español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Salvador - Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Tento nouzový stav byl spolu se všemi ochrannými opatřeními prodloužen do 11.4.2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví  https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR. 

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Pokud potřebujete antigenní či PCR test, je možno je realizovat např. v níže uvedených laboratořích. Pozor, většinou jsou uzavřené v neděli, výsledky PCR testu jsou dostupné často až po 72 hodinách od náběru.

Laboratorio Analiza - https://analizalab.com/

Max Bloch - https://maxbloch.com/prueba-covid/

Laboratorio Centro de Diagnóstico - https://labcentrodediagnostico.com

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 19.9. postupně dochází k obnovování mezinárodních komerčních letů, ovšem od prosince 2020 se opět řada letů ruší a přesouvá kvůli novému nárůstu případů. . Do země je možné vstoupit jen s vytištěným negativním výsledkem PCR COVID testu ne starším než 72h od obdržení výsledku (pro osoby starší 2 let). Osoby, které v posledních 30 dnech pobývaly ve Velké Británii či JAR, nemohou vstoupit do země.

Negativní výsledek PCR testu lze nahradit očkovacím průkazem s kompletní dávkou vakcíny proti Covid-19.  Je však nutné se předem ujistit, že PCR test nevyžaduje aerolinie, se kterou cestujete.


3. DOPRAVA:
Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje a v řadě měst není nošení ochranných pomůcek standardem, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. Dále upozorňujeme na existující a každým dnem nově přijímaná opatření omezení pozemní dopravy v mnoha oblastech - a to jak uvnitř měst, tak mezi nimi. Některá města a oblasti jsou stále neprodyšně uzavřeny, na silnicích dalších oblastí operují kontrolní hlídky, kterým je třeba prokázat důvod přesunu.


4. OPATŘENÍ:

Trvá sice částečné znovuotevření ekonomiky (některé klíčové sektory a pohyb do práce v MHD), ta se však zdaleka nevrátila k normálu, všechny základní aktivity jsou omezeně povolené, povinné je nošení roušky. Byl zrušen zákaz vycházení a cestování po zemi. Vzhledem k opětovnému nárůstu případů však není možno vyloučit během následujících týdnů opětovné zavedení některých omezení: v současnosti jsou zrušeny veřejné akce, dále vydala vláda doporučení ohledně neshlukování se, nevycházení, necestování apod. Některé regiony hlásí zvýšené počty nakažených a žádají zavedení oficiálních restrikcí.  Dne 6. 4. byla obnovena prezenční výuka ve školách za zpřísněných podmínek.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Salvadoru včetně telefonních čísel v jednotlivých regionech, preventivních opatřeních i denně aktualizované statistiky lze nalézt na jednotné webové stránce:

https://covid19.gob.sv/