česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lyžařská sezóna 2021/22

POZOR od 1. dubna 2022 platí v lyžařských střediscích nová pravidla, povinnost prokázat se EU Covid certifikátem v Itálii nazývaným také Green Pass je zrušena, stejně jako většina restrikcí. Nadále zůstává v platnosti ochrana dýchacích cest zejména v uzavřených lanovkách a to v podobě respirátorů ochrany FFP2 nebo vyšší.
 

Většina restrikcí přijatých v souvislosti s COVID-19 včetně rozčlenění Itálie na čtyři barevné zóny je ukončena k datu 31. března 2022. Zakoupení skipasů a návštěva lyžařských středisek již od 1. dubna 2022 v Itálii není podmíněna dokladem o  očkování nebo uzdravení nebo negativním testem tzv. EU Covid certifikátem.

Do 31. března včetně platí níže uvedené podmínky a restrikce.

O 10. ledna 2022 do 31. března 2022 smějí do lyžařských středisek pouze osoby uzdravené nebo očkované, negativní test již pro lyžování ani ubytování nebude stačit! Toto pravidlo se vztahuje i na děti od 12 let, které se budou muset prokazovat rovněž EU COVID certifikátem pouze z důvodu očkování/uzdravení. (tzn. pokud by se prokazovali pouze negativním testem, hotely je neubytují, nebudou moci využívat sjezdovek, restaurací a dalších služeb).  

Od 6. prosince 2021 platí v Itálii nová pravidla, která se promítnou do lyžařské sezóny. Itálie nadále rozlišuje  čtyři barevné zóny v závislosti na vývoji epidemiologické situace v regionech. Konkrétně pro lyžování v bílé, žluté a oranžové zóně platí stávající podmínky. Tedy lyžovat mohou všichni držitelé tzv. Super Green Pass – očkovaní nebo uzdravení. Červená zóna bude znamenat omezení provozu lyžařských středisek pro všechny.

Loňská lyžařská sezóna byla v Itálii z rozhodnutí vlády stejně jako v mnoha dalších zemích zrušena. Pro letošní je v platnosti protokol s příslušnými pravidly tak, aby mohla proběhnout pokud možno hladce a bezpečně pro všechny zúčastněné. Přinášíme Vám ty nejdůležitější z nich:

  • od 10. 1. 2022 povinnost prokázat se tzv. Super Green Pass (EU Covid certifikát) potvrzující očkování nebo uzdravení v digitální nebo listinné podobě na základě očkování nebo na základě uzdravení (ne starší 180 dní). Toto pravidlo se vztahuje i na děti od 12 let.
  • do 9. 1. 2022 platí rovněž tzv. Green Pass (EU Covid certifikát) v digitální nebo listinné podobě na základě očkování nebo na základě uzdravení (ne starší 180 dní) nebo pomocí negativního testu antigenní nebo PCR (ne starší 48 hod. resp. 72 hod. - testy jsou v Itálii vždy placené a je možné je pořídit např. v lékárnách)
  • povinnost prokázat se tzv. Green Pass neplatí pro děti mladší 12 let
  • používání chirurgických roušek nebo FFP2 na vlecích, v místech nástupu a výstupu z nich, v kabinkách platí nově povinnost FFP2, opatření neplatí pro děti mladší 6 let
  • zákaz jakékoliv konzumace potravin, nápojů a zákaz kouření na lanovkách a v kabinkách i v místech nástupu a výstupu
  • zachovávat sociální distanc min. 1 metr

Vstup do zimních středisek, na vleky a lanovky bude umožněn pouze držitelům platného tzv. zeleného certifikátu/Green Pass (očkování nebo uzdravení nebo negativní test ne starší 48 hod.), který italská vláda zavedla s účinností od 6. srpna 2021. Děti mladší 12 let jsou od této povinnosti osvobozeny. Platný posílený zelený certifikát/Super Green Pass je rovněž podmínkou pro nákup skipasů. Nákup se doporučuje provést on-line.

Tzv. posílený zelený certifikát/Super Green Pass je od 10. ledna 2022 v Itálii vyžadován při využití většiny služeb např. v restauracích, barech, ubytovacích zařízeních, centrech wellness, sportovištích, muzeích atd.

V návaznosti na povinnost předložení tzv. zeleného certifikátu/Green Pass, který je podmínkou pro zakoupení skipasu, zavedla řada středisek provázání obou dokumentů a to prostřednictvím aplikace nebo webového rozhraní, kde lze oba dokumenty spárovat. Tuto možnost nabízí například síť středisek Dolomiti Superski.

Mezi nová pravidla v lyžařských střediscích patří povinnost nosit na vlecích a v místech nástupu a výstupu z lanovek chirurgické roušky nebo respirátory FFP2 (nevztahuje se na děti mladší 6 let), přičemž platí zákaz jakékoliv konzumace potravin a nápojů a zákaz kouření během přepravy a také v místech nástupu a výstupu z lanovky. Dále je nutné dodržovat minimální sociální odstup (v Itálii platí vzdálenost min. 1 metru).

Přepravní kapacita sedačkových lanovek bude činit 100%, v případě používání čelního skla tzv. „bubliny“ pak 80 %. Kabinkové lanovky budou mít přepravní kapacitu 80%. Pro sedačkové i kabinkové lanovky platí povinnost použití chirurgické roušky nebo vyšší ochrany. Kabinkové lanovky musí mít během přepravy otevřena okna. Sestup lanovkou do údolí se 100% kapacitou je povolen pouze v případě nouze.