español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Honduras: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

 1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letiště jsou otevřená částečně, postupně se obnovují komerční lety i pro cestující bez honduraské národnosti. Turisté musí splnit podmínku "předregistrace" na www.prechequeo.inm.gob.hn a disponovat negativním COVID testem (PCR, antigenní) ne starším než 72 h před nástupem na let do Hondurasu. osoby, které v posledních 21 dnech pobývaly ve Velké Británii či JAR, nemohou vstoupit do země.

3. DOPRAVA:
Pro volný pohyb po území země je nutné se při pravidelných kontrolách prokazovat rezervací zájezdu/hotelu/letenky/auta. V rámci země není možné cestovat mezi jednotlivými departamenty bez předchozího povolení. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. Dále upozorňujeme na existující a každým dnem nově přijímaná opatření omezení pozemní dopravy - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou stále částečně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


4. OPATŘENÍ:

Honduras začátkem listopadu mírně uvolnil zákaz vycházení, ovšem po zhoršení na přelomu roku se dne 17. 1. opět obnovil tvrdý lockdown.  Ekonomika je celkově utlumená, až na klíčové sektory a nutné služby nemají lidé chodit do práce. Trvá plošné povinné nošení roušek. Restaurace stale funguji pouze vydáváním jídel přes přepážku či donos do domu. V případě podezření na nakažení virem mohou zdravotníci rozhodnout až o 14 denním zdravotním dozoru či karanténě. Obchody a další služby fungují pouze v omezených otevíracích hodinách.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Hondurasu včetně preventivních opatření i aktualizovaných statistik lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://covid19honduras.org/