česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Fontana hostem CZ PRES

Prezident regionu Lombardie Attilio Fontana přijal pozvání generálního konzula ČR Jiřího Kuděly, aby dne 15. prosince 2022 na půdě českého konzulátu zhodnotil uplynulých šest měsíců a představil svou vizi Lombardie v EU. Nejvyšší představitel Lombardie tak symbolicky uzavřel aktivity českého předsednictví Rady EU v Miláně.

Českému předsednictví Rady EU se v Miláně dostalo nebývalé pocty, když prezident ekonomicky nejvýznamnějšího italského regionu Lombardie Attilio Fontana přijal pozvání účastnit se závěrečné diskuse pod hlavičkou CZ PRES na půdě českého diplomatického zastoupení. 

Na úvod závěrečného setkání konzulů zemí EU pod taktovkou českého předsednictví zhodnotil generální konzul ČR Jiří Kuděla  uplynulých šest měsíců. Připomněl, že české předsednictví EU se odehrávalo v bezprecedentně obtížné době ruské agrese proti Evropě. Vyzdvihl dohody na úsporách energií, zvýšení energetické bezpečnosti a také na nových sankcích proti Ruské federaci. „V radě EU jsme vždy bojovali za to, abychom postupovali společně. Jsme lídry při hledání společných řešení v této obtížné době“, připomněl český diplomat.

CZ PRES v Miláně

CZ PRES v Miláně

Prezident Fontana, kterého doprovázel náměstek lombardské vlády pro spolupráci se zahraničními delegacemi Gabriele Barucco, ve svém vystoupení vysoce ocenil roli českého předsednictví v uplynulých měsících a stejně tak ocenil předsednické aktivity Generálního konzulátu ČR v Miláně. Zdůraznil, že budoucnost Lombardie je pevně spjatá se společnou Evropou a jeho region, který je velmi exportně orientován, z této spolupráce silně profituje. Přiblížil evropským diplomatům rovněž svůj pohled na ambici větší autonomie pro Lombardii a představil plány na využití prostředků z Fondu obnovy.

Závěr setkání se odehrál v duchu českých vánočních tradic včetně tematické výstavy fotografií, kterou připravil generální konzulát ve spolupráci s milánskou kanceláří CzechTourism.