.bz/

Bližší informace k podmínkám vstupu zahraničních turistů lze nalézt např. na webu Belizské turistické kanceláře:

https://belizetourismboard.org/belize-covid-19-update-for-travellers/