español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Union Aduanera
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezcelní zóna mezi Guatemalou a Hondurasem se rozrůstá o Salvador

Dne 20. 8. vstoupil Salvador do Bezcelní zóny mezi Guatemalou a Hondurasem, která podle oficiálních vyjádření představitelů států za pouhý rok existence zvýšila obchod mezi dosavadními dvěma členy o 9 %, dále umožňuje bezcelní tranzit až 80 % vzájemného obchodu a zlevňuje až o 20 % logistické náklady. Pokud by se zóna rozrostla o všechny státy Střední Ameriky, disponovala by potenciálem 47 milionů lidí a kombinovaným HDP 250 mld. USD. Jde o příležitost jak pro české exportéry, kteří by mohli těžit z bezcelního obchodu s členskými zeměmi zóny, tak pro importéry hledající levnou pracovní sílu a bezcelní přístup na trhy Severní a Jižní Ameriky, Evropské unie a Jižní Koreje.

Již při ustanovení bezcelní zóny mezi Guatemalou a Hondurasem dne 26. 6. 2017 bylo avizováno, že se má rozrůst o Salvador a Nikaraguu, avšak původní optimisticky rychlé plány se nenaplnily. Nikaragua v současnosti o přistoupení nejedná a k rozšíření o Salvador došlo až 20. 8. 2018. I přesto se ukazuje, že tato zóna má smysl, a to hned z několika důvodů. Ten zřejmě nejvýznamnější je, že za pouhý rok její existence mezi Guatemalou a Hondurasem se bilaterální obchod zvýšil o 9 %. Je též důležité zmínit, že podle veřejně dostupných analýz tato bezcelní zóna zlevnila ceny logistiky až o 20 % a snížila průměrný čas přechodu hranic (v případě cca 80 % zboží, které je momentálně v bezcelním režimu) z 50 minut na 15.

Základní informace

Zóna nyní sdružuje 32 milionů potenciálních zákazníků a bylo ohlášeno, že tři současní členové mají kromě Nikaraguy dále zájem o přidružení Panamy a Kostariky, což by zvedlo počet obyvatel na 47 milionů a zároveň by kombinované HDP dosáhlo téměř 250 mld. USD. Tato třístranná bezcelní zóna je oficiálně počátkem Středoamerické celní zóny, která je součástí Ekonomické unie v rámci Systému středoamerické ekonomické integrace SIECA. 

Co by toto mohlo znamenat pro české firmy a investory?

Střední Amerika je relativně zajímavým trhem, na němž zatím není vysoká konkurence, navíc je bezcelními úmluvami napojen kromě EU jak na důležité trhy Severní a Jižní Ameriky, tak i například na Jižní Koreu, s níž byla nedávno bezcelní dohoda podepsána. Pro exportéry se může jednat o zajímavý kombinovaný trh s podobnými podmínkami a navíc o cenově zajímavou konkurenci panamskému průplavu díky dobrému propojení Atlantického oceánu s Pacifickým skrze vybudovanou páteřní pozemní infrastrukturu všech tří členských států. Pro investory, kteří hledají levnou pracovní sílu a přístup na vyspělé trhy, se zase jedná o zajímavou příležitost, jak snížit náklady své produkce při zahájení výroby v jedné ze členských zemí a exportu do třetích zemí.

 

Autor: Petr Manoušek, diplomat pro přiakreditované země Velvyslanectví ČR v Mexiku