español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Nikaragua: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.


VSTUP NA ÚZEMÍ NIKARAGUY

Ačkoli oficiálně Nikaragua neuzavřela své hranice ani pro turistiku, je značně omezen počet mezinárodních letů. Postupně se obnovují komerční lety (Avianca, Aeroméxico, United Airlines či Copa Airlines). 

Při vstupu můžete být požádáni o předání kontaktních údajů pro případ extrémního navýšení nákaz.

Cizincům, kteří při vstupu prokazují symptomy Covid, nemusí být (i přes negativní výsledek testu) povolen vstup do země, a to bez náhrady.

OČKOVANÉ OSOBY

Země nerozlišuje mezi podmínkami pro očkované a neočkované cestovatele.

TESTOVANÉ OSOBY

Při vstupu je požadován negativní PCR nebo antigenní test na Covid-19 ne starší 72 hodin, což platí pro všechny pasažéry i posádky. 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Země při vstupu neřeší cestovatele, kteří prodělali Covid a mají dostatečné protilátky.

DĚTI

Země neuplatňuje specifické podmínky pro děti.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Nejpozději 7 dní před příletem do země je třeba vyplnit online příjezdový formulář. Upozorňujeme, že ne vždy však žadatel obdrží zpětnou vazbu (povolení) od nikaragujských orgánů včas (pokud vůbec) - v tom případě doporučujeme mít po ruce kopii mailu, kterým Vám bylo potvrzeno podání žádosti a kde je jasně patrné datum podání.

Vzhledem k často se měnícím podmínkám, které vláda ukládá leteckým společnostem, kromě toho před odletem však určitě kontaktujte Vaši aerolinku - nikaragujské orgány totiž u řady mezinárodních letů požadují, aby jim 36 hodin před letem zaslala kopii pasů a negativních výsledků PCR testů všech pasažérů! Bez písemného souhlasu místních orgánů Vám může být odepřen vstup do země.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Vzhledem k tomu, že i v důsledku netransparentní komunikace vlády většina populace stále riziko nákazy podceňuje a reálná čísla nákazy a úmrtí jsou pravděpodobně několikanásobně vyšší, než uvádí oficiální statistiky, přičemž v řadě oblastí není nošení ochranných pomůcek povinné, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.

Vláda se snaží udržet iluzi virem nenarušeného života v zemi a pokračuje v pořádání masových akcí, neomezila se výuka na školách ani universitách. Odmítá přijmout preventivní opatření typu karantény, omezení aktivit či uzavření restaurací a hotelů. Pod tíhou situace vláda zavedla doporučení zdravé vzdálenosti a nošení roušek. Školy, které o to požádají, dostanou povolení praktikovat výuku distančně. Vláda se také zavázala dodat dostatek sanitárních prostředků k dezinfekci hromadných dopravních prostředků, čekáren apod.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě podezřelých případů vláda předpokládá převoz pacientů do nejbližších lékařských zařízení na další testy a případnou léčbu. Situace se však značně komplikuje, neboť je i nadále zahlcení zdravotního systému (dlouhé fronty před nemocnicemi, vyprodané základní léky a antibakteriální prostředky, nedostupnost roušek apod.).

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Základní informace k vývoji pandemie v zemi lze stáhnout na webu Ministerstva zdravotnictví Nikaraguy.

Pokud potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, jedinou institucí, která testování zajišťuje, je nikaragujské Ministerstvo zdravotnictví. Testování se provádí v Národním diagnostickém a referenčním centru (CNDR) v Managui od 8:00 do 11:00. Cena PCR testu se pohybuje kolem 150 USD a výsledek je většinou doručen do 24 hodin. Je třeba se prokázat pasem a letenkou, platbu je možno realizovat bankovním převodem (Banpro, číslo účtu 10010012253774 pro platbu v USD nebo 10010002253784 pro platbu v Córdobách) nebo v hotovosti v Conchita Palacios National Health Complex.

Pro bližší aktualizované informace o podmínkách vstupu a pobytu konzultujte (i v angličtině) portál nikaragujského Ministerstva turistiky.

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky pro návrat do ČR lze nalézt na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .