español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Guatemala: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Guatemala postupně mírně otevírá své hranice pro cizince bez trvalého pobytu včetně turistů a postupně se obnovují komerční mezinárodní lety, nicméně Migrační institut pečlivě kontroluje důvody vstupu a podmínky, za kterých se pobyt cizinců má odehrávat.  Všechny osoby ve věku nad 10 let (s výjimkou již naočkovaných) musejí při vstupu do země předložit negativní výsledek PCR testu nebo antigenního testu provedeného do 72 h. před odletem.

Pokud cestující v uplynulých 6 měsících prodělali nemoc COVID-19, musí mít s sebou lékařský certifikát, který obsahuje datum vyléčení, a tím nahradí výsledek testu PCR.

Již naočkovaní cestující jsou povinni předložit doklad o tom, že druhou dávku očkování obdrželi minimálně 2 týdny před příletem - tím jsou zproštěni povinnosti testu. 

Všechny osoby vstupující do Guatemaly letecky musí také před příjezdem vyplnit zdravotní dotazník, který je k dispozici online v angličtině i španělštině. Doporučujeme sledovat také bližší informace o vstupních podmínkách na adrese Protocolo de ingreso al país COVID19 – Instituto Guatemalteco de Migración (igm.gob.gt). Vstup turistům není oficiálně omezen, ale Migrační institut upozornil, že bude velice pečlivě kontrolovat důvody vstupu. Hraniční přechody s Mexikem zůstávají otevřeny, ovšem kvůli zvyšujícímu se pašování zboží z Mexika na hraničních přechodech panuje nepředvídatelná a nebezpečná situace (manifestace, akce místních gangů apod.).

Pasažéři, kteří v posledních 14 dnech tranzitovali či pobývali ve Velké Británii, Brazílii či JAR, nemohou vstoupit do Guatemaly, pokud nemají guatemalské občanství či pobytové oprávnění a/nebo nemají dokončené očkování.  Toto opatření se nevztahuje na guatemalské občany, osoby s trvalým pobytem a akreditované diplomaty, nicméně mají povinnost se na 10 dní po příjezdu izolovat.


2. DOPRAVA:
Trvá značné omezení pozemní dopravy mezi jednotlivými regiony, policejní hlídky kontrolují vozidla a ověřují oprávněnost přesunu. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


3. OPATŘENÍ:

Opatření se realizují dle 4-stupňového semaforu na základě epidemiologické situace v tom kterém okresu. Hlavní město a většina dalších regionů jsou v červeném či oranžovém stupni (2 nejpřísnější), kdy je zakázán volný pohyb obyvatel a většina komerčních aktivit.  Zbytek je ve žlutém stupni, v zeleném (tedy žádné opatření) není dosud žádný.  Nadále je v platnosti povinnost zakrytí dýchacích cest na veřejnosti a ve veřejných institucích. Supermarkety a nákupní centra fungují s kapacitou do 25% a musí zavírat ve 21:00, trhy mohou fungovat mezi 5:00 a 18:00, bary restaurace a noční kluby jsou otevřeny v minimální kapacitě (25%) a maximálně do 21:00 h. Mezi 21:00 a 6:00 platí celoplošný zákaz prodeje alkoholu. Všichni s příznaky koronaviru se mají dát (zdarma) vyšetřit v národní síti nemocnic - její kapacity jsou však velmi omezené a mění se každým dnem.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Guatemale včetně preventivních opatření a doporučení i aktualizované statistiky lze nalézt na jednotné webové stránce vlády .

 

5. NÁVRAT DO ČR:

Během 24 hodin přecházejících odletu ze země je třeba vyplnit online tento zdravotní formulář.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR a také na našem webu.

Guatemala je na seznamu rizik v tmavě červené kategorii, doporučují se tedy pouze nezbytné cesty.

Veškerá aktuální Ochranná opatření související se vstupem do ČR a pohybem na jejím území lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Pokud pro návrat do ČR či pro tranzit některou z dalších zemí potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, v Guatemale je možno je podstoupit v některé ze soukromých nemocnic hlavního města či větších měst. Výsledky jsou zasílány na mail cca do 24 hodin, v případě antigenního testu od 2 hodin. Cena se pohybuje do 500 Q za antigenní a do 1 500 Q za PCR test.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .

Níže uvádíme ilustrativní seznam míst, kde je možno si nechat realizovat testy, seznam není kompletní a nepředstavuje žádné doporučení konkrétní instituce:

CIUDAD DE GUATEMALA:

Blue Medical
(síť poboček)
Teléfono: 2300-4000
https://www.mibluemedical.com/gt/

Clínica CIAM
(síť poboček)
Teléfono: 2506-4141
https://www.ciam.com.gt/

Centros Hospitalarios La Paz
(síť poboček)
http://hospitaleslapaz.com/

Hospital Herrera Llerandi
(Guatemala City, Zona 10)
Teléfono: 2384-5959
https://www.herrerallerandi.com/

Hospital Centro Medico
(Guatemala City, Zona 10)
Teléfono: 2279-4949
https://www.centromedico.com.gt/ubicaciones-2/2017/4/5/centro-medico-zona-10

Hospital El Pilar
(Guatemala City, Zona 15)
Teléfono: 279-5000
https://elpilar.gt

ANTIGUA:

Hospital de Antigua Pedro de Bethancourt
Aldea San Felipe de Jesús Antigua
Phone: 2279-0937; 7774-1414
https://mspas.gob.gt
Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. Provádí antigenní i PCR testy

Laboratorio Juan Pablo
6a. Avenida Norte, Núero56
Teléfono: 7832-0294
Antigenní testy.

SOLOLÁ:

Laboratorio la Asunción
7a. Avenida 11-52, Zona 2
Teléfono: 7762-3303; 3049-2967
Návštěva v místě bydliště (za příplatek)

PANAJACHEL:

Laboratorio la Asunción
Calle el Mercado, Callejón María Cruz
Teléfono: 7762-6268
 

PUERTO BARRIOS:

Hospital Nacional de la Amistad Japón
Final Calle Colonia San Manuel
Teléfono: 7932-1818
Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. 

Hospital del Carmen
Km. 292 Ruta al Atlántico, Ruta Pto. Barrios
Teléfono: 7873-7578
https://www.hospitaldelcarmen.com.gt

Hospital Nuestra Señora de Fátima
11 Calle 9a. Avenida Esquina
Teléfono: 7948-8996
Antigenní testy.

HUEHUETENANGO:

Hospital Regional de Huehuetenango
Aldea las Lagunas, Zona 10
Teléfono: 7931-4646
http://www.mspas.got.gt

Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. 

Hospital y Laboratorio San Martín
8a. Avenida 3a. Calle Esquina, Zona 4
Teléfono: 7790-9090; 7790-9004
 

SAN MARCOS:

Hospital San Marcos
5a. Calle 19-222, Zona 5
Teléfono: 7774-0474
Pokud má pacient příznaky, test je zdarma. 

Laboratorio Alameda
5a. Calle 3-40, Zona 4
San Pedro Sacatepéquez
Teléfono: 7760-5551
Antigenní testy