español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Guatemala: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Tento nouzový stav byl spolu se všemi ochrannými opatřeními prodloužen do 11.4.2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Pokud potřebujete antigenní či PCR test, v Guatemale je možno je podstoupit v některé ze soukromých nemocnic hlavního města či větších měst. Výsledky jsou zasílány na mail cca do 24 hodin, v případě antigenního testu od 2 hodin. Cena se pohybuje do 500 Q za antigenní a do 1 500 Q za PCR test.

Níže uvádíme ilustrativní seznam míst, kde je možno si nechat realizovat testy, seznam není kompletní a nepředstavuje žádné doporučení konkrétní instituce:

CIUDAD DE GUATEMALA:

Blue Medical
(síť poboček)
Teléfono: 2300-4000
https://www.mibluemedical.com/gt/

Clínica CIAM
(síť poboček)
Teléfono: 2506-4141
https://www.ciam.com.gt/

Centros Hospitalarios La Paz
(síť poboček)
http://hospitaleslapaz.com/

Hospital Herrera Llerandi
(Guatemala City, Zona 10)
Teléfono: 2384-5959
https://www.herrerallerandi.com/

Hospital Centro Medico
(Guatemala City, Zona 10)
Teléfono: 2279-4949
https://www.centromedico.com.gt/ubicaciones-2/2017/4/5/centro-medico-zona-10

Hospital El Pilar
(Guatemala City, Zona 15)
Teléfono: 279-5000
https://elpilar.gt

 

ANTIGUA:

Hospital de Antigua Pedro de Bethancourt
Aldea San Felipe de Jesús Antigua
Phone: 2279-0937; 7774-1414
https://mspas.gob.gt
Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. Provádí antigenní i PCR testy

Laboratorio Juan Pablo
6a. Avenida Norte, Núero56
Teléfono: 7832-0294
Antigenní testy.

SOLOLÁ:

Laboratorio la Asunción
7a. Avenida 11-52, Zona 2
Teléfono: 7762-3303; 3049-2967
Návštěva v místě bydliště (za příplatek)

PANAJACHEL:

Laboratorio la Asunción
Calle el Mercado, Callejón María Cruz
Teléfono: 7762-6268
 

PUERTO BARRIOS:

Hospital Nacional de la Amistad Japón
Final Calle Colonia San Manuel
Teléfono: 7932-1818
Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. 

Hospital del Carmen
Km. 292 Ruta al Atlántico, Ruta Pto. Barrios
Teléfono: 7873-7578
https://www.hospitaldelcarmen.com.gt

Hospital Nuestra Señora de Fátima
11 Calle 9a. Avenida Esquina
Teléfono: 7948-8996
Antigenní testy.

HUEHUETENANGO:

Hospital Regional de Huehuetenango
Aldea las Lagunas, Zona 10
Teléfono: 7931-4646
http://www.mspas.got.gt

Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. 

Hospital y Laboratorio San Martín
8a. Avenida 3a. Calle Esquina, Zona 4
Teléfono: 7790-9090; 7790-9004
 

SAN MARCOS:

Hospital San Marcos
5a. Calle 19-222, Zona 5
Teléfono: 7774-0474
Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. 

Laboratorio Alameda
5a. Calle 3-40, Zona 4
San Pedro Sacatepéquez
Teléfono: 7760-5551
Antigenní testy


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Guatemala postupně mírně otevírá své hranice pro cizince bez trvalého pobytu včetně turistů, postupně se obnovují komerční mezinárodní lety.  Všechny osoby ve věku nad 10 let (s výjimkou již naočkovaných) musejí při vstupu do země předložit negativní výsledek PCR testu nebo antigenního testu provedeného do 72 h. před odletem. Pokud cestující v uplynulých 3 měsících prodělali nemoc COVID-19, musí mít s sebou lékařský certifikát, který obsahuje datum vyléčení. Již naočkovaní cestující jsou povinni předložit doklad o tom, že druhou dávku očkování obdrželi minimálně 2 týdny před příletem. Cestujícím, kteří pobývali v posledních 14 dnech ve Spojeném království nebo v Jihoafrické republice, může být vstup do země odepřen. Toto opatření se nevztahuje na guatemalské občany, osoby s trvalým pobytem a akreditované diplomaty, nicméně mají povinnost se na 10 dní po příjezdu izolovat.

Všechny osoby vstupující do Guatemaly letecky musí také před příjezdem vyplnit zdravotní dotazník, který je k dispozici online v angličtině i španělštině na adrese https://sre.gt. Vstup turistům není oficiálně omezen, ale Migrační institut upozornil, že bude velice pečlivě kontrolovat důvody vstupu. Hraniční přechody s Mexikem zůstávají otevřeny, ovšem kvůli zvyšujícímu se pašování zboží z Mexika na hraničních přechodech panuje nepředvídatelná a nebezpečná situace (manifestace, akce místních gangů apod.).

Pasažéři, kteří v posledních 14 dnech tranzitovali či pobývali ve Velké Británii či JAR, nemohou vstoupit do Guatemaly, pokud nemají guatemalské občanství či pobytové oprávnění.  

Negativní test není vyžadován po osobách, které mají potvrzení o prodělané nemoci vydané minimálně 10 dní po pozitivním výsledku testu. Tento pozitivní výsledek nesmí datovat více než 3 měsíce od vstupu na území Guatemaly.

Negativní test není vyžadován po cestujících, kteří prokáží očkování, pokud se poslední dávka podala 2 týdny a více před vstupem.  


3. DOPRAVA:
Trvá značné omezení pozemní dopravy mezi jednotlivými regiony, policejní hlídky kontrolují vozidla a ověřují oprávněnost přesunu. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


4. OPATŘENÍ:

Opatření se realizují dle 4-stupňového semaforu na základě epidemiologické situace v tom kterém okresu. Hlavní město a většina dalších regionů jsou v červeném či oranžovém stupni (2 nejpřísnější), kdy je zakázán volný pohyb obyvatel a většina komerčních aktivit.  Zbytek je ve žlutém stupni, v zeleném (tedy žádné opatření) není dosud žádný.  Nadále je v platnosti povinnost zakrytí dýchacích cest na veřejnosti a ve veřejných institucích. Supermarkety a nákupní centra musí zavírat v 19:00, trhy mohou fungovat mezi 5:00 a 17:00, bary restaurace a noční kluby jsou otevřeny v minimální kapacitě a maximálně do 21:00 h. Všichni s příznaky koronaviru se mají dát (zdarma) vyšetřit v národní síti nemocnic - její kapacity jsou však velmi omezené a mění se každým dnem.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Guatemale včetně preventivních opatření a doporučení i aktualizované statistiky lze nalézt na jednotné webové stránce vlády:

https://www.mspas.gob.gt/index.php/noticias/covid-19/casos

Informace k semaforu:

 https://conred.gob.gt/site/7861#sistema-de-alerta-sanitaria-covid-19