español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Mexiko: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

Upozorňujeme cestovatele, že i přes oficiální otevřenost mexických hranic se zejména na mezinárodním letišti v Mexico City množí případy nevpuštění do země, a to i pro cestovatele, kteří prokáží místo svého pobytu a prostředky na něj. Důvodem je pravděpodobně stále vzrůstající křivka případů Covid-19 v Mexiku a obavy mexických orgánů z dalších vln nákaz. Doporučujeme proto cestování do Mexika omezit na skutečně klíčové a nezbytné důvody (návštěva manžela/manželky či dětí, zdravotní důvody, zásadní pracovní aktivity, návazný let pro návrat do ČR apod.), které zároveň budete moci prokázat písemnými dokumenty při vstupu!!

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 22.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o podmínkách vstupu do Mexika v návaznosti na již přijatá či očekávaná opatření vlády proti šíření Covid-19: 


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Mexiko se dosud nachází před kritickým bodem epidemie, jejíž vrchol se očekává (dle konkrétních federálních států) cca mezi druhou polovinou července a zářím 2020. Dosud země prokazuje vysokou míru úmrtnosti a narůstající tempo nákaz. Obavy vzbuzuje hrozba brzkého zahlcení zdravotního systému případy vyžadujícími intenzivní lékařskou péči, zejména kvůli vysokému počtu osob trpících chronickými chorobami, které průběh onemocnění zhoršují (obezita, cukrovka, plicní a srdeční obtíže).

Ačkoli vstup do Mexika je stále relativně málo omezen, každým dnem se mění jak intenzita kontrol a podmínek vstupu na letištích, tak existující letecká spojení.  Každý z federálních států Mexika upravuje podmínky a opatření na svém území dle svých pravomocí, většina z nich však radikálně omezila pohyb osob na veřejnosti, zakázala konání veřejných akcí a pozemní cesty automobilem pro cizince jsou omezeny pouze na případy, kdy cizinec směřuje na nejbližší letiště za účelem návratu do své země. Uzavřeny jsou restaurace, bary a obchody kromě potravin a lékáren, většina hotelů je taktéž uzavřena či ubytovávají pouze hosty, kteří prokáží pracovní důvod pobytu z vážných důvodů (lékaři, vědci apod.).


3. DOPRAVA:
V této chvíli létá mezi Mexikem a Evropou KLM, Air France, Aeroméxico, ovšem lety jsou často rušeny a přeskupovány - blíže viz příslušný článek na našem webu. Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje a v řadě federálních států není nošení ochranných pomůcek povinné, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. Dále upozorňujeme na existující a každým dnem nově přijímaná opatření omezení pozemní dopravy v mnoha federálních státech - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou již neprodyšně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


4. OPATŘENÍ:

Uzavřeny jsou školy, muzea, galerie, lázně, bary, diskotéky, divadla, kina, zoologické zahrady či sportovní centra. Vláda též doporučila všem, kdo nutně nemusí jít fyzicky do práce, pracovat z domova. Povinná či "silně doporučená" (dle rozhodnutí konkrétního federálního státu) domácí karanténa se vztahuje i na všechny obyvatele starší 60 let, či osoby s dýchacími potížemi, cukrovkou, vysokým tlakem. Veřejná doprava byla v hlavním městě zásadní měrou omezena, z provozu metrobusu a metra bylo vyřazeno více než 20% všech stanic. 

Vláda zavedla speciální informační linku 800-0044-800 , kde lze (ve španělštině) získat aktuální informace k situaci v Mexiku a v pohovoru s lékařem ověřit, zda je třeba, aby volající vyhledal lékařskou péči.V případě podezření na coronavirus (COVID-19) a projevení symptomů na našich webových stránkách uvádíme seznam nemocnic, kde provádí testy.

Na letištích probíhají zdravotní kontroly přijíždějících pasažérů, při příznacích jsou tito okamžitě směřováni do karantény ve vybraných nemocničních zařízeních pro další testy a případnou léčbu.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Mexiku včetně telefonních čísel v jednotlivých státech, preventivních opatřeních i denně aktualizované statistiky lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://coronavirus.gob.mx/