español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Nikaragua: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.


VSTUP NA ÚZEMÍ NIKARAGUY

Stále je značně omezen počet mezinárodních letů. Postupně se obnovují komerční lety (Avianca, Aeroméxico, United Airlines či Copa Airlines). 

Při vstupu můžete být požádáni o předání kontaktních údajů pro případ extrémního navýšení nákaz.

Cizincům, kteří při vstupu prokazují symptomy Covid, nemusí být (i přes negativní výsledek testu) povolen vstup do země, a to bez náhrady.

Ačkoli není oficiálně vyžadováno, doporučujeme s sebou mít kvalitní cestovní zdravotní pojištění pokrývající i případnou hospitalizaci kvůli COVID-19. 

 

OČKOVANÉ OSOBY

Cestující, kteří se při příjezdu prokáží kompletním očkováním (přičemž poslední dávka musela být aplikována nejméně 14 dní před příletem) v tištěné či digitální podobě, mohou vstoupit do země bez testu PCR. Země uznává všechna očkování uznaná Mezinárodní zdravotnickou organizací, včetně kombinace vakcín.

TESTOVANÉ OSOBY

Při vstupu je požadován negativní PCR test na Covid-19 ne starší 72 hodin, což platí pro všechny pasažéry i posádky, pokud nemají dokončeno očkování. 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Země při vstupu neřeší cestovatele, kteří prodělali Covid a mají dostatečné protilátky.

DĚTI

Země uplatňuje stejné vstupní podmínky pro děti i pro dospělé.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Nejpozději 7 dní před příletem do země je třeba vyplnit online příjezdový formulář. Upozorňujeme, že ne vždy však žadatel obdrží zpětnou vazbu (povolení) od nikaragujských orgánů včas (pokud vůbec) - v tom případě doporučujeme mít po ruce kopii mailu, kterým Vám bylo potvrzeno podání žádosti a kde je jasně patrné datum podání.

Vzhledem k často se měnícím podmínkám, které vláda ukládá leteckým společnostem, kromě toho před odletem však určitě kontaktujte Vaši aerolinku - nikaragujské orgány totiž u řady mezinárodních letů požadují, aby jim 36 hodin před letem zaslala kopii pasů, očkovacích průkazů či negativních výsledků PCR testů všech pasažérů! Bez písemného souhlasu místních orgánů Vám může být odepřen vstup do země.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Vzhledem k tomu, že pandemie zcela nevymizela, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V Doporučujeme, pokud průběh je lehký, samoizolaci v hotelovém pokoji s donáškou jídla, v případě těžkého průběhu kontaktovat nejbližší zdravotnické zařízení.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Základní informace k vývoji pandemie v zemi lze stáhnout na webu Ministerstva zdravotnictví Nikaraguy.

Pokud potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, jedinou institucí, která testování zajišťuje, je nikaragujské Ministerstvo zdravotnictví. Testování se provádí v Národním diagnostickém a referenčním centru (CNDR) v Managui od 8:00 do 11:00. Cena PCR testu se pohybuje kolem 150 USD a výsledek je většinou doručen do 24 hodin. Je třeba se prokázat pasem a letenkou, platbu je možno realizovat bankovním převodem (Banpro, číslo účtu 10010012253774 pro platbu v USD nebo 10010002253784 pro platbu v Córdobách) nebo v hotovosti v Conchita Palacios National Health Complex.

Pro bližší aktualizované informace o podmínkách vstupu a pobytu konzultujte (i v angličtině) portál nikaragujského Ministerstva turistiky.

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky pro návrat do ČR lze nalézt na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .