česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření na celém území Itálie od 10. března

S platností od 10. března 2020 byla karanténní opatření rozšířena na celé území Itálie. Občané ČR se mohou vrátit zpět do České republiky. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje necestovat na území Itálie také s ohledem na mimořádné ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 6.3.2020 .

Italská vláda přijala dne 9.3.2020 výrazná karanténní opatření platná od 10.3. pro celé území Itálie.

Premiér Conte 9. března 2020 oznámil další dekret, který definuje nová mimořádná opatření pro celé území Itálie. Dekret má platnost od 10. března. 

V chráněné zóně se nachází celé území Itálie. Byla vyhlášena následující opatření:

·      občané se mají vyhnout přesunům, pokud nejsou zdůvodněny okolnostmi, prokázanými pracovními důvody, nezbytnými případy, zdravotní nutností. Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště.

·      zákaz shromažďování, a to i před podniky otevřenými veřejnosti

·      zákaz sportovních událostí, uzavření sportovních zařízení

·      veřejná doprava zůstane funkční v rámci cest do práce a udržení produktivního systému

·      při přesunech a cestách bude nutno vyplnit čestné prohlášení - musí být pravdivé, jinak hrozí trestní stíhání (překlad prohlášení pro snadnější vyplnění italského dokumentu občané ČR naleznou na webu Velvyslanectví ČR v Římě a Generálního konzulátu ČR v Miláně)

·      školy všech stupňů zůstanou v celé Itálii uzavřené do 3. dubna

·      budou uzavřena všechna lyžařská střediska.


Text Dekretu

Předseda vlády nařizuje:

Článek 1 - Urgentní opatření pro omezení nákazy na celém národním území:
1. Za účelem zabránění a omezení šíření viru COVID-19 se opatření článku 1 Dekretu vlády ze dne 8. března 2020 rozšiřují na celé národní území (Itálie)
2. Na celém území Itálie je zakázána jakákoli forma shluku osob na veřejných místech nebo místech veřejně přístupných
3. Jsou pozastaveny události a sportovní soutěže každého stupně a druhu, veřejné a soukromé. Sportovní zařízení lze používat za zavřenými dveřmi, pouze pro trénink atletů, profesionálních a neprofesionálních, uznaných v rámci národního zájmu italským Národním olympijským výborem CONI a odpovídajícími federacemi v rámci účasti na olympijských hrách nebo na národních a mezinárodních soutěžích; soutěže a sportovní události zůstávají povoleny výlučně, pokud organizované mezinárodními sportovními organizacemi uvnitř sportovních center za zavřenými dveřmi, nebo venku bez účasti veřejnosti; ve všech těchto případech, asociace a sportovní společnosti musí, prostřednictvím vlastního lékařského personálu, vykonávat kontroly za účelem omezení rizika šíření viru COVID-19 mezi atlety, techniky, vedoucími a veškerého zúčastněného doprovodu; sport a pohybové aktivity vykonávané venku jsou povoleny pouze za podmínky možnosti dodržení jednometrové vzdálenosti mezi osobami;

Článek 2 - Závěrečná opatření
1. Současný dekret vstupuje v platnost od 10. března 2020 s působností do 3. dubna 2020.
2. Od data působnosti současného dekretu přestávají platit části články 2 a 3 Dekretu z 8. března 2020 v částech, které by byly v nesouladu se článkem 1 současného Dekretu.

Řím, 9. března 2020, Předseda vlády Conte


Ministerstvo zdravotnictví Itálie zřídilo informační linku na čísle (+39) 1500, další informace je možné nalézt na webových stránkách www.salute.gov.it (pouze v italském jazyce). 

V případě zdravotních obtíží lze volat na  jednotnou linka pohotovosti 112 po celé Itálii.

Byly posíleny pravomoci policie a bezpečnostních složek při realizaci opatření v rizikových zónách. Za nerespektování pokynů těchto složek mohou hrozit citelné postihy. 

Rovněž byla stanovena povinnost informovat místní zdravotnické zařízení, pokud osoba  pobývala v oblastech  pocházející z rizikových oblastí v posledních 14 dnech, rovněž takovou osobu   lze umístit do preventivní karantény.

Obecně je třeba striktně dodržovat základní hygienická pravidla jako časté a důkladné mytí rukou, nedotýkat se rukou nosu, tváří ani očí, vyhýbat se větší koncentraci osob, sledovat opatření a respektovat pokyny místních úřadů. V případě zdravotních potíží a podezření na kontakt s infikovanou osobou či prostředím je nutno volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 112, nedoporučuje se navštěvovat nemocnice a zdravotní zařízení. 

V případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450. 

Cestujícím doporučujeme registraci v aplikaci DROZD, která nám umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit.


Cestovní doporučení a varování vydávaná MZV ČR vycházejí z informací, které má MZV ČR k dispozici ve chvíli zveřejnění a které jsou považovány za důvěryhodné. MZV ČR nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle měnit. 
Rozhodnutí o uskutečnění cesty je výhradní odpovědností každého jednotlivce či vysílající instituce
Odkazy na informační zdroje, právní předpisy apod. v zahraničí se vždy týkají pouze specifické situace a nejedná se o úplný výčet. Právní předpisy cizího státu se mohou kdykoli změnit bez informování MZV ČR. MZV ČR proto doporučuje před cestou případně kontaktovat příslušnou diplomatickou nebo konzulární misi cílové země.
MZV ČR důrazně doporučuje dodržovat doporučení uvedená v cestovních a bezpečnostních pokynech a uzavřít odpovídající pojistné krytí.