česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt ve Follině

Dne 9. října 2022 se ve Follině konalo vzpomínkové setkání na bývalém rakousko-uherském válečném hřbitově z 1. světové války, který je upraven na velký památník. Spočívají zde ostatky asi 900 rakousko-uherských vojáků všech národností monarchie, mezi nimi i stovek Čechů. Českou republiku na setkání zastupoval Jiří Kuděla, generální konzul ČR v Miláně.

Setkání pod názvem “Vzpomínka na padlé a civilní oběti všech národností a všech válek” bylo pod záštitou slovenského velvyslanectví v Římě organizováno ve spolupráci obce, místních spolků, Rakouského Černého kříže a nejrůznějších spolků vojenských vysloužilců z Itálie a Rakouska. Akce se zúčastnil i ukrajinský velvyslanec v Itálii.

Památník legionářům

Památník legionářům

Přítomno bylo několik tisíc lidí. Mezi nimi starostové zdejších obcí, zástupci provincie, regionu, duchovní, představitelé policie a italské armády. Ve všech projevech zaznělo téma války proti Ukrajině. Slovenská velvyslankyně, paní Karla Wursterová ve svém projevu zmínila též československé legionáře, další oběti první světové války.

generální konzul Jiří Kuděla s chotí

generální konzul Jiří Kuděla s chotí

Zástupci Slovenska, Ukrajiny, Slovinska a České republiky položili své věnce k památníku. Vedle nich věnce také položili zástupci regionu, místních obcí, Rakouského černého kříže a sdružení alpinů. Za přítomné duchovní měl hlavní projev a vedl ekumenickou modlitbu biskup Československé církve husitské, bratr David Tonzar. V organizaci slovenské ambasády pak byl ještě poblíž památníku zasazen “Strom míru”.

Pietní akt ve Follině

Pietní akt ve Follině