español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Nikaragua: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Tento nouzový stav byl spolu se všemi ochrannými opatřeními prodloužen do 11.4.2021.

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Pokud potřebujete antigenní či RT-PCR test, jedinou institucí, která testování zajišťuje, je nikaragujské Ministerstvo zdravotnictví. Testování se provádí v Národním diagnostickém a referenčním centru (CNDR) v Manague od 8:00 do 11:00. Cena PCR testu se pohybuje kolem 150 USD a výsledek je většinou doručen do 24 hodin. Je třeba se prokázat pasem a letenkou, platbu je možno realizovat bankovním převodem (Banpro, číslo účtu 10010012253774 pro platbu v USD nebo 10010002253784 pro platbu v Córdobách) nebo v hotovosti v Conchita Palacios National Health Complex.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Ačkoli oficiálně Nikaragua neuzavřela své hranice, je poměrně složité do země vstoupit či ji opustit. Postupně se obnovují komerční lety (Avianca, Aeroméxico, United Airlines či Copa Airlines). Při vstupu je požadován negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin, což platí pro všechny pasažéry i posádky. Pokud někdo i přes prokázání negativního testu vykazuje známky nachlazení (teplota, kašel apod.), může mu být bez náhrady odepřen vstup do země.


3. DOPRAVA:

Stále existuje pouze velmi málo komerčních letů.  Vzhledem k tomu, že i v důsledku netransparentní komunikace vlády většina populace stále riziko nákazy podceňuje a reálná čísla nákazy a úmrtí jsou pravděpodobně několikanásobně vyšší, než uvádí oficiální statistiky, přičemž v řadě oblastí není nošení ochranných pomůcek povinné, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.


4. OPATŘENÍ:

Vláda se snaží udržet iluzi virem nenarušeného života v zemi a pokračuje v pořádání masových akcí, neomezila se výuka na školách ani universitách. Odmítá přijmout preventivní opatření typu karantény, omezení aktivit či uzavření restaurací a hotelů. V případě podezřelých případů vláda předpokládá převoz pacientů do nejbližších lékařských zařízení na další testy a případnou léčbu. Situace se však značně komplikuje, neboť je i nadále zahlcení zdravotního systému (dlouhé fronty před nemocnicemi, vyprodané základní léky a antibakteriální prostředky, nedostupnost roušek apod.). Pod tíhou situace vláda zavedla doporučení zdravé vzdálenosti a nošení roušek. Školy, které o to požádají, dostanou povolení praktikovat výuku distančně. Vláda se také zavázala dodat dostatek sanitárních prostředků k dezinfekci hromadných dopravních prostředků, čekáren apod.

I přes absenci snahy o zastavení šíření nemoci požádal prezident Daniel Ortega  o 470 milionů dolarů Mezinárodní měnový fond na pomoc právě proti šíření Covid-19.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Žádná vládní instituce nezmiňuje na svých webových stránkách informace k pandemii Covid-19 v zemi ani případná opatření. Situaci by teoreticky měla řešit národní zdravotní instituce INSS - Instituto Nicaraguense de Seguridad Social. Ani na jeho webových stránkách však žádný odkaz na pandemii Covid-19 nelze nalézt.