česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Itálie

POZOR od 1. června platí vstup do Itálie již bez omezení, povinnost prokázat se EU Covid certifikátem při vstupu do Itálie skončila 31. května 2022. Až do 30. září  2022 ovšem zůstává v platnosti používání respirátorů typu FFP2 ve veřejných dopravních prostředcích (trajekty, vlaky, autobusy, MHD), v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Respirátor nemusí mít děti do 6 let.
 

Italská vláda rozhodla o dalším uvolnění restrikcí, k 15. červnu 2022 končí platnost většiny z nich. Nicméně nadále zůstává v platnosti používání respirátorů typu FFP2 ve veřejných dopravních prostředcích (trajekty, vlaky, autobusy, MHD), v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Respirátor nemusí mít děti do 6 let, dále osoby s nemocí či handicapem znemožňujícím nošení respirátoru.

V případě pozitivity COVID-19 v Itálii je povinnost ohlásit se na místně příslušné zdravotnické zařízení ASL (zadejte do google vyhledávače "ASL" a adresu kde jste ubytováni popř. ve velkých městech ulici).

V případě pozitivního výsledku testu platí v Itálii povinná izolace:
a) očkovaní s ukončeným cyklem ne starším než 120 dnů nebo očkovaní posilující dávkou (booster) nebo následným proděláním nemoci – 7 dnů izolace, zakončené 7. den negativním PCR či antigenním testem

b) všichni ostatní - 10 dnů izolace, ukončené 10. den negativním antigenním či PCR testem

Občan, který má podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) a má pozitivní výsledek na test COVID-19 obdrží další pokyny ve středisku, kde vykonal test. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci, pokud by se jeho stav zhoršil a bude nutná jeho hospitalizace, tj. nemocniční léčba, bude tato hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady spojené s onemocněním Covid-19 jako např.: prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí, a také aby byli zajištěni dostatkem finančních prostředků na případný prodloužený pobyt.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.