česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Itálie

POZOR od 16. prosince Itálie zpřísňuje vstupní podmínky i pro očkované a uzdravené, kteří se musí nově prokázat negativním testem COVID-19 (molekulární/PCR nebo antigenní, formou výtěru) ne starším 48 resp. 24 hod. Neočkovaní musí mít rovněž negativní test a podrobit se 5-denní karanténě zakončené opět testem. Výjimku z testování mají děti mladší 6 let. Je nutné rovněž vyplnit příjezdový formulář. Od 6. prosince platí v Itálii nové nařízení tzv. posílený zelený certifikát/Super Green Pass platný pouze pro osoby očkované nebo uzdravené, který je podmínkou pro využití většiny služeb. Od 10. ledna 2022 bude rovněž vyžadován ve všech lyžařských střediscích!

Italská vláda rozhodla (14. 12.) o zásadním zpřísnění vstupních podmínek do země. S platností od 16. prosince 2021 musí všichni cestující před příjezdem do Itálie disponovat negativním testem COVID-19 (molekulární/PCR nebo antigenní, formou výtěru) ne starším 48 resp. 24 hod. Tato povinnost se vztahuje i na osoby očkované a uzdravené. Neočkovaní musí mít rovněž negativní test a jsou povinni podrobit se 5-denní karanténě zakončené opět testem. Výjimku z testování mají děti mladší 6 let. Dle dostupných informací a dosavadní italské praxe se povinná 5-denní karanténa nevztahuje na děti a nezletilé, pokud cestují s očkovanými nebo uzdravenými rodiči.

Další podmínkou vstupu do země je prokázaní se certifikátem Covid EU (v Itálii pod názvem Green Pass/Certificazione Verde) a to buď s potvrzením o dokončení očkování (nejméně 14 dní od podání II. dávky) nebo s potvrzením o prodělání COVID-19 nejvýše 180 dní od data prvního pozitivního testu nebo s negativním testem (molekulární nebo antigenní, formou výtěru) COVID-19 ne starším 48 resp. 24 hod.

Itálie uznává pouze vakcíny schválené EMA tedy Pfizer-BioNtech, Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca), Jansen (Johnson & Johnson). Potvrzení/certifikát musí být předložen v jazyce anglickém, italském, španělském nebo francouzském. Od 22. června t. r. je italskými úřady přijímán i český elektronický COVID pass. 

Občané ČR cestující do Itálie musí vyplnit elektronický cestovní formulář, tzv. Digital Passenger Locator Form (DPLF). Původní čestné prohlášení je nadále v platnosti, ale pouze jako tolerovaná náhrada digitální podoby.

Pokud se cestující neprokáže některým z uvedených certifikátů, následuje povinná pětidenní karanténa, na jejímž konci je vyžadován opětovný test (PCR nebo antigenní). V tomto případě se musí nahlásit místnímu zdravotnickému zařízení ASL včetně místa pobytu, bydliště v Itálii. (Dipartimento di Prevenzione dell´Azienda Sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione a místo pobytu").

Itálie je nadále rozčleněna na čtyři barevné zóny v závislosti na vývoji epidemiologické situace v regionech. Barevné rozčlenění do zón je stanoveno vyhláškou ministerstva zdravotnictví a je pravidelně (týdně) revidováno.

POZOR od 6. srpna platí v Itálii nové nařízení tzv. zelený certifikát, který bude vyžadován pro osoby starší 12 let při těchto aktivitách:

 • stravovací služby poskytované ve vnitřních prostorách;
 • ubytovací zařízení;
 • lyžařská střediska;
 • městská i dálková hromadná doprava;
 • veřejně přístupná představení, sportovní akce a soutěže zejména v uzavřených prostorách;
 • muzea, další kulturní instituce a výstavy;
 • plavecké bazény, plavecká centra, tělocvičny, týmové sporty, wellness centra, taktéž v rámci ubytovacích zařízení u vnitřních aktivit;
 • festivaly a veletrhy, kongresy a sjezdy;
 • lázně, tematické a zábavní parky;
 • kulturní centra, společenská a rekreační centra, s omezením na vnitřní aktivity a s výjimkou dětských vzdělávacích center, letních táborů a souvisejících stravovacích činností;
 • herny, sázkové kanceláře, bingo a kasina;

Jako zelený certifikát bude uznáváno potvrzení v digitální nebo listinné podobě (certifikát EU) o:

a) podání první dávky anti-COVID vakcíny, platné bude od 15. dne po podání až do data dokončení vakcinačního cyklu (v případě dvoudávkové vakcíny). Po kompletním naočkování bude mít certifikát platnost devět měsíců

b) negativním antigenním nebo PCR testu na COVID-19 - platnost 48 hod. resp. 72 hod. 

c) prodělání onemocnění - platnost 180 dní po zotavení.

 

POZOR od 6. prosince 2021 platí v Itálii nová pravidla, která zavádí tzv. posílený zelený certifikát „Super Green Pass“, kdy většina výše uvedených služeb zůstane přístupná pouze očkovaným a uzdraveným. Výjimkou jsou lyžařská střediska, kde bude platit od 10. ledna 2022!

Nošení roušek je v Itálii povinné v uzavřených prostorách a také všude tam, kde není možné dodržet minimální odstup (1 m).  Aktuálně (od 27. prosince) byla tato povinnost obnovena i ve venkovních prostorách v nejmírnější tzv. Bílé zóně v a je sankcionována zejména v centrech mnoha severoitalských měst např. v Miláně, Turíně, Varese, Como a dalších městech. V tzv. žluté zóně je tato povinnost automatická viz. Barevné zóny na severu Itálie. Povinnost neplatí pro děti mladší 6 let.

NOVĚ: italská vláda v tzv. "Svátečním dekretu" dne 23.12. schválila další opatření:

 • od 1. 2. 2022 zkrácení platnosti EU certifikátu Green Pass na 6 měsíců (z 9), možnost třetí dávky byla zkrácena z 5 na 4 měsíce.
 • o provádění namátkových testů na přechodech a při příletu/vstupech do země - pokud pozitivní výsledek, povinná karanténa 10 dní
 • o povinnosti nosit roušky venku, zatímco v MHD, muzeích, kinech atp. musí být roušky FFP2. Na těchto místech platí zákaz konzumace jídla.
 • o zákazu diskoték, a také veškerých oslav a koncertů venku - do 31.1.22.
 • od 30. 12. občerstvení u pultu/baru (typické pro Itálii), uvnitř restaurací, vstupy do muzeí, kina, posiloven, bazénů, na stadiony atp. jen pro očkované/uzdravené (už nebude možné opakovaně se prokazovat negativním testem).

TRANSIT: Pro české občany je transit přes Itálii nadále možný pokud cestují individuálně (ne veřejnou dopravou) a pokud jejich transit nepřekročí 36 hodin na italském území. V případě transitu přes letiště, nesmí toto opustit do odletu do cílové země, ovšem platí povinnost prokázat se potvrzením nebo testem viz výše podmínky vstupu do Itálie.

VÝJIMKY: Podrobněji v anglickém jazyce na webových stránkách italského Ministerstva zdravotnictví.