español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Honduras: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

 VSTUP NA ÚZEMÍ HONDURASU

Letiště jsou otevřená částečně, postupně se obnovují komerční lety i pro cestující bez honduraské národnosti. Všichni cestující mohou být podrobeni lékařské prohlídce při vstupu do země a v případě symptomů jim může být nařízena izolace na vlastní náklady. 

Ačkoli není oficiálně vyžadováno, doporučujeme s sebou mít kvalitní cestovní zdravotní pojištění pokrývající i případnou hospitalizaci kvůli COVID-19. 

OČKOVANÉ OSOBY

Osoby, které se při vstupu prokáží platným očkovacím průkazem s potvrzením o kompletním očkování, se nemusí prokazovat PCR testem. Očkování musí být ukončeno minimálně 14 dní přes vstupem do země.

TESTOVANÉ OSOBY

Všichni neočkovaní turisté musí disponovat negativním PCR testem či testem antigenním, vždy ne starším než 72 h před nástupem na let do Hondurasu.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIEM

Země neuznává doklad o prodělání nemoci.

DĚTI

Země aplikuje pro děti stejné podmínky jako pro dospělé.

PŘIJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Turisté musí splnit podmínku "předregistrace" a vyplnit také zdravotní prohlášení. Vygenerovaný QR kód je pak možno prezentovat v digitální či tištěné formě.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. Dále upozorňujeme na existující a každým dnem nově přijímaná opatření omezení pozemní dopravy - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi.

Veřejná doprava funguje standardně, restaurace a obchody fungují s omezenou kapacitou, bary a diskotéky zůstávají uzavřeny.  Vláda zakázala shlukování se v domácnostech ve větším počtu než 10 lidí.  Trvá plošné povinné nošení roušek v uzavřených prostorách. Obchody a další služby fungují, někde však stále v omezených otevíracích hodinách.

Země se potýká také s podvodnými nabídkami očkování - doporučujeme zvýšenou ostražitost, abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě podezření na nakažení virem mohou zdravotníci rozhodnout až o 14 denním zdravotním dozoru či karanténě na náklady pacienta. Ta je možná v certifikovaných zařízeních a při jejich přeplnění v hotelovém pokoji či v domácím prostředí. Proto doporučujeme počítat s dostatečnou  finanční a časovou rezervou pro tento případ. 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Hondurasu včetně preventivních opatření i aktualizovaných statistik lze nalézt na portálu honduraského Ministerstva zdravotnictví

Pokud potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, v Hondurasu je provádějí laboratoře v těchto městech/oblastech: Tegucigalpa, Comayagua, San Pedro Sula, Santa Rosa de Copán, La Ceiba, Roatán, Utila. Výsledek PCR testu je většinou k dispozici max. do 72 hodin. Orientační seznam míst, kde je možno si provést testy v hlavním městě a vybraných lokalitách, najdete níže.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .

 Seznam není úplný, je orientační a neznamená doporučení žádné konkrétní instituce:

Tegucigalpa:

Clinica Mater Dei -  https://materdeihn.com/

Cruz roja - http://www.cruzroja.org.hn/

Honduras Medical Center - https://hmc.com.hn/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios Centro Médico - https://laboratorioscentromedico.hn/

Laboratorios express- http://www.laboratoriosexpress.com/labex/

San Pedro Sula:

Hospital Beldaňa - https://www.hospitalbendana.com/

Hospital CEMESA - https://hcemesa.com/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios MOBI - https://www.labmobi.net/

Roatán:

Woods Clinic - http://www.mmex.org/missionrecords/wood-medical-center

Centro DIMA Laboratorio Clínico

Island Med Clinic

Anthony Key´s Clinic

Ramos Clinic

Unimed Urgent Care

PODROBNÉ INFORMACE

V ceně každé letenky ze zahraničí do Hondurasu je zahrnuto základní zdravotní pojištění 504 assist - platí během prvních 30 dní pobytu a jeho celkový limit je 20.000 USD. Vzhledem k poměrně omezené síti smluvních nemocnic a jejich přeplněnosti každopádně doporučujeme mít zajištěno kvalitní cestovní pojištění nad tento základní rámec.

Zejména pro cesty na Roatán upozorňujeme, že letecké společnosti nezodpovídají za možnosti tranzitu přes území jednotlivých států (např. lze koupit letenku na Roatán přes USA, i když je tranzit přes USA v danou chvíli nemožný). Prodejem letenek  letecké společnosti  negarantují nárok na tranzit. Je potřeba se vždy informovat o tranzitních možnostech a dalších podmínkách vstupu na informačních  stránkách jednotlivých států, nebo v teritoriálních informacích zveřejňovaných MZV a jednotlivými Velvyslanectvími ČR v daných zemích.  Současně doporučujeme nekupovat letenky s velkým předstihem,  protože s měnícími se podmínkami vstupů na území jednotlivých tranzitních zemí, díky epidemii Covid 19, dochází velmi často ke změnám termínů, nebo rušení celých letů. Dostatečná by měly být doba 14 dnů před plánovaným odletem.     

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky pro návrat do ČR lze nalézt na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.