español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Nikaragua: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Ačkoli oficiálně Nikaragua neuzavřela své hranice, je poměrně složité do země vstoupit či ji opustit. Od 20.9. se postupně obnovují komerční lety (Avianca, od začátku října zřejmě i další společnosti). 


3. DOPRAVA:

Oficiálně Nikaragua nemá pro turisty žádná omezení, avšak stále existuje pouze velmi málo komerčních letů. Vzhledem k tomu, že i v důsledku netransparentní komunikace vlády většina populace stále riziko nákazy podceňuje a reálná čísla nákazy a úmrtí jsou pravděpodobně několikanásobně vyšší, než uvádí oficiální statistiky, přičemž v řadě oblastí není nošení ochranných pomůcek povinné, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


4. OPATŘENÍ:

Vláda se snaží udržet iluzi virem nenarušeného života v zemi a pokračuje v pořádání masových akcí, neomezila se výuka na školách ani universitách. Odmítá přijmout preventivní opatření typu karantény, omezení aktivit či uzavření restaurací a hotelů. V případě podezřelých případů vláda předpokládá převoz pacientů do nejbližších lékařských zařízení na další testy a případnou léčbu. Situace se však značně komplikuje, neboť je již od dubna 2020 patrné zahlcení zdravotního systému (dlouhé fronty před nemocnicemi, vyprodané základní léky a antibakteriální prostředky, nedostupnost roušek apod.). Pod tíhou situace vláda počátkem května zavedla doporučení zdravé vzdálenosti a nošení roušek. Školy, které o to požádají, dostanou povolení praktikovat výuku distančně. Vláda se také zavázala dodat dostatek sanitárních prostředků k dezinfekci hromadných dopravních prostředků, čekáren apod.

I přes absenci snahy o zastavení šíření nemoci požádal prezident Daniel Ortega  o 470 milionů dolarů Mezinárodní měnový fond na pomoc právě proti šíření Covid-19.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Žádná vládní instituce nezmiňuje na svých webových stránkách informace k pandemii Covid-19 v zemi ani případná opatření. Situaci by teoreticky měla řešit národní zdravotní instituce INSS - Instituto Nicaraguense de Seguridad Social. Ani na jeho webových stránkách však žádný odkaz na pandemii Covid-19 nelze nalézt.