español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Honduras: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

 1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letiště jsou otevřená částečně, postupně se obnovují komerční lety i pro cestující bez honduraské národnosti. Turisté musí splnit podmínku "předregistrace" a disponovat negativním COVID testem (PCR, antigenní) ne starším než 72 h před nástupem na let do Hondurasu.

Osoby, které se při vstupu prokáží platným očkovacím průkazem s potvrzením o kompletním očkování, se nemusí prokazovat PCR ani antigenním testem. Očkování musí být ukončeno minimálně 14 dní přes vstupem do země.

Všichni cestující mohou být podrobeni lékařské prohlídce při vstupu do země a v případě symptomů jim může být nařízena izolace na vlastní náklady. 

Osoby, které v posledních 15 dnech pobývaly v JAR, nemohou vstoupit do země. Ti, kteří pobývali v posledních 21 dnech v zemích vysokého rizika nákazy (např. UK), taktéž nemohou vstoupit do země. Výjimka platí pro osoby honduraské národnosti a rezidenty, kteří však musí povinně podstoupit karanténu v délce 14 dní od příjezdu do země.  

V rámci země je možné cestovat mezi jednotlivými departamenty pouze od 05:00 do 21:00 h.

Zejména pro cesty na Roatán upozorňujeme, že letecké společnosti nezodpovídají za možnosti tranzitu přes území jednotlivých států (např. lze koupit letenku na Roatán přes USA, i když je tranzit přes USA v danou chvíli nemožný). Prodejem letenek  letecké společnosti  negarantují nárok na tranzit. Je potřeba se vždy informovat o tranzitních možnostech a dalších podmínkách vstupu na informačních  stránkách jednotlivých států, nebo v teritoriálních informacích zveřejňovaných MZV a jednotlivými Velvyslanectvími ČR v daných zemích.  Současně doporučujeme nekupovat letenky s velkým předstihem,  protože s měnícími se podmínkami vstupů na území jednotlivých tranzitních zemí, díky epidemii Covid 19, dochází velmi často ke změnám termínů, nebo rušení celých letů. Dostatečná by měly být doba 14 dnů před plánovaným odletem.     

2. DOPRAVA:
Pro volný pohyb po území země je nutné se při pravidelných kontrolách prokazovat rezervací zájezdu/hotelu/letenky/auta. V rámci země není možné cestovat mezi jednotlivými departamenty bez předchozího povolení. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. Dále upozorňujeme na existující a každým dnem nově přijímaná opatření omezení pozemní dopravy - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou stále částečně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


3. OPATŘENÍ:

Honduras od počátku roku 2021 praktikuje střídavě silnější či mírně uvolněný lockdown.  V současnosti je v celé zemi od 22:00 do 05:00 zákaz vycházení. Zároveň jsou uzavřeny všechny bary, posilovny, divadla, kina a vzdělávací centra a vláda zakázala shlukování se v domácnostech ve větším počtu než 10 lidí. Restaurace jsou otevřeny s 50% kapacitou, v některých oblastech pouze pro dovoz jídla domů či odnos. Ekonomika je celkově utlumená, až na klíčové sektory a nutné služby nemají lidé chodit do práce. Trvá plošné povinné nošení roušek. V případě podezření na nakažení virem mohou zdravotníci rozhodnout až o 14 denním zdravotním dozoru či karanténě. Obchody a další služby fungují pouze v omezených otevíracích hodinách. Od konce léta 2021 se země potýká s další, velmi výraznou vlnou nákaz, a nemocnice na kontinentě hlásí často naplněnost až z 95%.

Země se potýká s podvodnými nabídkami očkování - doporučujeme zvýšenou ostražitost, abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Hondurasu včetně preventivních opatření i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://covid19honduras.org/

V ceně každé letenky ze zahraničí do Hondurasu je zahrnuto základní zdravotní pojištění 504 assist - platí během prvních 30 dní pobytu a jeho celkový limit je 20.000 USD. Vzhledem k poměrně omezené síti smluvních nemocnic a jejich přeplněnosti každopádně doporučujeme mít zajištěno kvalitní cestovní pojištění nad tento základní rámec.

5. NÁVRAT DO ČR: 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR a také na našem webu.

Honduras je na seznamu rizik v tmavě červené kategorii, doporučují se tedy pouze nezbytné cesty.

Veškerá aktuální Ochranná opatření související se vstupem do ČR a pohybem na jejím území lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Pokud pro návrat do ČR či pro tranzit některou z dalších zemí potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, v Hondurasu je provádějí laboratoře v těchto městech/oblastech: Tegucigalpa, Comayagua, San Pedro Sula, Santa Rosa de Copán, La Ceiba, Roatán, Utila. Výsledek PCR testu je většinou k dispozici max. do 72 hodin. Orientační seznam míst, kde je možno si provést testy v hlavním městě a vybraných lokalitách, najdete níže.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .

 Seznam není úplný, je orientační a neznamená doporučení žádné konkrétní instituce:

Tegucigalpa:

Clinica Mater Dei -  https://materdeihn.com/

Cruz roja - http://www.cruzroja.org.hn/

Honduras Medical Center - https://hmc.com.hn/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios Centro Médico - https://laboratorioscentromedico.hn/

Laboratorios express- http://www.laboratoriosexpress.com/labex/

San Pedro Sula:

Hospital Beldaňa - https://www.hospitalbendana.com/

Hospital CEMESA - https://hcemesa.com/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios MOBI - https://www.labmobi.net/

Roatán:

Woods Clinic - http://www.mmex.org/missionrecords/wood-medical-center

Centro DIMA Laboratorio Clínico

Island Med Clinic

Anthony Key´s Clinic

Ramos Clinic

Unimed Urgent Care