español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální stav ekonomiky Guatemaly dle zprávy Mezinárodního měnového fondu

Na základě pravidelných konzultací, které se uskutečnily na konci května 2016 v Guatemale (GT), vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) zprávu, ve které analyzuje současné pokroky i problémy GT.

Guatemala v současné době prochází v minulosti nevídanými změnami, které následovaly po propuknutí korupčních skandálů obřích rozměrů a pádu prezidenta O. Péreze v loňském roce. Nová vláda se snaží dostát svému slovu ohledně boje proti korupci a beztrestnosti a prosadit potřebné institucionální reformy (vč. reformy finančního úřadu (SAT) či volební reformy).

Navzdory politickým turbulencím však zůstala GT ekonomika stabilní s robustním růstem 4,1 % HDP za rok 2015, i přes pokles veřejné spotřeby a investic v souvislosti s politickou krizí. Soukromá spotřeba byla podpořena nižšími cenami ropy a remitencemi. Nezaměstnanost se držela na nízké úrovni 3 % a inflace zůstala pod cílovými 4 %.

Platební bilance se v průběhu roku 2015 výrazně zlepšila. Deficit běžného účtu poklesl z 2 procent na 0,25 %, právě díky nízkým cenám ropy a silnému přílivu remitencí. Fiskální deficit byl nakonec nižší než plánovaný (1,5 % HDP místo 2 %) a veřejný dluh ve výši 24 % HDP patří k nejnižším v regionu.

Finanční systém a měnový kurs jsou dlouhodobě stabilní, stejně jako dlouhodobý makroekonomický výhled. Jedním z mála ekonomických negativ je limitovaný pokrok v sociální oblasti, kde např. došlo v růstu extrémní chudoby a poklesu školní docházky.

Stabilní ekonomický růst dává GT vládě příležitost vypořádat se se strukturálními nedostatky, které GT dlouhodobě sužují, jako např. nízká úroveň bezpečnosti, nedostatek fyzického i lidského kapitálu, vysoká podvýživa, chudoba a nerovnost.

Jednou z klíčových iniciativ v tomto ohledu je Alianza para la Prosperidad, díky které získají země Střední Ameriky na tyto účely jen od USA více než 750 mil. USD.

 

Petra Krejčová, ALL pro přiakreditované země