español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Nikaragua: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.


1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Ačkoli oficiálně Nikaragua neuzavřela své hranice ani pro turistiku, je značně omezen počet mezinárodních letů. Postupně se obnovují komerční lety (Avianca, Aeroméxico, United Airlines či Copa Airlines). 

Při vstupu je požadován negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin, což platí pro všechny pasažéry i posádky. Pokud někdo i přes prokázání negativního testu vykazuje známky nachlazení (teplota, kašel apod.), může mu být bez náhrady odepřen vstup do země.

Země dosud nerozlišuje mezi podmínkami pro očkované a neočkované cestovatele ani při vstupu neřeší cestovatele, kteří prodělali Covid a mají dostatečné protilátky. Při vstupu můžete být požádáni o předání kontaktních údajů pro případ extrémního navýšení nákaz.


2. DOPRAVA:

Stále existuje pouze málo komerčních letů.  Vzhledem k tomu, že i v důsledku netransparentní komunikace vlády většina populace stále riziko nákazy podceňuje a reálná čísla nákazy a úmrtí jsou pravděpodobně několikanásobně vyšší, než uvádí oficiální statistiky, přičemž v řadě oblastí není nošení ochranných pomůcek povinné, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


3. OPATŘENÍ:

Vláda se snaží udržet iluzi virem nenarušeného života v zemi a pokračuje v pořádání masových akcí, neomezila se výuka na školách ani universitách. Odmítá přijmout preventivní opatření typu karantény, omezení aktivit či uzavření restaurací a hotelů. V případě podezřelých případů vláda předpokládá převoz pacientů do nejbližších lékařských zařízení na další testy a případnou léčbu. Situace se však značně komplikuje, neboť je i nadále zahlcení zdravotního systému (dlouhé fronty před nemocnicemi, vyprodané základní léky a antibakteriální prostředky, nedostupnost roušek apod.). Pod tíhou situace vláda zavedla doporučení zdravé vzdálenosti a nošení roušek. Školy, které o to požádají, dostanou povolení praktikovat výuku distančně. Vláda se také zavázala dodat dostatek sanitárních prostředků k dezinfekci hromadných dopravních prostředků, čekáren apod.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Základní informace k vývoji pandemie v zemi lze stáhnout na webu Ministerstva zdravotnictví Nikaraguy.

5. NÁVRAT DO ČR:

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR a také na našem webu.

Nikaragua je na seznamu rizik v tmavě červené kategorii, doporučují se tedy pouze nezbytné cesty.

Veškerá aktuální Ochranná opatření související se vstupem do ČR a pohybem na jejím území lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Pokud pro návrat do ČR či pro tranzit některou z dalších zemí potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, jedinou institucí, která testování zajišťuje, je nikaragujské Ministerstvo zdravotnictví. Testování se provádí v Národním diagnostickém a referenčním centru (CNDR) v Manague od 8:00 do 11:00. Cena PCR testu se pohybuje kolem 150 USD a výsledek je většinou doručen do 24 hodin. Je třeba se prokázat pasem a letenkou, platbu je možno realizovat bankovním převodem (Banpro, číslo účtu 10010012253774 pro platbu v USD nebo 10010002253784 pro platbu v Córdobách) nebo v hotovosti v Conchita Palacios National Health Complex.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .