español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Guatemala: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vláda zakázala vstup do země všem cizincům, od 17. 3. jsou zakázána veškerá letecká spojení a uzavřena letiště. Hraniční přechody s Mexikem zůstávají otevřeny, ovšem kvůli zvyšujícímu se pašování zboží z Mexika však na hraničních přechodech panuje nepředvídatelná a nebezpečná situace (manifestace, akce místních gangů apod.).


3. DOPRAVA:
Nefungují komerční letecká spojení a letiště jsou do odvolání uzavřena. Prezident zároveň razantně omezil pozemní dopravu mezi jednotlivými regiony, policejní hlídky kontrolují vozidla a ověřují oprávněnost přesunu. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


4. OPATŘENÍ:

Uzavřeny jsou školy, muzea, galerie, bary, restaurace, diskotéky, divadla, kina, zoologické zahrady či sportovní centra. Uzavřeny jsou také obchody kromě potravin a lékáren, většina hotelů je taktéž uzavřena či ubytovávají pouze hosty, kteří prokáží pracovní důvod pobytu z vážných důvodů (lékaři, vědci apod.). Jsou zakázány sportovní akce, náboženské aktivity, oslavy. V zemi platí v pracovním týdnu zákaz vycházení v časech 18:00 - 05:00, který kontroluje policie v ulicích. Povinné je nošení roušek a omezen je prodej alkoholu. Všichni s příznaky koronaviru se mají dát (zdarma) vyšetřit v národní síti nemocnic.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Guatemale včetně preventivních opatření a doporučení i aktualizované statistiky lze nalézt na jednotné webové stránce vlády:

https://www.mspas.gob.gt/index.php/noticias/covid-19/casos