español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mexiko - Upozornění při cestách do státu Puebla

Ve státě Puebla dochází k potírání nového druhu kriminality, nelegálního odběru pohonných hmot z potrubí vlastněných společností PEMEX.

Ve zkratce lze nový druh činnosti kriminálních skupin popsat tak, že se specializují na krádeže osobních a nákladních aut a případně mikrobusů, které následně slouží k přepravě barelů naplněných kradeným benzínem, jež je následně nelegálně prodáván v soukromých domech, v autoservisech, či je přímo opět dodáván čerpacím stanicím společnosti PEMEX. Vzhledem k technické náročnosti provedení černého odběru je jasné, že na této činnosti participují zaměstnanci společnosti PEMEX a dále také policisté, kteří těmto krádežím nijak nebrání a s největší pravděpodobností také starostové či jiní státní úředníci spravující obce, kde k odběrům dochází.  

K této kriminální činnosti dochází na územích, kterými prochází potrubí vedoucí benzín, tedy z rafinérií ve státě Veracruz až na území Estado de México, zejména na území federálních států Veracruz, Tlaxcala, Puebla, Ciudad de México a Estado de México. Jako hlavní tepna pro přepravu kradeného benzínu slouží dálnice vedoucí od města Minatitlán do Ciudad de México. Tento druh kriminality zmiňujeme z toho důvodu, že kdysi poměrně bezpečný dopravní tah je nyní především v nočních hodinách nebezpečný. Dále může docházet k explozím potrubí v místech, kde probíhá nelegální odběr (dne 13. května 2017 došlo k explozi ve státě Veracruz – vyžádala si čtyři oběti na životech). O kontrolu nad nelegálním obchodem s benzínem soupeří tři místní kartely. Turisté se tak mohou stát náhodnými svědky přestřelky mezi příslušníky kartelů mezi sebou navzájem, či mezi kartely a policií. Doporučujeme turistům, aby pokud možno necestovali v noci po dálnici Ciudad de Mexico - Minatitlán.