español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Honduras: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

 1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Tento nouzový stav byl spolu se všemi ochrannými opatřeními prodloužen do 11.4.2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Pokud potřebujete antigenní či PCR test, v Hondurasu je provádějí laboratoře v těchto městech/oblastech: Tegucigalpa, Comayagua, San Pedro Sula, Santa Rosa de Copán, La Ceiba, Roatán, Utila. Výsledek PCR testu je většinou k dispozici max. do 72 hodin. Orientační seznam míst, kde je možno si provést testy v hlavním městě a vybraných lokalitách, najdete níže. Seznam není úplný a neznamená doporučení žádné konkrétní instituce:

Tegucigalpa:

Clinica Mater Dei -  https://materdeihn.com/

Cruz roja - http://www.cruzroja.org.hn/

Honduras Medical Center - https://hmc.com.hn/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios Centro Médico - https://laboratorioscentromedico.hn/

Laboratorios express- http://www.laboratoriosexpress.com/labex/

San Pedro Sula:

Hospital Beldaňa - https://www.hospitalbendana.com/

Hospital CEMESA - https://hcemesa.com/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios MOBI - https://www.labmobi.net/

Roatán:

Woods Clinic - http://www.mmex.org/missionrecords/wood-medical-center

Centro DIMA Laboratorio Clínico

Island Med Clinic

Anthony Key´s Clinic

Ramos Clinic

Unimed Urgent Care

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letiště jsou otevřená částečně, postupně se obnovují komerční lety i pro cestující bez honduraské národnosti. Turisté musí splnit podmínku "předregistrace" na www.prechequeo.inm.gob.hn a disponovat negativním COVID testem (PCR, antigenní) ne starším než 72 h před nástupem na let do Hondurasu. Osoby, které v posledních 21 dnech pobývaly ve Velké Británii či JAR, nemohou vstoupit do země.

V rámci země je možné cestovat mezi jednotlivými departamenty pouze od 05:00 do 21:00 h.

3. DOPRAVA:
Pro volný pohyb po území země je nutné se při pravidelných kontrolách prokazovat rezervací zájezdu/hotelu/letenky/auta. V rámci země není možné cestovat mezi jednotlivými departamenty bez předchozího povolení. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. Dále upozorňujeme na existující a každým dnem nově přijímaná opatření omezení pozemní dopravy - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou stále částečně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


4. OPATŘENÍ:

Honduras od počátku roku 2021 praktikuje střídavě silnější či mírně uvolněný lockdown.  V současnosti je v zemi od 22:00 do 05:00 zákaz vycházení. Zároveň jsou uzavřeny všechny bary, posilovny, divadla, kina a vzdělávací centra a vláda zakázala shlukování se v domácnostech ve větším počtu než 10 lidí. Restaurace jsou otevřeny s maximální kapacitou 50 %. Ekonomika je celkově utlumená, až na klíčové sektory a nutné služby nemají lidé chodit do práce. Trvá plošné povinné nošení roušek. V případě podezření na nakažení virem mohou zdravotníci rozhodnout až o 14 denním zdravotním dozoru či karanténě. Obchody a další služby fungují pouze v omezených otevíracích hodinách.

Země se potýká s podvodnými nabídkami očkování - doporučujeme zvýšenou ostražitost, abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Hondurasu včetně preventivních opatření i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://covid19honduras.org/