česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Benvenuti“ výstava Ivana Komárka v Miláně

Dne 16. května 2022 proběhla v prostorách Českého domu v Miláně vernisáž výstavy českého akademického malíře Ivana Komárka. Výstava obrazů a objektů s názvem BENVENUTI / Rifiuti ispirati (Vítejte / Inspirováno odpadem) vytvořená výhradně z odpadního materiálu a pocházejícího především z Itálie představuje průřez bohaté a rozmanité tvorby významného českého umělce. Návštěvníci ji mohou shlédnout až do 29. května 2022. 

Vernisáž výstavy “Benvenuti” zahájil v Miláně generální konzul ČR Jiří Kuděla za osobní přítomnosti umělce.  „Ivan Komárek se od ostatních výtvarníků odlišuje svým hlubokým smyslem pro ekologii, neuvěřitelnou řemeslnou zručností a ochotou experimentovat s překvapivými materiály, včetně odpadu“, uvedl při zahájení výstavy generální konzul Jiří Kuděla. „Vyniká také svým jedinečným, jemným humorem a velkou lidskostí,“ doplnil český diplomat.

V předvečer výstavy uspořádal Generální konzulát ČR v Miláně ve spolupráci s českou školou Milán umělecký workshop pro děti českých krajanů, který vedl osobně sám Ivan Komárek.

Ivan Komárek ve své tvorbě reflektuje aktuální témata recyklace a udržitelného rozvoje, kterým se bude věnovat i nadcházející české předsednictví v Radě EU.

O výstavě.....

Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, Ivan Komárek, je považován za „bytostného figuralistu“. Jeho postavy, ať už namalované, nakreslené nebo vytvořené z rozličných materiálů, jsou v neustálém pohybu. Jen málokdy setrvají na místě a jen málokdy je autor zahalí. Být neodění je pro ženské i mužské protagonisty „víc než přirozené“. Svým neoděným autor vdechuje expresivní výraz, který doprovází humorná nadsázka. Často pracuje ve velkém měřítku a nejednou se proto rozměry figur blíží životní velikosti.

Aktuální výstava svědčí o tom, že Ivan Komárek rád experimentuje s neobvyklými a ve výtvarném umění nestandardními materiály. Výběr prací svědčí zároveň o tom, že i „zapřisáhlý“ figuralista má rád změnu, jak potvrzují dvě výjimky. Vystavené objekty z papíroviny jsou totiž ve velmi drobném měřítku a v sérii asambláží se na místo žen a mužů vypínají pestrobarevné rostliny.

Vystavené práce mají jedno společné: vznikly využitím odpadového materiálu. V případě asambláží jsou to například použité a odložené nebo odhozené předměty, jako plastové kelímky, talířky k jednorázovému použití nebo třeba látkové knoflíky. Rozhodující je jejich kulatý tvar, díky němuž v asamblážích zobrazujících stromy, keře a kytice přesvědčivě hrají roli květů. Drobné objekty z papíroviny jsou naopak vytvořeny z obalových materiálů, jako jsou například plata na vajíčka, polystyrenové tácky nebo výplně z papírové hmoty sloužící k zafixování přepravovaného zboží, a které jejich jednorázová funkce předurčila stát se odpadem. Získaný materiál autor pečlivě rozřezává, aby si vytvořil komponenty, ze kterých pak skládá a slepuje drobné kolorované tragikomické objekty znázorňující nejen ženské a mužské figury, ale i živočichy – od ptáků po krokodýly a různá psí plemena – záměrně umístěné na piedestalu, který je nedílnou součástí uměleckého díla.

Volba prezentovat z bohaté a rozmanité tvorby Ivana Komárka práce, které vznikly využitím odpadového materiálu, nebyla náhodná. Chce totiž poukázat na fakt, že, ačkoli se fenomén využití různorodého odpadu v posledních letech stává jedním z trendů současného umění, Ivan Komárek k „vyznávání“ udržitelnosti a k recyklaci inklinuje už od 90. let minulého století. Dá se říct, že jeho tvorba je v souladu s konceptem udržitelného rozvoje, který je nutný pro další vývoj naší společnosti. Právě z důvodu této rostoucí naléhavosti si také Česká republika zvolila trvale udržitelný rozvoj jako jedno z hlavních témat svého předsednictví v Radě Evropské unie, kterého se ujme na začátku července. Uvítací charakter názvu výstavy „Benvenuti“ tak nabývá hlubší smysl.

Kurátoři výstavy: Hana Crotti Křenková, Jiří Kuděla 

 

Galerie


Benvenuti Ivan Komarek