español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Belize: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Tento nouzový stav byl spolu se všemi ochrannými opatřeními prodloužen do 11.4.2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Pokud potřebujete antigenní či RT-PCR test, můžete se obrátit na některé z veřejných testovacích míst ve městech San Pedro, Belize City, San Ignacio a Plasencia nebo využít služeb soukromých poskytovatelů - rámcový seznam viz.:

 COVID-19 Testing for Travelers in Belize - Where to Book (belizing.com)


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Belize sice částečně již otevřelo hranice pro turisty, ovšem vláda doporučuje být ubytovaný jen v certifikovaných hotelích a užívat certifikované turistické služby. Vstup do země je možný jen s PCR testem ne starším než 72 h. před příletem (pokud cestující nebyl naočkován minimálně 2 týdny před příletem do Belize). Pokud je certifikát starší 72 hodin, mohou cestující podstoupit rychlý test na letišti. Cena je 50 USD za osobu. Stále de facto nefunguje námořní turistika (okružní plavby smějí přistávat jen v urgentních případech).

Vláda Belize také požaduje, aby si cestující stáhli aplikaci Belize Health do svého mobilního zařízení a vyplnili požadované informace do 72 hodin od letu cestujícího do Belize (https://www.covid19.bz/travel-health-app/). Po vyplnění formuláře v aplikaci by si cestující měli pořídit snímek svého jedinečného ID a QR kódu, aby jej mohli ukázat zdravotnickému úředníkovi při příjezdu do Belize. I přesto však může být cestující náhodně vybrán pro sekundární testování.

Na některých místech je i nadále vyžadováno povolení pro vstup a opuštění země. Pro získání příslušného povolení je třeba zaslat žádost na níže uvedené mailové adresy (v angličtině) s upřesněním následujících údajů: datová stránka pasu, cíl cesty, datum cesty, případně negativní test, pokud je požadován.

director@ins.gov.bz    protocol@mfa.gov.bz     dhs@health.gov.bz


3. DOPRAVA:
 

Všechny pozemní a námořní přístavy jsou uzavřeny. Upozorňujeme na existující a každým dnem se měnící opatření omezení pozemní dopravy v oblastech - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou stále neprodyšně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


4. OPATŘENÍ:

V zemi platí nouzový stav s nočním zákazem vycházení (pro dospělé od 22:00 do 5:00 a pro mladší 16 let od 18:00 do 5:00), je povinné nošení roušek, sociální rozestup, omezený počet sdružování (max. 10 osob s 2metrovou vzdáleností a pouze pro případ pohřbu, svatby, mše) a je omezena činnost většiny sektorů ekonomiky.
Stále platí uzavření barů, klubů a kasín, restaurace fungují omezeně - je možné se stravovat pouze ve venkovních prostorech, obchody jsou otevřeny s omezenou kapacitou nakupujících.  Vláda doporučuje zvýšenou hygienickou prevenci a žádá, aby lidé pečlivě monitorovali svůj zdravotní stav a v případě potíží okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Belize včetně preventivních opatření, kontaktů na příslušné kliniky i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://www.covid19.bz/

Bližší informace k podmínkám vstupu zahraničních turistů lze nalézt např. na webu Belizské turistické kanceláře:

https://belizetourismboard.org/belize-covid-19-update-for-travellers/