español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Nikaragua: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Ačkoli oficiálně Nikaragua neuzavřela své hranice, je poměrně složité do země vstoupit či ji opustit. Od 20.9. 2020 se postupně obnovují komerční lety (Avianca, od začátku roku 2021 také oznámily úvahy o obnovení letů  Aeroméxico, United Airlines či Copa Airlines, ale reálné datum se stále odkládá). Při vstupu je požadován negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin, což platí pro všechny pasažéry i posádky. Pokud někdo i přes prokázání negativního testu vykazuje známky nachlazení (teplota, kašel apod.), může mu být bez náhrady odepřen vstup do země.


3. DOPRAVA:

Stále existuje pouze velmi málo komerčních letů.  Vzhledem k tomu, že i v důsledku netransparentní komunikace vlády většina populace stále riziko nákazy podceňuje a reálná čísla nákazy a úmrtí jsou pravděpodobně několikanásobně vyšší, než uvádí oficiální statistiky, přičemž v řadě oblastí není nošení ochranných pomůcek povinné, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


4. OPATŘENÍ:

Vláda se snaží udržet iluzi virem nenarušeného života v zemi a pokračuje v pořádání masových akcí, neomezila se výuka na školách ani universitách. Odmítá přijmout preventivní opatření typu karantény, omezení aktivit či uzavření restaurací a hotelů. V případě podezřelých případů vláda předpokládá převoz pacientů do nejbližších lékařských zařízení na další testy a případnou léčbu. Situace se však značně komplikuje, neboť je i nadále zahlcení zdravotního systému (dlouhé fronty před nemocnicemi, vyprodané základní léky a antibakteriální prostředky, nedostupnost roušek apod.). Pod tíhou situace vláda počátkem května zavedla doporučení zdravé vzdálenosti a nošení roušek. Školy, které o to požádají, dostanou povolení praktikovat výuku distančně. Vláda se také zavázala dodat dostatek sanitárních prostředků k dezinfekci hromadných dopravních prostředků, čekáren apod.

I přes absenci snahy o zastavení šíření nemoci požádal prezident Daniel Ortega  o 470 milionů dolarů Mezinárodní měnový fond na pomoc právě proti šíření Covid-19.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Žádná vládní instituce nezmiňuje na svých webových stránkách informace k pandemii Covid-19 v zemi ani případná opatření. Situaci by teoreticky měla řešit národní zdravotní instituce INSS - Instituto Nicaraguense de Seguridad Social. Ani na jeho webových stránkách však žádný odkaz na pandemii Covid-19 nelze nalézt.