español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Guatemala: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Guatemala postupně mírně otevírá své hranice pro cizince bez trvalého pobytu, postupně se obnovují komerční mezinárodní lety. Ty jsou určeny a priori spíše než pro turisty pro cestující s nezbytnými důvody k cestě. Hraniční přechody s Mexikem zůstávají otevřeny, ovšem kvůli zvyšujícímu se pašování zboží z Mexika na hraničních přechodech panuje nepředvídatelná a nebezpečná situace (manifestace, akce místních gangů apod.).


3. DOPRAVA:
Trvá značné omezení pozemní dopravy mezi jednotlivými regiony, policejní hlídky kontrolují vozidla a ověřují oprávněnost přesunu. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


4. OPATŘENÍ:

Stav nouze byl prodloužen do 30. 9., opatření se realizují dle 4-stupňového semaforu na základě epidemiologické situace v tom kterém okresu. Hlavní město a více než 2/3 země jsou v červeném či oranžovém stupni (2 nejpřísnější), kdy je zakázán volný pohyb obyvatel a většina komerčních aktivit.  Zbytek je ve žlutém stupni, v zeleném (tedy žádné opatření) není žádný. Uzavřeny jsou školy, muzea, galerie, bary, restaurace, diskotéky, divadla, kina, zoologické zahrady či sportovní centra. Uzavřeny jsou také obchody kromě potravin a lékáren, většina hotelů je taktéž uzavřena či ubytovávají pouze hosty, kteří prokáží pracovní důvod pobytu z vážných důvodů (lékaři, vědci apod.). Jsou zakázány sportovní akce, náboženské aktivity, oslavy. V zemi platí v pracovním týdnu zákaz vycházení v časech 18:00 - 05:00, který kontroluje policie v ulicích. Povinné je nošení roušek a omezen je prodej alkoholu. Všichni s příznaky koronaviru se mají dát (zdarma) vyšetřit v národní síti nemocnic.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Guatemale včetně preventivních opatření a doporučení i aktualizované statistiky lze nalézt na jednotné webové stránce vlády:

https://www.mspas.gob.gt/index.php/noticias/covid-19/casos

Informace k semaforu:

 https://conred.gob.gt/site/7861#sistema-de-alerta-sanitaria-covid-19