español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Belize: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Belize sice částečně již otevřelo hranice pro turisty, ovšem vláda doporučuje být ubytovaný jen v certifikovaných hotelích a užívat certifikované turistické služby. Vstup do země letecky i odlet z ní je možný jen s PCR testem ne starším než 96 h, případně s antigenním testem Abbot Panbio, SD Biosensor či Sofia ne starším než 48 h před příletem. Pokud cestující test nepředloží, musí povinně podstoupit rychlý test na letišti (cena je 50 USD na osobu).

Od testu je upuštěno v případě cestujících starších 5 let, jejichž očkování uznanými vakcínami bylo kompletní a bylo dokončeno minimálně 2 týdny před příletem. 

Zákaz vstupu do země platí pro osoby, které se v posledních 14 dnech zdržovaly na území Indie a Bangladéše.

Od června 2021 je znovu otevřena pozemní hranice se sousedními státy, avšak jen v Chetumalu (Mexiko) a Peténu (Guatemala) a jen pro turisty s rezervací certifikovaných hotelů a transportů s negativním testem na COVID-19. Při vstupu přes pozemní hranici není uznáván žádný jiný test na Covid než ten, který Vám poskytne místní pobočka belizského Ministerstva zdravotnictví - jeho provedení je na Vaše náklady. Pokud vstupujete do země námořní cestou, musí provozovatel lodi být certifikovaný a 72 před vstupem musí nahlásit vstup na příslušné orgány. Vstup námořní cestou je zpoplatněn tarifem do 150 USD na osobu dle místa vstupu.

V případě, že při vstupu bude mít cestovatel pozitivní výsledek testu na Covid, je povinen se na vlastní náklady ubytovat po dobu 14 dnů ve vládou určeném karanténním hotelu - proto doporučujeme mít s sebou kvalitní cestovní pojištění a počítat s neplánovanými výlohami.

Vláda Belize doporučuje ubytování pouze v registrovaných hotelích (tzv. Gold Standard Accomodation) a užívat pouze certifikované turistické služby (Tourism Safe Corridor). Taktéž vláda požaduje, aby si cestující stáhli aplikaci Belize Health do svého mobilního zařízení a vyplnili požadované informace do 72 hodin od letu cestujícího do Belize (https://www.covid19.bz/travel-health-app/). Po vyplnění formuláře v aplikaci by si cestující měli pořídit snímek svého jedinečného ID a QR kódu, aby jej mohli ukázat zdravotnickému úředníkovi při příjezdu do Belize. I přesto však může být cestující náhodně vybrán pro sekundární testování.

Na některých místech je i nadále vyžadováno povolení pro vstup a opuštění země. Pro získání příslušného povolení je třeba zaslat žádost na níže uvedené mailové adresy (v angličtině) s upřesněním následujících údajů: datová stránka pasu, cíl cesty, datum cesty, případně negativní test, pokud je požadován.

director@ins.gov.bz    protocol@mfa.gov.bz     dhs@health.gov.bz


2. DOPRAVA:
 

Všechny pozemní a námořní přístavy jsou stále více méně uzavřeny ro turisty. Upozorňujeme na existující a každým dnem se měnící opatření omezení pozemní dopravy v oblastech - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti (Conejo, Midway, Barranco) jsou stále neprodyšně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.

V červenci 2021 vláda oznámila, že zachovává do odvolání uzavření pozemní hranice s Mexikem i Guatemalou kvůli další vlně nákaz.


3. OPATŘENÍ:

V zemi platí nouzový stav s nočním zákazem vycházení (od 21:00 do 4:00), je povinné nošení roušek, sociální rozestup, omezený počet sdružování (max. 10 osob s 2metrovou vzdáleností a pouze pro případ pohřbu, svatby, mše) a je omezena činnost většiny sektorů ekonomiky. Církevní instituce mohou operovat s 50%ní kapacitou, stále platí uzavření barů, klubů a kasín, restaurace fungují omezeně - je možné se stravovat pouze ve venkovních prostorech a s kapacitou max. 75%, obchody jsou otevřeny s omezenou kapacitou nakupujících, bary zůstávají zavřené.  Kadeřnictví a kosmetické služby fungují pouze s předchozí schůzkou. Vláda doporučuje zvýšenou hygienickou prevenci a žádá, aby lidé pečlivě monitorovali svůj zdravotní stav a v případě potíží okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Belize včetně preventivních opatření, kontaktů na příslušné kliniky i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://www.covid19.bz/

Bližší informace k podmínkám vstupu zahraničních turistů lze nalézt např. na speciálním webu k bezpečnému cestování: Health and Safety - Travel Belize

 

5. NÁVRAT DO ČR:

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR a také na našem webu.

Belize je na seznamu rizik v tmavě červené kategorii, doporučují se tedy pouze nezbytné cesty.

Veškerá aktuální Ochranná opatření související se vstupem do ČR a pohybem na jejím území lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Pokud pro návrat do ČR či pro tranzit některou z dalších zemí potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, můžete se obrátit na některé z veřejných testovacích míst ve městech San Pedro, Belize City, San Ignacio a Plasencia nebo využít služeb soukromých poskytovatelů - rámcový seznam viz.:

 COVID-19 Testing for Travelers in Belize - Where to Book (belizing.com)

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .